Хроника

Борис Тадић: Једнострана примена Споразума са ЕУ корисна за Србију

Штампа
уторак, 22. септембар 2009.

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је од саговорника из Европске уније у Њујорку добио потврду да једнострана примена Споразума о стабилизацији и асоцијацији са ЕУ може изузетно да користи убрзаној европској интеграцији Србије.

Тадић је Радио-телевизији Србије из Њујорка, где борави на заседању Генералне скупштине УН, рекао да је данас водио „неколико нивоа разговора” - са регионалним лидерима, са европским лидерима о деблокади преговора са ЕУ и са стратешким и будућим партнерима.

Он је прецизирао да је имао кратке разговоре са председницима Хрватске, Македоније, Црне Горе и председником Председништва БиХ „о билатералним питањима и отвореним питањима које треба решити”.

Према његовим речима, са европским комесаром за проширење Олијем Реном разговарао је о деблокади пута Србије ка ЕУ, предстојећем референдуму о Лисабонском споразуму у Ирској, регионалним питањима, економској ситуацији и промени законодавства у Србији.

„ЕУ је наш главни стратешки циљ и рекао сам да тај циљ није измењен”, рекао је Тадић.

Навео је, међутим, да деблокада преговора са ЕУ не зависи од Олија Рена или Европске комисије већ од става једне земље, а то је Холандија.

Тадић је рекао да је шеф српске дипломатије Вук Јеремић у Њујорку разговарао са холандским колегом Максимом Ферхагеном и да би он ускоро требало да посети Србију, али није желео да спекулише о датуму посете.

Он је рекао да је са европским лидерима разговарао о деблокади прелазног споразума.

„Мислим да се сада сасвим јасно потврђује да се једнострана примена Споразума о стабилизацији и асоцијацији од стране Србије може на крају исказати као изузетно корисна за наше убрзане интеграције. То су углавном рекације европских колега са којима сам се срео у току данасњег дана”, рекао је Тадић.

Тадић је рекао да је трећу групу разговора водио „са стратешким партнерима и будућим партнерима”.

Председник Србије рекао је да је разговарао са премијером Турске Тајипом Ердоганом и да је планиран и сусрет са кинеским званичницима.

Говорећи о заседању Генералне скупштине, Тадић је рекао да је обележава „другачији тон” и да се свет обједињује око једне теме која погађа човечанство - климатских промена.

„Реченица која провејава је да је ово последња генерација која има шансу да нешто конкретно уради”, рекао је Тадић, изразивши уверење да ће до краја године бити постигнут договор о новом глобалном споразуму о клими, који би заменио садашњи.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]