Хроника

Данас: Генерал Диковић спрема тужбу против Наташе Кандић

Штампа
уторак, 24. јануар 2012.

Београд, Ниш - Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић поднеће тужбу против директорке Фонда за хуманитарно право Наташе Кандић због оптужби да је наводно одговоран за ратне злочине почињене у зони његове одговорности на Косову, сазнаје Данас.

Министар одбране Драган Шутановац рекао је јуче да очекује да ће државни органи „адекватно реаговати“ на саопштење и досије ФХП и да ће Диковић заштиту затражити на суду.

- Заиста је непримерено, а у неким сегментима и монструозно оптужити генерала Диковића за злочине које је својим чињењем или нечињењем дозволио са позиција на којима је био. Пре него што је генерал Диковић постављен на дужност, извршене су све провере о његовом раду у прошлости, а јуче и јутрос рано и провере досијеа Фонда, за који могу да кажем да је потпуно лажан - рекао је Шутановац.

Министар одбране је то казао јуче у Нишу, где је поред осталог обишао Војну болницу, која ће „ускоро бити отворена за цивиле, на основу одлуке Владе Србије“. Шутановац је прецизирао да се и „лаичким увидом“ у персонални досије генерала Диковића може утврдити да он није био на позицијама и локацијама за које га ФХП оптужује.

Према речима Шутановца, Диковић током 1994. и 1995. није био на простору западне Србије, а 1998. није био на простору Косова и Метохије. Он је додао да је „потпуно беспредметно и непристојно оптуживати начелника Генералштаба да је коњокрадица или да је присвојио крупну и ситну стоку“.

Фонд за хуманитарно право објавио је јуче да сматра да официр попут Љубише Диковића није достојан да буде начелник ГШ Војске Србије и позвао је надлежне органе да председнику Србије предоче чињенице о поступању некадашњег команданта 37. моторизоване бригаде током рата, као и доказе Хашког трибунала о почињеним ратним злочинима у зони одговорности ратног команданта Љубише Диковића.

Фонд је објавио и досије о Диковићу, који, како наводе, „може да допринесе потпунијем сагледавању његове личне и командне одговорности“. У Фонду истичу да докази на којима се заснива пресуда Хашког трибунала у предмету Милутиновић и други, преживеле жртве из Дренице које су сведочиле у Трибуналу или дале изјаву Фонду, као и документа садржана у јавној бази података Трибунала, указују на бројне тешке и масовне ратне злочине, који су почињени према албанским цивилима у зони одговорности актуелног начелника Генералштаба.

 „Током НАТО бомбардовања, ратни злочини које су вршили припадници Војске и полиције су се понављали. Иако је имао обавезу да спречи ратне злочине, командант Диковић то није учинио. До данас, припадници и команданти јединица који су суделовали у извршењу ратних злочина у Ћирезу, Старом Чикатову, Баксу, Врбовцу и Глоговцу, где је у току четири недеље убијено најмање 200 цивила, нису процесуирани“, наводи Фонд.

Они додају да, осим тога, поменути докази указују и на безобзирну пљачку албанске имовине током НАТО бомбардовања. Према њиховим наводима, команданти и припадници војске и полиције, међу којима и Диковић, суделовали су у одузимању и присвајању албанске имовине у циљу личног коришћења и богаћења.

(Данас) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]