Хроника

Блиц: Вођа новобеоградског клана платио дивљање хулигана

Штампа
уторак, 19. октобар 2010.

Београд - Истражни органи сумњају да је један од финансијера нереда у Ђенови Дејан Стојановић Кека, који је у белој књизи МУП означен као вођа новобеоградског криминалног клана, и који се иначе бавио продајом фудбалера.

- Истрагом ко је платио групи од око 60 хулигана да прекину фудбалску утакмицу Италија - Србија у Ђенови дошло се до имена Дејана Стојановића Кеке. Постоје сумње и да је један наводни фудбалски менаџер пореклом из Црне Горе, близак Дарку Шарићу, такође дао део новца истој групи хулигана. Иначе Стојановић је и раније био под сумњама да је умешан у криминалне послове око фудбала и да је зарађивао милионе евра од продаје фудбалера. Неки од сукоба са ривалским групама избијали су управо због различитих интереса у спорту - каже извор „Блица” упознат са истрагом.

Стојановић је довођен у везу са убиством Горана Мијатовића Мите (36), вође бежанијског клана и председника ФК Бежанија 2. октобра 2006, када је убијен и његов телохранитељ Славко Новковић (30). Они су убијени активирањем мине у аутомобилу остављеном испред Мијатовићевог стана у Улици Марка Челебоновића на Бежанијској коси. Стојановић није званично осумњичен за овај злочин, а полиција је ухапсила седам особа, које је теретила као непосредне извршиоце. Разлози за наручивање убиства Мијатовића, како је истрага показала, били су послови око дроге и фудбала.

Према оперативним подацима, Стојановић је продавао фудбалере Црвене звезде и сумња се да је само 2005. од продаје двојице играча зарадио око 3,2 милиона евра. Спомињало се да он стоји иза продаје голмана Владимира Стојковића, који је нападнут у Ђенови. Дејан Стојановић Кека био је у добрим односима и са вођама хулиганских група, који су према оперативним подацима били укључени у продају фудбалера, али и дроге.

У белој књизи МУП Србије из 2001. наводи се да је Дејан Стојановић Кека основао групу, која је на првом месту у том документу, и важила је за једну од најјачих.
- Услов уласка у групу био је да су чланови до сада већ извршили неко убиство или покушали неког да убију. Група је више година била у сукобу са групом покојног Стевана Јездимировића званог Језда, а због примата за територију Новог Београда. У том сукобу који је дуго трајао било је на обе стране више мртвих и рањених - наводи се у белој књизи.

Према подацима из овог документа, Стојановићева група починила је више убистава, покушаја убистава, силовања, разбојништава, изнуда, уцена, одузимање моторних возила и враћање украдених возила уз откуп. Наводи се да су кријумчарили дрогу, као и да се њени припадници насилнички понашају. У белој књизи се констатује да су за већину тих кривичних дела подношене пријаве, које нису окончане пресудама, а извршиоци су на слободи.

Поједини чланови ове групе били су ухапшени у време акције „Сабља”, али нико од њих није био оптужен. Према проценама истражних органа, ова група је у међувремену постала још јача и преузела је неке послове земунског клана. Након што су поједини припадници ове групе ухапшени пре пет година у Србији и Бечу, у медијима су објављиване информације да је група због освете планирала убиства челника полиције и појединих министара.

Стојановић је убрзо напустио Србију и, како претпостављају истражни органи, његова прва адреса је била у Црној Гори, где је нашао уточиште код људи са којима је имао заједничке послове. Након тога отишао је у Јужну Америку, где се, како се сумња, и данас налази.

Апелациони суд о пресудама навијачима

У Апелационом суду у Београду заказана је за 22. октобар јавна расправа по жалбама на првостепену пресуду Бојану Хрватину (25), навијачу Рада осуђеном на 30 година затвора због убиства навијача Вождовца Бајана Мајића (29) 4. августа 2006. на железничкој станици у Раковици. Јавна расправа у Апелационом суду проводом првостепене пресуде Урошу Мишићу (21), навијачу Звезде осуђеном на 10 година затвора због напада на жандара Небојшу Трајковића 2. децембра 2007, заказана је за 25. новембар. У Апелационом суду ће до краја године бити окончан и поступак против Милоша Радисављевића Кимија (27), једног од вођа навијача Партизана, који је првостепено осуђен на 16 месеци затвора због угрожавања безбедности новинарке Бранкице Станковић.

Вечити дерби можда без публике

До среде ће бити донета коначна одлука о дербију Звезда - Партизан, сазнаје „Блиц”.

Како каже наш извор, разматраће се да ли да се дерби игра пред публиком или пред празним трибинама. Први у низу састанака, на коме ће бити представници ФСС, клубова, полиције и БИА, биће одржан данас. Извор „Блица” наводи да ће БИА тек дати своју процену, а да је неопходно да на састанцима учествују сви надлежни и да договор буде заједнички. У Ђенови ће данас бити одржан састанак тужилаштва са адвокатима одбране осам српских хулигана, који су ухапшени у уторак зато што су изазвали инциденте на фудбалској утакмици репрезентација Италије и Србије у Ђенови. Након састанка ће бити познато да ли ће бити постигнут споразум о признању кривице, након чега би окривљени могли да буду осуђени на две године и одмах после протерани из Италије.

У Вишем суду у Суботици за 24 навијача који су присуствовали утакмици Србије и Италије у Ђенови одређен је притвор до 30 дана.

Да би обрачун са хулиганима био ефикаснији, министарство правде предложило је хитне измене Закона о кривичном поступку, према којима ће притвор бити могућ и за кривична дела за која је прописана казна затвора виша од пет година, али и за насилничко и недолично понашање на спортским манифестацијама и приредбама. Продужава се и максимално трајање притвора у скраћеном поступку са досадашњих осам на тридесет дана. Због ових измена, редовна седница скупштине ће бити прекинута и већ од среде ће се измене ЗКП-а наћи на дневном реду.

- Чињеница да су неки од политичара на високој функцији може да доведе до тога да се неко од судија или тужилаца замисли да ли треба да изрекне адекватну казну или не - рекао је Слободан Хомен, секретар Министарства правде.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]