Хроника

Блумберг: САД и Европа су успешно изоловале Русију, али Кину ће тешко

Штампа
понедељак, 31. август 2015.

Пре четири године Блумберг је направио истраживање у ком су готово сви испитаници предвидели да ће се Кина суочити с финансијском кризом у наредних пет година.

Тада су аналитичари и улагачи предвидели да ће криза имати последице за цели свет.

То се и догађа, последња два месеца на светским тржиштима влада неизвесност и непрестана корекција, али нико још са сигурношћу не може да тврди колике ће последице за светску привреду имати промењен смер вођења кинеске економије.

Последњи месеци дали су до знања да ће опреза и даље бити, јер сваки потез кинеске владе утиче на свет.

Кинеска влада планира ове године привредни раст од око седам одсто, што је пуно мање у односу на године пре.

“Светска економија мора да плеше заједно са кинеском. Америка и Европа су успешно изоловале Русију, али Кину ће тешко изоловати јер им је Кина важно извозно тржиште за капиталне производе (аутомобили, технологија), али и за сировине”, објашњава Анте Жигман из Комисје за фискалну политику у Хрватској.

“Свака промена кинеске политике сигурно ће се разматрати под посебном лупом јер је њен апетит за сировинама и енергијом тренутно највећи у индустријском свету”, кометарише Жигман.

Кина купује осмину светских потреба за нафтом, половину ископаних сировина метала, трећину светске производње памука, четвртину производње злата. Колико је Кина дубоко интегрисана у светско тржиште енергената и сировина најбоље показује пад цене нафте и затим нагли раст од 10 одсто у једном дану на најмањи сигнал да се кинеска економија враћа на путању економског раста.

Куповна моћ и потребе Кине за сировинама толико су велике да је њен утицај на глобално кретање цена неизбежан.

(Вечерњи лист)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]