Хроника

Бурна расправа о КиМ у немачком Бундестагу: Ној - Косово је немачка колонија; Фризен - Немачка да подржи размену територија Србије и Косова; Саразин - САД третирају Косово као своју колонију, одбацити идеју о размени територије

Штампа
петак, 15. мај 2020.

 БЕРЛИН - У немачком Бундестагу је, поводом одлуке о продужењу мандата немачким војницима при Кфору, дошло до расправе о Косову, пре свега улоге Немачке, током које су поједини посланици критиковали противљење Берлина решењу кроз размену територија.

Посланик левице „Ди Линке“ Александер Ној указао да су Приштина и Београд, председник Александар Вучић и Хашим Тачи изнели идеју о решењу косовског проблема кроз размену територија, да је то наишло на подршку САД, као и појединих чланица ЕУ, а да се жестоко успротивила Немачка.

„Немачка влада се успротивила јер би размена територија могла да донесе дестабилизацију региона, као да већ није учествовала у прекрајању карте на Балкану“, казао је он.

Ној је подсетио да је Немачка учествовала у рату на Косову и да Кфор чине исте снаге које су некада ратовале у корист Приштине, стајући на страну ОВК.

Он је Косово, с тим у вези, назвао немачком колонијом.

Посланик Алтернативе за Немачку (АфД) Антон Фризен истакао је да је ангажовање Бундесвера на Косову почело лажима, и да се данас та прича наставља.

Фризен је, у свом обраћању, казао да нико не верује у причу о могућем мирном, мултиетничком Косову и да би требало да немачка влада подржи размену територија.

Посланик Зелених Мануел Саразин је указао да САД третирају Косово као своју колонију, те је нагласио да се мора одбацити идеја размене територије против које су наводно грађани на Косову и у Србији.

Ренате Алт, посланица Слободарске партије Немачке (ФДП) је упозорила на растући утицај Русије, Кине и Турске на Западном Балкану, додајући да би због тога ЕУ требало да инсистира на европској перспективи како би земље региона наставили путем реформи и европске интеграције.

Министар иностраних послова Немачке Хајко Мас је, образлажући захтев немачке владе о наставку учешћа у Кфору, рекао да је безбедносно стање на Балкану стабилно, што је омогућило смањење немачког контингента са више од 6.000 војника на почеку мисије, на 1.300 пре четири године и сада на мање од 70.

„То говори само о себи да Кфор последњих година није морао ниједном да интервенише у једној ситуацији која би угрозила безбедност на Косову“,објаснио је он.

Мас је казао да се и карактер мисије протекле две године променио и да је Бундесвер тренутно присутан само у Приштини, са тежиштем саветовања косовских безбедносних снага.

Међутим Мас је казао да се политички, и поред свих напредака, однос Београда и Приштине у последњих 16 месеци значајно погоршао.

Рекао је да је дијалог практично стао, што изазива немире и то све чешће због најмањих догађаја на обе стране.

То је, према његовим речима, имало псоледице по цео континент, како на застој у процесу европског приближавања, па све до флуктуација у напору у европској енергетској мрежи.

„Тензије на Балкану смо осетили широм Европе. Балкан се налази не само географски, већ и политички и историјски у срцу Европе”, нагласио је Мас.

Најавио је да ће Немачкој, током свог председаванај ЕУ, један од приоритета бити Западни Балкан.

Казао је да Берлин ради на обнови дијалога Београда и Приштине, који је потребниј него икада.

„Као први корак био је самит који су Немачка и Француска организовале у оквиру Берлинског процеса. Ако ту буде напретка онда ћемо заједно са Француском организовати наставак. Такође и именовање Мирослава Лајчака за специјалног изасланика за дијалог је добар подстицај за покретање дијалога“, сматра Мас.

Казао је да треба одступити од привидних решења као што је промена граница, која није само изнета од оних који су погођени, већ и оних који желе да имају утицај.

Према његовим речима таква размишљања само одлажу решење комплексног проблема и воде у ћорсокак.

