Хроника

Блиц: У новој влади Дачић добија просвету или здравство?

Штампа
недеља, 20. април 2014.

СПС ће имати најмање три ресора од којих је готово сигурно министарство спољних послова, али није искључено да добију просвету или здравство

На основу досадашњих преговора вођених о влади није прецизирано да ли су сва три ресора за кадрове СПС или ће један од њих бити резервисан за нестраначку личност односно експерта. О конкретним решењима требало би у уторак да се наставе разговори.

Оно што је најизвесније када је реч о СПС је будућа функција лидера странке - Ивица Дачић ће бити потпредседник владе и министар спољних послова. Он би требало да настави и да води преговоре о КиМ то јест буде у тиму који ће наставити започети посао.

Напредњаци нису за сада планирали да у просвети и здравству буду чланови СНС, али још није ни преломљено да ли ће да их препусте СПС или нестраначким личностима

Како “Блиц” сазнаје, напредњаци намеравају да прекомпонују неке досадашње ресоре. Једна од тих комбинација је спајање министарства грађевине, које је до сада водио председник Нове Србије и коалициони партнер СНС Велимир Илић са Министарством саобраћаја, на чијем је челу после реконструкције владе био кадар СПС Александар Антић. За Антића се наводи да је добро водио ресор и то му је предиспозиција да га води и убудуће. Међутим, извор “Блица” наводи да је неизвесно да ли ће напредњаци у случају да се одлуче да спајају министарства тако увећан ресор дати СПС.

Уколико социјалистима припадну два ресора и један експертски, онда би то била култура. Међутим, уколико сва три ресора која им СНС препусти, буду грубо речено страначка, није искључено да се на листи нађу или просвета, па чак и здравство.

Према сазнањима “Блица”, напредњаци нису за сада планирали да у просвети и здравству буду чланови СНС, али још није ни преломљено да ли ће препустити СПС или ће и то бити ресори резервисани за нестраначке личности.

Како се приближава тренутак формирања владе, све је извесније да у Влади неће бити министара из редова ПУПС и ЈС коалиционих партнера СПС. У досадашњем сазиву коалиција СПС-ПУПС-ЈС имала је седам ресора и место премијера.

Данас: Дијана Вукомановић министарка просвете?

Београд - Посланици Скупштине Србије најкасније до сутра до 10 преподне знаће ко ће у наредне четири године бити председник и потпредседници законодавног дома, како би у среду, 23. априла, било завршено конституисање парламента.

С обзиром на то да нема сагласности око предлога напредњака да се председници парламента „ротирају“ сваке године, Српска напредна странка ће предложити свог кандидата за председника Народне скупштине, али и најмање двоје потпредседника. Потпредседнике ће имати и коалиција окупљена око Социјалистичке партије Србије, Демократска странка и Нова демократска странка.

У СНС тврде да имена кандидата за ова важна места у парламенту још нису утврдили, осим што је Зоран Бабић изабран за шефа посланичке групе, а Маја Гојковић за његову заменицу. Међутим, како извори Данаса наводе, и то је за сада привремено решење, будући да је Бабић, уз Јадранку Јоксимовић и Горана Кнежевића, један од најозбиљнијих кандидата за председника Скупштине. Сва је прилика да ће једно од њих заузети ту „главну“ фотељу, а остали ће се задовољити потпредседничким функцијама. Један од могућих потпредседника парламента из редова СНС је Верољуб Арсић.

Место потпредседника, према броју мандата, припада и социјалистима, али уколико добију више ресора у Влади Србије, СПС ће ту позицију највероватније препустити Партији уједињених пензионера. У НДС наводе да ће о свему данас знати мало више, док у ДС тврде да ће потпредседница Народне скупштине из редова демократа у овом сазиву, као и у претходна два, највероватније бити Гордана Чомић.

Осим што ће се сутра знати имена водећих парламентарца, након такође за сутра заказаних консултација председника Републике Томислава Николића са Александром Вучићем и СНС биће званично и обелодањено име новог мандатара владе Србије - Александра Вучића. Сутра ће бити настављени и разговори Вучића и лидера СПС Ивице Дачића око кадровских решења у новој влади.

За сада се спекулише да ће влада имати највише 15 ресора и премијера. Још није јасно да ли ће имати два или једног потпредседника, а како сада ствари стоје, Дачић ће бити један од потпредседника и министар спољних послова. Други потпредседник могла би бити Зорана Михајловић, потпредседница СНС.

Социјалистима ће, највероватније, припасти још само један ресор, а спекулише се да ће то бити министарство просвете на чијем челу би могла бити Дијана Вукомановић, потпредседница СПС. Вукомановићева је и приликом недавне реконструкције Владе Србије словила за једног од кандидата за ту функцију, и тада је баш за Данас потврдила да би прихватила да води ресор образовања уколико јој буде понуђен. Уколико, ипак, социјалистима буду дата три ресора, Александар Антић би задржао функцију министра саобраћаја. Међутим, у случају спајања министарстава грађевине и саобраћаја, СНС би водила то огромно министарство.

Расим Љајић у наредне четири године могао би да води министарство рада и социјалне заштите, Лазар Крстић финансије, Кори Удовички енергетику, у случају да Зорана Михајловић прихвати потпредседничку функцију, Вања Удовичић спорт и омладину, Иван Тасовац културу, Игор Мировић привреду, Никола Селаковић или Дејан Ђурђевић правду, Небојша Стефановић унутрашње послове, а Небојша Родић одбрану. Спекулише се да би Драган Гламочић могао остати министар пољопривреде, али је један од озбиљнијих кандидата за то место Данило Голубовић, досадашњи државни секретар Министарства пољопривреде.

Свим спекулацијама и нагађањима око имена будућих чланова Вучићевог кабинета доћи ће крај у петак, након седнице Главног одбора СНС, када ће будући премијер саопштити кадровска решења која предлаже. Дан раније, у четвртак, током расправе о предлозима закона о влади и о министарствима, знаће се како ће влада технички изгледати и колико ресора ће имати. Завршетак избора нове владе очекује се у недељу, 27. априла.

(Блиц-Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]