Хроника

Данас: Еурофер против предлога Европске комисије да се Србија скине са антидампинг листе, и даље траже истрагу због Хестила

Штампа
понедељак, 24. јул 2017.

Утицајно европско удружење произвођача челика Еурофер веома је незадовољно због предлога Генералног директората за трговину Европске комисије да се Србија изузме са листе земаља према којима се примењују антидампинг мере у трговини челиком, и у случају да таква одлука буде донета, упутиће званичну жалбу надлежнима, сазнаје Данас у дипломатским круговима у Београду.

Еурофер, наиме, сматра да би изузимање Србије са листе земаља за које се сумња да обарају цену челика на тржишту Европске уније кинеској компанији Хестил Србија, која у свом власништву има смедеревску железару, омогућило улогу "тројанског коња" за остваривање нелојалне конкуренције на тржишту ЕУ. Еурофер се, такође, противи и намери Европске комисије да не казни новчаним пеналима земље са антидампинг листе (Русија, Украјина, Бразил, Иран) већ да пропише минималну цену изнад које неће наплаћивати царине за челичне производе из тих држава. Таква одлука по Еуроферу не би зауставила дампиншке мере, већ би само створила нестабилност цена на тржишту челика у Европској унији.

- Еурофер је веома утицајно удружење које у својим редовима окупља највеће произвођаче челика у ЕУ. С обзиром да снабдевају целокупну аутомобилску и војну индустрију у Европи њихов глас се изузетно поштује и далеко чује. У Немачкој се ближе избори и не би требало да буде изненађење ако се та али и још неке земље заложе да Европска комисија не усвоји препоруку свог Генералног директората за трговину - објашњава наш саговорник.

Подсећања ради, Србија је под истрагом Европске комисије, заједно са још четири земља, због увоза топловаљаних челичних лимова. Према недавно објављеној информацији портала Метал Билтен, Европска комисија је изузела Србију из те истраге. Данас је такође имао увид у прелиминарни извештај Генералног директората за трговину Европске комисије од 17. јула у коме се заиста наводи да је Србија скинута са листе земаља које се терете за дампинг цене, односно нелојалну конкуренцију. Ипак, наш извор тврди да још увек није реч о званичној одлуци, већ да ће она бити донета на седници Европске комисије 7. октобра. Такође, од нашег саговорника сазнајемо да иако Србија, у случају да Европска комисија то потврди, од тог датума више не буде на антидампинг листи Европске уније, то не значи и да су отклоњене сумње у помоћ државе Србије Хестилу. Наиме, постоје индиције да држава и даље на разне начине пружа помоћ фабрици иако Европска унија у коју се извозе производи смедеревске железаре то сматра нелојалном конкуренцијом и најстроже санкционише.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]