Хроника

Борба либијске војске и побуњеника на граници са Тунисом

Штампа
петак, 06. мај 2011.

Либијске снаге покушавају да истерају побуњенике са граничног прелаза Дехиба. Тунис упозорио на опасно ширење војних сукоба. Американци најавили одмрзавање либијског новца замрзнутог од почетка сукоба и пребацивање у фонд за помоћ побуњеницима.

Русија критикује западну коалицију због најављене помоћи побуњеницима и упозорава да не сме да прекорачи мандат Савета безбедности УН.

Либијска војска и даље покушава да заузме кључно побуњеничко упориште на граници са Тунисом близу града Дехиба. Током ноћи Гадафијеве трупе бомбардовале су побуњеничка упоришта близу граничног прелаза.

Један од десет испаљених пројектила са либијске територије, пао је недалеко од резервоара којим се туниски град Дехиба снабдева пијаћом водом, преносиРојтерс.

Тунис је осудио либијске власти и оружане снаге због "нарушавања територије" и упозорио на "опасно ширење војних сукоба".

Међународна контакт група за Либију постигла је договор о успостављању посебног фонда за подршку побуњеницима у Либији, саопштио је шеф италијанске дипломатије Франко Фратини.

"Из фонда ће бити могуће на транспарентан и ефикасан начин достављати новац побуњеницима који се боре против режима Моамара ел Гадафија", истакао је Фратини.

На састанку контакт групе Кувајт је издвојио 180, а Катар скоро 500 милиона долара у фонд за помоћ либијским побуњеницима.

Америчка државна секретарка Хилари Клинтон рекла је на састанку да ће Вашингтон покушати да усвоји закон којим би се омогућило одмрзавање либијског новца који су америчке банке и држава блокирале почетком ратних дејстава.

Овакав потез Вашингтона власти у Триполију сматрају пиратством и упозоравају да би евентуално одмрзавање новца, и његово пребацивање на рачун побуњеника, могло да поткопа глобални финансијски систем.

"Било каква употреба замрзнутих средстава представља пиратство. Побуњеници нису међународно призната власт. Они немају државу, а ни Либија није подељена на референдуму, нити неком од међународно признатих резолуција УН", нагласио је шеф либијске дипломатије Калед Каим.

"Овакав потез је незаконит", закључио је Каим.

У међувремену, НАТО је интензивирао ваздушне ударе на оклопну механизацију и мобилне ракетне системе либијске војске у околини Мисурате, како би омогућио евакуацију људи из града.

Највећи проблем побуњеницима и људима у Мисурати задаје артиљерија либијске војске, која потпуно спречава активности унутар града.

Ипак, Запад се нада да ће интензивирањем летова и ваздушних удара олакшати тешку ситуацију становништва у Мисурати.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]