Хроника

Чедомир Бацковић: Устав Србије биће измењен до краја 2017., на то смо обавезани због приступних преговора са ЕУ

Штампа
четвртак, 03. септембар 2015.

БЕОГРАД - Устав Србије биће измењен до краја 2017, најавио је данас помоћник министра правде Чедомир Бацковић истакавши да је тај рок предвиђен Нацртом акционог плана за поглавље 23 у приступним преговорима са Европском унијом.

"Тим роком смо преузели обавезу измене Устава, а обавезана је и Народна скупштина да до тог рока усвоји измене Устава. То значи да би рад на изменама већ требало да почне да се захуктава, како би сав посао био окончан до краја 2017. године", рекао је Бацковић на састанку радне групе за поглавље 23.

Изнеме Устава, које се тичу правосуђа, осим "горућих тема" као што су начин бирања чланова Виског савета судства и Државног већа тужилаца (које треба да гарантују независност тих органа) и заштита података, обухватиће низ мање важних питања, рекао је Бацковић.

Подсетио је да, када су у питању измене Закона о јавном тужилаштву које гарантују његову независност од извршне власти, Венецијанска комисија је препоручила да се сачекају измене Устава.

"У сваком случјау се мора отклонити импресија зависности да би могло да се говори о одговорности", навео је Бацковић и позвао организације цивилног друштва да се више и активније укључе у реформе правосуђа, као што су ангажоване у области заштите људских права.

Председник Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца Горан Илић сматра да би, и поред препоруке Венецијанске комисије, требало да се пре предстојећих избора за чланове ДВТ  измени Закон о том тужилачком органу.

Измене које предлаже то Удружење тичу се нивоа гласања у јавнотужилачкој организацији.

Наиме сада за представника вишег тужилаштва у ДВТ гласају само тужиоци из виших тужилаштва, за представника основног тужилаштва само тужиоци из основних тужилаштва и тако даље...

"То значи да немају сви гласови исту вредност, што је лоше са становишта репрезентативности. Ми се залажемо да се омогући да сви тужиоци гласају за кандидате свих нивоа", рекао је Илић.

Друга измена се односи на број гласачких места у тужилаштвима, а трећа да Републички јавни тужилац више не буде и на челу ДВТ по функцији, већ да чланови сами бирају председника тог тела, како би се отклонио утицај хијерархије на процес одлучивања.

Председник Управног одбора Удружења тужилаца и заменика јавних тужилаца Радомир Лазић указао је да тужилаштво треба да буде независно од извршне и законодавне власти, али да то не значи да би постало нова - четвта грана власти.

"Тужилаштво је по својој природи, процесно везано за суд који доноси одлуке о његовим предлозима и није независно у односу на судску власт", указао је Лазић.

Састанку радне групе у Народној скупштини, присуствовали су и представници бројних невладиних организација.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]