Хроника

Борис Тадић: Србија може да постане кандидат за ЕУ до краја 2011.

Штампа
недеља, 27. март 2011.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је у Бриселу да Србија може да добије статус кандидата за ЕУ до краја године и потом започне преговоре - као неповратан пут ка чланству у Унији, које би значило сигурност и бољи живот за грађане. После серије сусрета са званичницима ЕУ, Тадић је новинарима рекао да су "сви веома задовољни постигнутим" у Србији, као и почетком дијалога Београда и Приштине.

Тадић је сусрете на маргинама Бриселског форума започео у петак, састанком са председником Савета ЕУ Херманом ван Ромпејом, а данас је разговарао са шефицом европске дипломатије Кетрин Ештон, председником Европског парламента Јержијем Бузеком и европским комесаром за проширење Штефаном Филеом - с којим је разговарао више од сат.

"Разговори су били добри и сматрам да Србија има велике шансе да испуни све оно што је предвиђено Акционим планом", истакао је Тадић, наводећи да је за успех тог процеса потребно да се до краја јуна усвоји сет закона. Председник је нагласио да су потребне суштинске промене, а да је посебна пажња посвећена реформи правосуђа, политичког система и бланко оставки.

"Сви су веома задовољни постигнутим. И ја не могу да не будем задовољан", рекао је Тадић, додајући да је са саговорницима из ЕУ констатовао да Србија, док још званично није постала кандидат, испуњава обавезе и спроводи реформе које неке друге земље испуњавају тек на крају преговора, попут реформе правосуђа. Тадић је истакао да је комесар за проширење Филе задовољан процесом и динамиком, али "то не значи да не треба да убрзамо ствари".

Тадић ће учествовати на панелу "Приближавање Балкана Европској унији", на којем ће о евроинтеграцији региона говорити и премијер Црне Горе Игор Лукшић и представници ЕУ. Бриселски форум организује невладина организација Маршалов фонд, одржава се шести пут и ове године окупља 450 учесника из домена политичког, привредног, академског и медијског живота.

Дипломатски извори са бриселског састанка рекли су Бети да се у многим круговима ЕУ сматра да би за цео процес укључивања Западног Балкана у ЕУ било важно и прави заокрет, ако би, уз приближавање Хрватске чланству, почели и преговори о томе и са Србијом и Црном Гором.

Спремни смо за решавање конфликта на Косову

Председник Србије изјавио је у Бриселу и да је европским званичницима пренео спремност Београда да "учествује у процесу којим се решава питање конфликта Срба и Албанаца на Косову".

Тадић је новинарима рекао да преговори Приштине и Београда представљају "историјски допринос миру и стабилности читавог простора" и додао да је свестан да се у ЕУ не може ући са нерешеним регионалним конфликтима.

"Ми смо искористили ову прилику да објаснимо разлог зашто Србија и на који начин Србија учествује у дијалогу Приштина-Београд и не само нашим европским пријатељима", рекао је Тадић. Српски председник додао је да је о томе разговарао и са сенаторком Џејни Шахин, која је у америчком Конгресу задужена за Европу. "Наишао сам на врло висок ниво разумевања објашњавајући позицију Србије и историјски контекст у којем се води овај дијалог, али и какве су консеквенце које треба истовремено решавати како би се омогућила трговина, омогућио живот људима и смањиле тензије на простору на којем заједнички живимо, и Срби и Албанци", казао је Тадић.

Он је навео да се у понедељак у наставку преговора Београда и Приштине очекује разговор "о конкретним и техничким питањима" и додао да неће бити речи о најтежим и најкомплекснијим питањима. Тадић је такође нагласио и да не траба бити неодговоран у изливу оптимизма. "Ја сам потпуно свестан да ћемо се у процесу примене Акционог плана (Владе Србије) суочавати са озбиљним и тешким проблемима, значајним искушењима", рекао је председник Србије. Он је навео да ће свака реформа, "а то значи у суштини примену Акционог плана", производити тензије у друштву и незадовољства, и додао да исто важи и за дијалог Београда и Приштине "Много је неразумевања која морамо на дневном нивоу да објашњавамо. Морамо с времена на време да објашњавамо и грађанима али и учесницима у политичким процесима и међународној заједници", казао је Тадић.

