Хроника

Данас: Кинези улажу у фабрику гума у Србији?; Чешка током прошле године важила као главни кандидат за ову фабрику, међутим власт није била спремна да одобри "довољне субвенције“

Штампа
среда, 18. април 2018.

Србија је могућа дестинација за фабрику гума коју у Европи намерава да изгради кинеска компанија Линглонг, 20. по реду произвођач пнеуматика на свету.

Ова вест се данас појавила у српским медијима, уз оцене да је кинески гигант практично већ одабрао Србију, иако нема никаквих званичних навода о томе.

Вест је потекла од специјализоване публикације „Еуропеан Руббер Јоурнал“, која је у фебруару још објавила да је према њиховим изворима Линглонг у конкуренцији Чешке, Белгије и Словачке, изабрао Србију за локацију своје будуће фабрике. Ту информацију је пре пар недеља цитирало чешки лист „Хосподарске новини“ у оквиру опсежне анализе о гумарском бизнису у Чешкој, а одатле су је преузели српски медији. Међутим, Линглонг је оригиналну вест ЕРЈ-а демантовао одмах по објављивању, наводећи да се „све тренутно разматра“.

Ипак, Србија свакако јесте конкурент за ову фабрику, у којој би према медијским наводима, требало да се производи 10 милиона пнеуматика за путничке аутомобиле годишње, два милиона камионских гума и још 10.000 „офроуд“ пнеуматика.

Председник Линглонга Ванг Фенг је прошле године био гост на инаугурацији председника Александра Вучића када се са њим и састао, а званични састанак су одржали и представници његове компаније са делегацијом Развојне агенције Србије када се разговарало о кинеском пројекту „Један појас, један пут“, уз фокус на питањима везаним за земљиште, транспорт, пореску политику и радне визе.

Током прошле године као главни кандидат за ову фабрику важила је Чешка, а председник Милош Земан је чак и званично најавио долазак Линглонга у ту земљу. Међутим, како преносе тамошњи медији, проблем је настао због немогућности проналажења адекватног земљишта, као и због тога што Чешка није била спремна да кинеској фирми одобри довољне субвенције и друге подстицаје, јер како наводе „Хосподарске новини“, „власти не желе да подржавају нове произвођаче гума, који не представљају инвестиције вишег нивоа додате вредности, еколошки су захтевни и не доносе већи раст броја радних места у време већ ниске незапослености“.

Будући да Србија другачије стоји од Чешке, сасвим је могуће да је Линглонг овде добио боље услове него у ЕУ. Према наводима медија, инвестиција у нову фабрику требало би да достигне 400 милиона евра.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]