Хроника

Борис Тадић: На Косову нема државе

Штампа
понедељак, 23. март 2009.

Председник Србије Борис Тадић позвао је све чланице УН које нису признале Косово да наставе да буду уздржане, док Међународни суд правде не да одговор на питање да ли је једнострано проглашење независности Косова у сагласности са међународним правом.

"Нико не би смео својим поступцима да прејудицира исход одлуке. Стога никако не би требало охрабривати нова признања тзв. независног Косова", рекао је Тадић на седници Савета безбедности УН о Косову.

Савет безбедности Уједињених нација почео је размтрање извештаја шефа светске организације Бан Ки Муна о стању на Косову, нешто више од годину дана од када су косовски Албанци једнострано прогласили независност.

Седницу је отворио председавајући Савета безбедности УН за март амбасадор Либије Ибрахим Дабаши, након чега је редовни извештај амбасадорима представио шеф УНМИК-а Ламберто Занијер.

Тадић је рекао да се Србија "залаже за нове преговоре јер једино они могу обезбедити праведно, компромисно и обострано прихватљиво решење" и да "никада неће признати независност Косова ни посредно, ни непосредно и наставиће са дипломатском, правном и мирном одбраном свог интегритета".

"Ми смо уверени да ће одлука Међународног суда правде бити од изузетне користи за читаву светску организацију јер ће спречити да Косово послужи као крајње опасан преседан у свим деловима света где постоје сецесионистичке тежње", рекао је председник Србије.

"Свима је јасно да 13 месеци после нелегално једнострано проглашене независности, на Косову нема државе, а заштита људских права је недовољна, о чему очигледно сведочи минимални број Срба и других расељених који су се вратили на Косово".

"Србија, као и бројне земље ЕУ, има изузетних проблема због активности албанске мафије на Косову која се бави шверцом наркотика, као и трговином људима и оружјем", рекао је српски председник.

Нагласивши да Србија жели да се "обезбеди нормалан живот у покрајини" и "мир и безбедност свих грађана на Косову", Тадић је изразио уеврење да "и Срби и Албанци могу, без страха и насиља, да живе једни поред других и једни са другима" због чега "представници УН и Еулекса морају да испуне свој мандат у потпуности".

(РТС)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]