Хроника

Црна Гора: Откривен споменик Пуниши Рачићу; осуде из Хрватске; МИП Црне Горе: Споменик ће бити уклоњен

Штампа
петак, 14. јул 2017.

У црногорском селу Слатина, надомак Андријевице, откривен је споменик Пуниши Рачићу.

Он је као народни посланик у Скупштини Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1928. године убио групу хрватских посланика на челу са оснивачем Хрватске сељачке странке Стјепаном Радићем.

Откривање споменика осудили Хрватско национално веће Црне Горе и Хрватска сељачка странка.

Локални црногорски медији јавили су да је постављању споменика на имању родне куће Пунише Рачића присуствовало око 300 људи.

Рачић је, како су пренели црногорски медији, спомен-плочу добио као учесник ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године, народни посланик у Скупштини Југославије и носилац "Албанске споменице".

Хрватско национално веће Црне Горе и Хрватска сељачка странка (ХСС) осудили су откривање споменика Рачићу у Слатини.

Руководство актуелне Хрватске сељачке странке тим поводом је затражило од власти у Загребу да хитно упуте најоштрију протестну ноту влади Црне Горе због откривања спомен-плоче Рачићу, кога сматрају атентатором на утемељитеља ХСС-а и, како наводе, истакнутог хрватског политичара Стјепана Радића и друге хрватске заступнике у Народној скупштини у Београду.

"Над тим варварским чином и данас се грози цели цивилизовани свет", наведено је у саопштењу ХСС-а.

Подсећа се да је Хрватски сабор 20. јун прогласио Даном сећања на Стјепана Радића и јунске жртве атентата у, како кажу, београдској скупштини 1928. године.

"Овај богохулни и примитивни чин дубоко вређа не само чланове Хрватске сељачке странке, већ и хрватски народ у целини", наводи се у саопштењу у којем се додаје да ХСС зато тражи од владе и министарства спољних и европских послова да предузму све у циљу тренутног уклања споменика Рачићу, кога називају "крвником и атентатором".

Рачић је 1928. године убио хрватске посланике Павла Радића и Ђуру Басаричека, а смртно ранио Стјепана Радића. Тада је ранио још двојицу – Ивана Гранђу и Ивана Пернара.

Иницијативу да се у његовом родном месту постави спомен-обележје покренуло је братство Рачића, које су подржали мештани Слатине, преноси РТЦГ.

Само пре годину дана Црна Гора је упутила протестну ноту амбасади Хрватске у Подгорици, поводом подизања споменика Мири Барешићу у Драгама код Пакоштана, истакавши да треба имати у виду да је реч о човеку правоснажно осуђеном за убиство Владимира Роловића, југословенског амбасадора у Шведској 1971. године.

Црна Гора је у ноти изразила очекивање да ће се хрватска влада оградити од тог, како су навели, "нецивилизацијског чина, с обзиром на то да је Владимир Роловић био истакнути борац против фашизма и истакнути југословенски и црногорски дипломата".

Због подизања споменика Баришићу протестну ноту хрватским властима упутио је и Београд. Споменик Барешићу, међутим, није уклоњен.

Црна Гора: Споменик Пуниши Рачићу ће бити уклоњен

Црногорско министарство иностраних послова осудило је подизање спомен обележја посланику Скупштине Краљевине Југославије Пуниши Рачићу.

Како наводе, споменик ће бити уклоњен.

"Овај ретроградан индивидуалан чин којим се велича лик и дело атентатора на краља Николу и убице хрватских посланика у тадашњој Народној скупштини Краљевине Југославије реализован је без знања Владе и државних органа Црне Горе", наводи се у реаговању Министарства иностраних послова.

Додаје се да ће надлежни државни органи предузети "све неопходне, законом утврђене активности у правцу уклањања тог спомен обележја, којим се вређају не само најдубља осећања хрватског народа и државе, већ се настоје продубити политичке поделе у Црној Гори".

Претходно је Министарство спољних и европских послова Хрватске осудило откривање спомен-обележја Пуниши Рачићу у родном селу Слатина код Андријевице и затражило његово уклањање.

"Министарство очекује да се надлежне институције Црне Горе ограде од овог чина у духу добросуседских односа и траже предузимање одговарајућих поступака и мера, као и уклањање спорног обележја, јер нас такви и слични потези удаљавају од циља којима би Владе обе државе требало да теже", наводи у саопштењу хрватско министарство.

Додаје се да је у Министарство спољних и европских послова због тога позван црногорски амбасадор у Загребу Боро Вучинић коме је изражен најоштрији протест.

У међувремену је Министарство културе наложило уклањање спомен плоче Рачићу и навело да је она подигнута без сагласнисти Министарства и супротно закону.

"Органи локалне управе надлежни за послове културе и грађевинарства дужни су да спрече бесправно подизање спомен-обележја, доношењем решења о забрани подизања, односно решења о уклањању бесправно подигнутог спомен-обележја", стоји у саопштењу Министарства.

Спомен-плоча Рачићу подигнута је у Слатини код Андријевице, родном селу посланика који је 1928. године у Народној скупштини у Београду убио тројицу посланика Хрватске сељачке странке (ХСС), а двојицу ранио.

На спомен-обележју посланика Народне радикалне странке пише да је она подигнута "знаменитом народном посланику, Слатињанину и Васојевићу".

Иницијативу да се у Рачићевом родном месту постави спомен-обележје покренуло је "Братство Рачића", а подржали су га мештани Слатине.

Тај чин су пре реакције државних органа осудили Хрватско национално веће Црне Горе, опозициона Социјалдемократска партија и Хрватска сељачка странка (ХСС).

(Бета, Танјуг) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]