Тадић је истакао не постоји непосредна веза између дијалога Београда и Приштине и европских интеграција Србије, али да Србија мора решавати проблем пре уласка у Европску унију. "Ми знамо да у Европску унију не можемо да унесемо неке конфликте из Југоисточне Европе, јер Европа већ има својих проблема са којима се суочава", рекао је Тадић за Дневник РТС-а. Тадић је казао да је "за наш европски пут битно да пре чланства у Унији решавамо конфликте на Западном Балкану у којима Србија".

Проблеми у Федерацији могу изазвати затегнутости у БиХ

Тадић рекао рекао и да би формирање власти у БиХ без учешћа кључних странака хрватског народа могло изазвати тензије у тој земљи. Он је нагласио да све промене у БиХ морају бити сагласне интересима два ентитета и три народа и у складу с Дејтонским споразумом. Тадић је рекао да било какво наметнуто решење за стање у БиХ није одрживо и изразио спремност да посети БиХ и с вођама све три стране помогне у решавању великих проблема.

Он је казао да то не сме и неће имати било какав призвука мешања у унустрашње ствари БиХ, али да се мора исказати одговорност и спремност за решавање проблема суседних земаља. Тадић је објаснио да су сви саговорници желели да чују његово мишљење о стању у БиХ. Он је рекао да се "Србија не сме и неће се мешати у унутрашње послове других држава у региону, да Србија води политику која обезбеђује мир у годинама које долазе, а не политичке тензије, а да то значи да Србија мора да разуме и другу страну". "Србија отворено говори о легитимних интересима властитог народа који живи не само у Србији, него И у другим земљама, али Србија поштује све легитимне интересе свих других народа који живе у Србији", рекао је председник Србије.

"Пошто живимо на једном недељивом простору, иако у подељеним државама, то значи да имамо и заједничку одговорност за регионалну будућност. Још једном сам потврдио да је то у средишту политике коју води садашња влада Србије и политике коју ја водим као председник Србије, а то је, дакле, приближавање читавог Западног Балкана Европској унији", рекао је Тадић. То је, додао је, "важна чињеница и добра вест и за БиХ". 

Тадић је објаснио да је у разговорима с европским челницима било речи и о формирању институција власти у Федерацији БиХ без учешћа кључних странака хрватског народа. И на постављено питање како Србија гледа на тај процес, Тадић је челницима ЕУ ставио до знања да је "све што је сагласно с уставом и правом БИХ и Дејтонским уговором прихватљиво". "Тај политички процеш који се одвија у Федерацији БиХ би могао да изазове нове тензије и ја сам поставио питање о реакцији политичких странака из хрватског националог корпуса", упозорио је Тадић и рекао да је спреман да разговара не само са вођствима српских већ и бошњачких и хрватских странака.

"Ми желимо да се у БиХ десе све промене које су у сагласности с интересима два ентитета и три народа, баш као што је складу с Дејтонским споразумом", рекао је Тадић.

Било какво наметнуто решење, упозорио је председник Србије, није одрживо у дужем временском раздобљу и није продуктивно. "Иза тога проистиче став да само легитимни представници политичких странака и народа, односно ентитета морају да нађу договор и да околне земље, Србија и Хрватска, морају да прихвате њихов договор, шта год да јесте тај договор", казао је Тадић.

Шеф српске државе је упозорио да је ситуација у БиХ сложена, да је не треба бојити лепшим бојама него што је стварност, и нагласио да је у сваком тренутку спреман да оде у БИХ. Он је нагласио да не жели да на Србију поново падне хипотека да је учинила нешто лоше и преузела вишак одговорности од онога што захтева ситуација у БиХ.

Тадић је рекао да Србија има много сопствених проблема, али да као одговорни људи морамо да покажемо спремност И за решавање проблема суседних држава.

(Бета-Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]