Хроника

Борко Стефановић: “Нема тајне политике за Косово”

Штампа
уторак, 27. јул 2010.

Опозиција тражи да их власт обавести какву поруку носе специјални изасланици председника Србије Бориса Тадића. Они оптужују Владу за вођење тајне политике за Косово.

Политички директор Министарства иностраних послова Борко Стефановић каже за Б92 да није у питању никаква закулисна дипломатија, јер су наши циљеви јасни.

"Наш циљ је да дођемо до могућности да кроз преговоре дођемо да трајног, обострано прихватљивог решења", каже Стефановић.

Ко су изасланици председника Србије и какву поруку они носе, питања су која поставља опозиција. Иако је Влада добила подршку парламента када је у питању политика према Косову, очигледано да није све своје намере поделила са посланицима.

Председник напредњака Томислав Николић сматра да у има много питања без одговора.

“Заиста бих волео да знам, тим пре што је министар Јеремић наговестио да би замолио и опозиционе посланике да учествују у томе. Волео бих да знам, ако ме пошаљу негде шта бих понео. Ако је тај коверат затворен, запечаћен, шта ја то носим”, каже Николић.

“Шта, идем да молим да неко не призна независност Кособа и Метохије? Али шта пише у томе и мало је тешко да прихватим ту улогу да ја будем писмоноша, а да писмо шаље мој директни ривал и супарник. Али у интересу Србије и то бих урадио”, поручује лидер напредњака.

Ово питање је током заседања парламента највише заинтригирало Демократску странку Србије, па шеф посланика ДСС-а Милош Алигрудић на одговорима на то питање инсистира и данас.

“Ово питање тих специјалних представника, то је заправо наше питање њима и ми чекамо одговор јер ми нисмо били на путу са специјалним представником или специјалним изаслаником, нити знамо шта је његов налог, шта он тамо ради, нити шта су домети или значај онога што он чини”, каже Алигрудић.

“Много тога је обавијено велом тајне када је реч о вођењу спољне политике Бориса Тадића. То је његов стил игре”, оцењује шеф посланика ДСС-а.

Да је дипломатија Србије у овом тренутку непозната у једначини, сматрају и радикали што потврђује шеф посланика СРС-а Драган Тодоровић.

“Ми смо између осталог и скренули пажњу да тајна политика коју Влада и председник Републике воде, не би требало да буде доминантна, да би пре свега о свим тим корацима требало да одлучује Скупштина Републике Србије”, каже он.

У Министарству спољних послова кажу да Србија наставља своју дипломатску активност која има за циљ смањење или држање на што нижем нивоу броја признања Косова до коначног завршетка процеса који је вођен пред Међународним судом правде, а то је одлучивање у Генералној скупштини УН ове јесени.

Политички директор Министарства спољних послова Борко Стефановић каже да детаљи писама не могу да буду обелодањени, али уверава да нема разлике у садржају писма и политике коју је пред посланике изнела Влада.

“Не треба да постоје илузије да Стбија води неку тајну, закулисну активност, то јест закулизну дипломатију. У питању је усаглашавање и координација неких елемената будућег решења и будућег нашег заједничког – ако буде све у реду – захтева међународним форумима, пошто је циљ врло јасан”, каже он.

“Наш циљ је да дођемо до могућности да кроз преговоре дођемо до трајног обострано прихватљивог решења. Не треба нико да има илузије да ће то бити решено овог или следећег септембра. Јако је незахвално ограничавати се календарски или на било који начин везано за постизање тог циља”, наводи Стефановић. И Приштина ради на резолуцији. Заменица министра иностраних послова Косова Вљора Ћитаку изјавила је да ће САД и најзначајније земље ЕУ на заседању Генералне скупштине УН предложити резолуцију којом ће подржати мишљење Међународног суда правде.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]