Хроника

Блиц: Вук Јеремић добио гласове Русије, Кине, Француске, Шпаније, Јапана, Сенегала, Анголе, Украјине и Египта, САД против, Британија уздржана

Штампа
недеља, 24. јул 2016.

 Вук Јеремић добио је позитивне гласове сталних чланица Савета безбедности - Русије, Кине и Француске. Велика Британија "није имала мишљење", док су САД биле против.

Мада се резултати о томе како су сталне и несталне чланице СБ УН гласале чувају у тајности, "Блиц" из дипломатских извора у Њујорку сазнаје да су Руси и Кинези очекивано подржали српског кандидата, док је лобирање у Лондону и Паризу такође дало резултате.

Од када је званично постао кандидат за генералног секретара УН, Јеремић је више пута боравио у престоницама Француске, Велике Британије и Кине. Примљен је на високом нивоу, а већ порука да су спремни да саслушају његов програм и дају му шансу у тамошњим министарствима спољних послова, била је позитиван знак.

Када је реч о несталним чланицама, Јеремић је добио глас Јапана, тренутно председавајуће земље ГС УН, а подршку српском кандидату дали су и Ангола, Египат и Сенегал, које су у овој ротацији међу несталним чланицама.

- Јеремић одржава добре контакте са азијским и афричким земљама. Када је пре пет година организовао Самит несврстаних у Београду, Египат је председавао несврстанима и од тада су ти односи бивали само бољи - наводи извор "Блица".

Кандидат Србије за то престижно место добио је позитиван став и Украјине, коју је такође недавно посетио, као и Шпаније.

Осим Словенца Данила Тирка, који је имао један позитиван глас више од Јеремића, сви остали кандидати из региона прошли су знатно лошије.

Можда највеће изненађење јесте дебакл представнице Хрватске Весне Пусић, о којој се говорило као о могућем фавориту из сенке, а као један од аргумената за њену победу, наводило се и то што је жена. Исти адут помињан је и у случају Бугарске. Наиме, Ирина Бокова је добила, као и Јеремић, девет позитивних гласова, али и један негативан више од нашег кандидата. Лошији од Јеремића су били и Црногорац Игор Лукшић, Македонац Срђан Керим и Мирослав Лајчак из Словачке.

Жене без подршке

Месецима се говорило да би на место генералног секретара УН могла први пут у историји да дође жена. Међутим, прво неформално гласање је показало да жене имају слабију подршку.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]