Хроника

Бранко Ружић: Дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, али под окриљем УН

Штампа
субота, 25. септембар 2010.

Београд - Бранко Ружић, председник Извршног одбора Социјалистичке партије Србије, учествујући у Данасовој дебати о "црвеним линијама српске политике", каже да би предстојећи дијалог Београда и Приштине требало да се одвија уз посредовање ЕУ, али под окриљем УН. Ружић наводи и да би разговори требало да почну од такозваних "малих питања", о којима је лакше постићи договор.

Којим темама би требало да буде посвећен предстојећи дијалог Београда и Приштине? Ко треба да посредује и под чијим окриљем би се водили?

- Најважније је наћи најмањи заједнички именитељ у вези с темама за отпочињање дијалога. Разговори треба да се воде уз посредовање Европске уније, а под окриљем организације Уједињених нација, уз обавезно поштовање међународног правног поретка.

Како би требало решити "седење за истим столом" представника Београда и Приштине у регионалним организацијама, имајући у виду да косовски званичници не желе да буду заступљени као "Косово/Унмик"?

- То питање може бити искључиво решено на одржив начин, у склопу отпочињања дијалога.

Под којим условима би Србија могла да прихвати улазак Косова у Савет Европе и ОЕБС?

- Јасан је став и Србије и Савета Европе, и уопште међународних организација. Та позиција је полазна основа за разговоре о евентуалној хипотетичкој могућности изналажења модела репрезентовања Косова, али искључиво у складу с резолуцијама Уједињених нација, које би јасно дефинисале формални оквир.

Шта би Београд требало да учини уколико Приштина поднесе захтев за пријем у УН?

- Постоје формални предуслови за подношење таквог захтева, које Приштина још увек не испуњава.

У случају поделе Косова, где би Србија требало да повуче границу?

- Круцијална ствар је да Срби и други неалбанци на читавој територији Косова и Метохије живе своје животе у једном друштвено-политичком и социјално-економском амбијенту, који је компатибилан амбијенту који имају сви грађани Србије у остатку Србије. Преурањено је говорити о повлачењу граница, јер се мора кренути у отпочињање дијалога почев од такозваних "малих питања", како би се уопште стекла шанса да се о "великим питањима" потом разговара.

Да ли Београд треба да подржи улазак Срба у косовске институције на предстојећим парламентарним изборима на Косову?

- То је питање које захтева низ предуслова који нису испуњени и самим тим се не може гарантовати субстанцијални легитимитет и остварење демократских права репрезентовања интереса Срба и других неалбанаца на овој територији.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]