Хроника

Божидар Ђелић: Једностране промене на КиМ су опасност за европски пут Србије

Штампа
петак, 23. септембар 2011.

БЕОГРАД - Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић упозорио је у Београду да опасност за европски пут Србије представља размишљање појединих земаља да "једнострано мењају реалност" на Косову.

На отварању конференције стипендиста Бундестага на тему "Перспективе земаља Југоисточне Европе и њихов пут у ЕУ", Ђелић је рекао да Србија очекује да се поштује статусна неутралност установљена одлукама УН и начином на који је Србија прихватила Еулекс и додао да се то не поштује.

"Нажалост, последњих недеља као да има земаља које мимо политичког мандата које им је дала ЕУ размишљају да једнострано и, ако је то потребно и силом мењају реалност на терену. То је опасност за европски пут Србије", рекао је Ђелић.

Он је истакао да је Србија отворена за сва решења. Ако су проблем различити погледи на убирање царине на административним прелазима, боље је разговарати "него да имамо блокаде и бодљикаве жице", указао је Ђелић. Србија жели, како је истакао, да нађе решење за суживот на Косову и да је најбољи начин за то дијалог којим треба да буде решено питање коначног статуса Косова. "Србија не жели замрзнуте конфликте, Србија жели компромис, али не може да прихвати да јој се намеће оно што ниједна друга демократија у Европи не би прихватила", казао је он.

Ђелић је рекао и да Србија очекује и нада се да ће у мишљењу Европске комисије о кандидатури Србије за пријем у ЕУ бити препознати њени напори у реформама и навео да ће усвајањем закона о реституцији и о јавној својини Србија у потпуности испунити Акциони план договорен са ЕУ.

Уз дијалог с Приштином који је дао резултате што се очекује и од нове рунде, то ће навести Европску комисију да препоручи да Србија постане кандидат за пријем у ЕУ и да земље чланице Уније размисле и о одређивању датума за почетак преговора, рекао је Ђелић и додао: "То је наш циљ. Да ли ће се то десити то ћемо видети".

Потпредседник владе је честитао Хрватској завршетак преговора са ЕУ и њено ступање у Унију јула 2013. године, и оценио да то показује да, мада успорено, ширење ЕУ није заустављено.

(Курир)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]