Мас сматра да је једини пут који води ка напретку преговарачки процес који би био транспарентан, као што га предлаже ЕУ.

На томе ће, како је најавио, инсистирати Немачка, а на крају мора бити договорен свеобухватни споразум који би могао политички бити подржана у Београду и Приштини, а који ће допринети регионалној стабилности.

До тада, каже, Кфор је гарант за безбедност и фактор стабилности у региону.

Фризен: Косово псеудо држава, Немачка да не верује лажима

Разлог за интервенцију на Косову почео је једном лажи тадашњег савезног министра одбране Рудолфа Шарпинга о српским концентрационим логорима и исцрпљеним Албанцима, што се није десило и зато би одмах требало зауставити ангажовање косовске мисије, рекао је представник Алтернативе за Немачку Антон Фризен на редовној седници немачке скупштине на којој се расправљало о продужењу мисије Кфора на Косову.

„Операција Потковица, геноцидна лудачка теорија о српским концентрационим логорима и исцрпљеним косовским Албанцима - све то, наиме, никада није постојало. Рат на Косову зато није био ништа потребнији од мера против корона вируса које ограничавају основна права, а притом и угрожавају људски живот. Оба су заснована на лажним вестима, с тим да лажне вести на Косову трају већ 21 годину“, рекао је Фризен.

Према његовим речима, у бајку мирног, мултикултуралног, демократског Косова не верују ни они који то у Бундестагу пропагирају.

„Косово је сада де факто моноетничка држава којом владају ратни злочинци под утицајем организованог криминала, трговине људима, органима и дрогом. Грађани Косова други су најсиромашнији у Европи. Званична стопа незапослености прошле године је била готово 26 посто, незапосленост младих чак 50 одсто. О овом НАТО-ЕУ протекторату тренутно се прича искључиво због кризе владе. Ова новорођена псеудо-држава требало би да буде мултиетничка и мултикултурна, али то је само сан бриселских и берлинских моћних елита“, преноси Косово онлајн речи немачког посланика.

Према његовим речима, реалност је таква да је од 1999. уништено око 150 цркава, манастира и других светилишта, више од 10.000 икона је оскрнављено и украдено, а Српска православна црква мора да се избори за опстанак на простору своје историјске колевке.

Он је навео и да су „21 годину након почетка операције на Косову немачки порески обвезници потрошили више од 464 милиона евра за пропалу мафијашку државу“ не рачунајући ту трошкове немачког Министарства одбране, који се, како је навео, чувају у тајности.

Фризен сматра да би Берлин, уместо да се упушта у лажи, „требало да ради на размени територија између Србије и Косова, како би Срби на северу Косова били заштићени унутар српске државе, а нека нестабилна албанска подручја на југу Србије, била стабилизована интеграцијом у Косово“.

„Фејк њуз и бајке овде не помажу. Наши грађани могу да поднесу истину. Зато сам за то да се одмах обустави мисија на Косову“, закључио је Фризен.

 Жаклин Настић: CDU признала да је Косово НАТО пројекат

БЕРЛИН - Посланица немачке левице "Ди Линке" Жаклин Настић изјавила је да је владајућа CDU, током дебате у Бундестагу о продужењу мандата немачким војницима при Кфору, признала да је Косово НАТО пројекат.

"На расправи у немачком Бундестагу посланици из владајућих партија допустили су да се наведу на разоткривајућа и скандалозна признања. Тако је посланица CDU, задужена за спољну политику, Гизела Мандерла, Косово назвала 'трансатлантским пројектом', односно пројектом НАТО", пренела је Настић на свом фејсбук профилу.

Она је навела да су други посланици окарактерисали Косово као "своје чедо".

"Тиме су заговорници војне мисије на Косову потврдили да Косово није суверена држава", подвукла је Настић.

Посланица левице нагласила је да Косово јесте илегално отцепљена покрајина и протекторат запада.

Напади на бившу Југославију 1999. године су били злочиначки и кршење међународног права, а то што Бундесвер остаје након 21 године и даље на Косову је срамота, оценила је Настић.

 

 (Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]