Хроника

Дачић одговорио патријарху: И ако не одемо у ЕУ, неће нам вратити Косово

Штампа
недеља, 25. новембар 2012.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је сигурно да садашња власт неће предати Косово, нити издати земљу, али да Србија сад није у ситуацији да држи Косово, па не да да га отму, јер је оно већ отето.

Дачић је, коментаришући позив патријарха Српске православне цркве Иринеја да власт "захвали Европској унији (ЕУ) на чланству ако треба да се одрекне Косова", истакао да Србија може да каже да неће у ЕУ, али да јој ни тада Косово неће бити враћено.

"Нико нам неће вратити Косово ако кажемо 'нећемо у Европску унију'. Ми смо успели да се вратимо за преговарачки сто и било би потпуно погрешно да га сада напустимо", рекао је Дачић новинарима испред Саборне цркве упитан да прокоментарише поруку патријарха Иринеја да Србија треба да се окрене Русији и да удје у ЕУ само ако задржи Косово.

Дачић је рекао да Србија иде ка ЕУ и да је то "наше опредељење јер је то добро за грађане Србије".

"Мени не треба нико да говори шта су наши интереси јер ја имам искуства и памтим како се чекало у редовима за хлеб и млеко, каква је била ситуација поцетком рата а каква када се он завршио", истакао је он.

"Поређењем питања Косова са животним питањима се скрнаве обе теме. Нико сигурно неће продати Косово, али они су нам га отели и ми морамо да га задржимо", поручио је Дачић.

Он је навео да су добри односи са Русијом приоритет, али да их тек треба јачати и градити и да се искористи ауторитет који има Руска Федерација.

Дачић сматра да је војна акција хрватске војске против српског народа "Олуја" "један од највећих злочина после Другог светског рата", које је довело до протеривања 200.000 људи и више хиљада убијених, али је навео да ће сарадња са Хашким судом бити настављена.

Дачић је новинарима испред Саборне цркве у којој је служен парастос српским жртвама у ратовима деведесетих година, рекао да је ослобадјајућа пресуда Хашког трибунала хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу "шамар и самоубиство", наводећи да су и хашки тужиоци Серж Брамерц и Карла дел Понте о тој пресуду говорили са "дозом неприхватања".

Премијер је истакао да "нама преостаје да чувамо историјско памћење и сећање на све жртве а и оне које су заборављене после Другог светског рата".

Он је казао да ће Србија подржати све активности да се пронадје правни начин да додје до осуде због злочина над Србима и подвукао да би било боље да су хрватски генерали осудјени на један дан, него што су ослобођени.

Премијер је истакао да ће Србија наставити сарадњу са Хагом, што проистиче из обавеза, јер морамо да нађемо начин да додје до ревизије пресуде.

(Блиц) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]