Хроника

Данас: Бриселу кључна реформа правосуђа у Србији

Штампа
четвртак, 16. септембар 2010.

Београд, Брисел - Комесар за проширење ЕУ Штефан Филе у петак се у Београду састаје с највишим званичницима Србије, а међу важнијим темама биће реформа правосуђа, сазнаје "Данас".

Брисел, Београд - Комесар ЕУ за проширење Штефан Филе долази сутра у Београд како би с највишим државним званичницима разговарао пре свега о предстојећем годишњем извештају Европске комисије о напретку Србије у процесу европских интеграција, који ће бити објављен почетком новембра, рекли су Данасу саговорници из ЕК у Бриселу.

Како истичу, Филе ће представнике српског државног врха подсетити да је на путу ка пуноправном чланству у Унији кључна посвећеност реформама и замолиће их да га подробно информишу шта Србија ради на том плану, пре свега у области правосуђа.

У исто време, комесар ће најавити да ће Комисија највећом могућом брзином упутити влади у Београду упитник о спремности Србије за приступање ЕУ, одмах након што, како је планирано, Савет Уније на заседању 26. октобра у Луксембургу одобри прослеђивање српске кандидатуре Комисији. Такође, Филе ће поздравити заједничку српско-европску резолуцију о Косову у Генералној скупштини УН и најављени дијалог Београда и Приштине.

Штефан Филе ће сутра у Београду имати одвојене састанке с министрима Ивицом Дачићем, Снежаном Маловић, Вуком Јеремићем и Драганом Шутановцем, потом с премијером Мирком Цветковићем и, тачно у подне, с председником Борисом Тадићем, након чега је предвиђено и обраћање новинарима.

"Комесар Филе ће у Београду охрабрити српско руководство да настави са суочавањем с кључним реформама у процесу европских интеграција, укључујући реформу правосуђа, борбу против корупције и сарадњу с Хашким трибуналом", речено је Данасу у Делегацији ЕУ у Београду.

Потпредседник Владе Божидар Ђелић борави данас у Бриселу и међу његовим саговорницима биће управо Штефан Филе. Ђелић за Данас каже да ће комесару за проширење предочити реформе које је Србија до сада спровела, као и најновије информације које могу бити увршћене у предстојећи годишњи извештај Комисије.

- Имајући у виду најаву Белгије, земље председавајуће ЕУ, да стави на дневни ред Савета министара питање српске кандидатуре, као и очекивање да ће она бити брзо прослеђена ЕК, затражићу од Филеа да нам проследи упитник - каже Ђелић.

Вицепремијер задужен за европске интеграције најављује да ће државна делегација Србије бити присутна на заседању Савета министара ЕУ, 26. октобра у Луксембургу, када би требало да буде донета одлука о прослеђивању српске кандидатуре за чланство Европској комисији. Ђелић истиче и да је "сада оно што се тражило од Србије, а то је да покаже опредељеност у раду око резолуције о Косову у УН, постало питање и за чланице ЕУ".

Поред разговора с Филеом, Божидар Ђелић ће данас у Бриселу учествовати на скупу "Дани Србије" у Европском парламенту. Том приликом ће бити представљена и група пријатељства са Србијом, коју су основали европарламентарци.

- Формирање групе пријатељства видим као снажан позитиван сигнал нашој земљи, који указује да унутар ЕУ влада добра атмосфера у вези с европским путем Србије. Последњих дана расте број оних који желе да се учлане у ту групу, а тренутно је у њој четрдесет посланика из свих земаља чланица Уније. Интересантно је да је потпредседница ЕП Силвана Кох Мерин, која је потпредседница странке ФДП, чији је лидер министар спољних послова Немачке Гида Вестервелеа, прихватила да буде потпредседница те групе пријатељства с нашом земљом - истиче вицепремијер Ђелић.

Што се тиче "Дана Србије" у ЕП, Данасов саговорник наводи да је реч о догађају који се пажљиво припремао неколико месеци.

- Осим европских парламентараца, овом догађају присуствоваће многи утицајни људи из Брисела, представници невладиног сектора, медија, представници Америке и Русије и других позваних земаља. Упознаћу их са свиме што Србија ради на путу европских интеграција - најављује Ђелић, и додаје да је расположење у Европском парламенту према Србији посебно побољшано након што су Београд и 27 земаља чланица поднели заједничку резолуцију у ГС УН.

Европски пут земаља Западног Балкана, укључујући Србију, биће једна од тема и данашњег састанка шефова дипломатија ЕУ у Бриселу, након чега се одржава и заседање Европског савета, тела које окупља лидере свих земаља чланица и којим председава неформални "председник Уније" Херман ван Ромпеј. Како јавља Бета, министри спољних послова ће најпре размотрити односе с главним светским партнерима, уз осврт и на политику пријема нових чланица, да би потом закључке о томе усвојили и лидери ЕУ. Циљ заседања шефова држава или влада ЕУ јесте да се сагледа на који начин убудуће европска двадесетседморка треба да развија везе с Америком, Кином, Русијом, Индијом, Бразилом, уз знатно снажнију, јединственију спољну политику.

Проширивање, уз могуће помињање Западног Балкана, биће тема које ће се лидери ЕУ овлаш дотаћи, имајући у виду да су о томе подробно разменили мишљења шефови дипломатија прошлог викенда и у понедељак. Оно што би свакако требало да, макар неформално, буде поздрављено јесте да је Унија успела да јединствено приступи усвајању резолуције о Косову у УН, чему је битан допринос дало усаглашавање ставова са Србијом.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]