Хроника

Божидар Ђелић: Брамерцов извештај довољан за улазак у ЕУ

Штампа
среда, 09. јун 2010.

Коментаришући резерве неких чланица ЕУ према докуменатима у којима се Косово помиње као део Србије, потпредседник Владе, Божидар Ђелић, истакао да је чланство у интересу Србије, али не под било којим условима.

Од извештаја Сержа Брамерца о сарадњи са Хашким трибуналом зависи да ли ће почети ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању, што је предуслов за отварање приступних преговора са ЕУ. Према првим сазнањима, у извештају се уважавају напори Србије, али се предлаже и промена стратегије у потрази за Ратком Младићем и Гораном Хаџићем.

"Позитивна вест је да ће господин Брамерц бити у понедељак у Луксембургу, тамо ћу бити и ја на челу наше делегације и имаћемо серију контаката", изјавио је Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије и министар за развој, гостујући у јутарњем Дневнику РТС-а.

Ђелић је додао да очекује да Брамерцов усмени извештај буде довољан да се земље ЕУ одлуче да почне ратификација споразума и да је то је важан корак за наше европске интеграције.

"Јуче смо имали састанак са политичким директором холандског министарства спољних послова и интонација и оно што смо чули најављује позитиван исход", истакао је потпредседник Владе.

Према његовим речима, што се тиче ратификације, позиција се неће мењати, међутим, чињеница је да избори у Холандији и у Белгији могу бити "отежавајућа" околност за прослеђивање наше кандидатуре Европској комисији на разматрање.

Коментаришући изјаву британског амбасадора да ће чланице ЕУ бити збуњене документима у којима се Косово помиње као део Србије, Ђелић је изјавио да је познато да ми немамо само пријатеље у Европи.

"Пуноправно чланство у ЕУ је у интересу наше земље,али не под било којим условима - Косово је неодвојив део Србије и ми као земља поштујемо Резолуцију 1244 УН која је на специфичан начин уредила ситуацију на југу Србије", објаснио је Ђелић.

Дунавски регион

Конференција о европској стратегији за дунавски регион одржаће се сутра у Констанци. Осим наших, тамо ће бити представници свих подунавских земаља.

Како Ђелић истиче, Дунав је високо на приоритетима чланица ЕУ и будућих чланица, попут Хрватске и Србије, и земаља који ће бити партнери попут Украјина и Молдавија.

"Почећемо да причамо о конкретним пројектима, а имаћемо могућност да о томе расправљамо и 5. новембра када је заказана веома важна конференција у Београду, која ће се тицати финансирања", изјавио је потпредседник Владе.

Што се тиче реализације тих пројеката, Ђелић је прецизирао да ће следеће године 25 милиона евра из предприступне помоћи бити посвећено пројектима. Потпредседник Владе је изразио уверење да ће у деценији која долази на пројекте у вези Дунава бити утрошено више милијарди евра.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]