Хроника

Блиц: Прети ли нови талас поскупљења у Србији?

Штампа
недеља, 02. јануар 2011.

Грађане Србије већ почетком ове године очекује нови талас поскупљења - због раста акциза поскупеће цигарете, претплатне маркице за јавни превоз у престоници од овог месеца су скупље за 20 одсто, а најављено је и поскупљење кафе, кондиторских производа, електричне енергије... Иако је од почетка ове године требало да - због повећања пореза на додату вредност (ПДВ) са осам на 18 одсто - поскупи јужно воће, то се није догодило, јер је Закон о изменама и допунама Закона о порезу на додату вредност (ПДВ) враћен на поновно одлучивање.

Председник Србије Борис Тадић није потписао поменути закон јер није усклађен са Законом о буџету Републике Србије за 2011. годину.

За ову годину пројектовано је повећање цене струје за 13,7 или 13,8 одсто, а о коначном проценту и времену поскупљења би у наредним данима требало да одлучи Влада Србије.

Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић је раније изјавио да евентуало поскупљење неће значајно утицати на инфлаторне токове, јер ће допринети да се обезбеде средства за инвестиционе захвате у електропривреди и запошљавање нових људи.

Појефтињења нафтних деривата због либерализације тржишта и укидања монопола Нафтне индустрије Србије (НИС), иако најављена, под знаком су питања, бар у јануару.

Председник Управног одбора АД "Нафта" Небојша Атанацковић оценио је да, упркос либерализацији тржишта нафтних деривата, цене горива неће бити ниже одмах, већ за два до три месеца.

- Чињенице да ће бити више понудјача и отворено тржиште говори да би требало да имамо јефтиније гориво него до сада, међутим, непосредно после Нове године следи повећање акциза за бензине, за око шест динара, а за дизел за око 4,5 динара - објаснио је Атанацковић.

И пушачи цигарета ће бити "на удару", јер су акцизе на цигарете повећане са 17 динара на око 26 динара изменама и допунама Закона о акцизама, који је недавно усвојен у Скупштини Србије.

Поскупљења кафе и слаткиша такође следе у 2011. години, а компаније су као разлог за повећање цена навеле курсне разлике и скупље сировине.

Поскупљење сирове кафе на светској берзи ове године готово за трећину, одразило се на цене црног напитка и на нашем тржишту. Кафа је поскупела за 12 одсто, али ту, изгледа, није крај. Уз велику нестабилност динара и раст цена сирове кафе на берзама, очекивано је кориговање цена за око 10 одсто у првом кварталу 2011.

И увећани рачуни за порез на имовину у 2011. очекују све грађане Србије, без обзира на имовинско стање. Увећање, међутим, како је најављено неће бити веће од 50 одсто у односу на решење за 2010. Предвиђена је максимална пореска стопа од 0,4 одсто, али она није обавезујућа у примени у локалним самоуправама. Заштитном клаузулом у закону спречено је да локалне самоуправе примене највећу прописану пореску стопу, већ ону која је примерена некретнинама са којима располажу грађани.

Иако знатно ужа, постоји и листа производа који би требало да појефтине, пре свега на основу смањења царина по Прелазном трговинском споразуму са Европском Унијом.

Тако је за увоз путничких возила из ЕУ у 2011. царина снижена са 7,5 и 8,8 одсто, на пет и 6,9 процената, у зависности од категорије возила.

Нижа ће бити и царина на козметику - 8,3 процента, у поређењу са 10,5 одсто раније. Нижа стопа примењиваће се од Нове године на парфеме, тоалетне воде, препарате за шминку, лакове за косу, препарате за бријање и купање, дезодорансе...

За исти проценат биће снижене и царине на сапуне за тоалетну употребу, док ће група производа у којој су препарати за чишћење и прање у домаћинству имати царину од шест одсто, уместо прошлогодишњих девет.

У Србији је од 1. јануара укинут порез од 10 одсто на мобилну телефонију, који је Влада увела у јуну 2009. године, као једну од антикризних мера за смањење дефицита буџета.

Порез се обрачунавао на разговоре, поруке, пренос података и остали мобилни саобраћај, а од 1. јануара се плаћа само реалан, остварени мобилни саобраћај, уз ПДВ.

Поменута поскупљења производа утицаће и на кретање инфлације.

У Народној банци Србије, чији је основни задатак да инфлацију задржи у планираним оквирима од 4,5 плус минус 1,5 одсто у 2011. години, процењују да ће се у прва три месеца ове године наставити раст инфлације, након чега би она требало да почне да се враћа у планиране оквире.

Према пројекцијама централне банке, инфлација ће у марту у најбољем случају износити 11 одсто, а у најгорем око 14 процената.

Већина економиста слаже се у оцени да ће обуздавање инфлације бити један од највећих изазова у овој години за креторе економске политике у Србији.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]