Хроника

Чешка: Мањинска влада Андреја Бабиша поднела оставку јер није добила поверење парламента

Штампа
среда, 17. јануар 2018.

 Нова чешка мањинска влада милијардера Андреја Бабиша поднела је оставку пошто није добила поверење парламента и остаје да ради док председник Милош Земан поново не повери Бабишу мандат да састави нову владу.

 "Поднели смо оставку. Затражио сам састанак са председником Земаном да му оставку уручим лично", рекао је Бабиш на конференцији за новинаре у седишту владе.  

Тајкун прехрамбене и хемијске индустрије и лидер победничке странке на октобарским парламентарним изборима није могао да састави коалициону већинску владу зато што је преосталих осам странака које су ушле у парламент одбило да премијер буде особа која је кривично гоњена и оптужена за махинације са дотацијама из фондова Европске уније.  

Бабиш је јуче затражио укидање имунитета како би се пред судом бранио од оптужби да је из европских фондова за мала и средња предузећа узео новац за породичну фарму Родино гнездо, а Одбор за мандате и имунитет Посланичког дома парламента препоручио је пленуму да изгласа укидање имунитета.  

Председник Милош Земан изјавио је да му не смета истрага против премијера и да неће дозволити превремене изборе, тако да ће Бабишу дати другу шансу да састави владу, у нади да ће неке демократске странке променити став и пристати да удју у коалицију или дати тиху тишину другој Бабишовој влади.  

Велике бојазни да би у Бабишову владу могли да уђу ксенофобни антиисламски екстремисти из странке Слобода директна демократија су нешто мање, пошто је влада одбила главни услов лидер СПД Томија Окамуре - да влада усвоји закон о референдуму о изласку Чешке из Европске уније.  

"Нећемо давати на референдум спољнополитичке обавезе Чешке, Европску унију и НАТО", рекао је Бабиш и тако одбацио могућност да би Чеси могли да добију право гласа о референдуму о Чегзиту.  

Бабиш је такође рекао да би за референдум требало да буде обавезно 800.000 потписа, значи око 10 одсто регистрованих бирача, као у неким другим земљама ЕУ, а не свега 100.000 како су предложили Окамурини посланици. Референдум би био важећи ако на њему гласа половина регистрованих бирача.  

Са преговорима о новој влади странке ишчекују други круг председничких избора 26. и 27. јануара и да ли ће досадашњи председник Милош Земан успети да освоји поверење Чеха да води земљу и наредних пет година. 

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]