Хроника

Блиц: Гасовод пропао, али „Јужни ток Србија“ ради

Штампа
понедељак, 23. фебруар 2015.

Руси су одустали од Јужног тока, али „Србијагас” остаје сувласник оф-шор фирме отворене за тај посао у Швајцарској. И финансира трошкове који су достигли 30 милиона евра.

Наставља да живи и „Јужни ток Србија”, у Новом Саду. Према незваничним подацима, за припрему овог међународног гасовода, пројекта који никада неће бити изграђен, Србија је потрошила око 30 милиона евра. Иако нико у Влади није био спреман да говори на ову тему, сазнајемо да споразум који је потписан са Русима о градњи Јужног тока не предвиђа могућност да овај новац икада повратимо или га преточимо у неко ново право у односу на „Гаспром”. Србија, чак, никада званично, као партнер у послу, није обавештена да се од пројекта одустало. Прошле недеље је италијански „Ени” објавио да је за свој удео од 20 одсто у предузећу „Јужни ток транзит” (која је направљена да би се градио подморски део гасовода) наплатио чак 54 милиона евра. Тачније, све што су Италијани у пројекат „Јужни ток” унели, то су и повратили.

Ни званично ни незванично нико у Влади не одговора на питање шта ће Србијагасу сувласништво у две оф-шор фирме у Швајцарској. Једна је она преко које купујемо гас, а друга је наменски отворена за „Јужни ток”.

За српски „Јужни ток д.о.о.” из Новог Сада, како чујемо, у „Србијагасу” спремају нове послове. Истина, они још увек нису извесни, а за разлику од периода када је функционисање компаније са 40 запослених плаћано из Швајцарске, овај трошак ће, вероватно, убудуће морати да сноси „Србијагас”.

 „Србијагас” се о плановима везаним за оф-шор фирме у којима је сувласник, као и будућности „Јужног тока” д.о.о. званично не изјашњава. Међутим, високопозиционирани службеници у овој компанији за „Блиц” кажу да је јасно да око 40 запослених у новосадском „Јужном току” неће бити активни бар још две године. Касније ће, кажу, за њих бити посла. Наравно, само ако Србија одлучи да се прикључи тзв. Турском току.

(Блиц)  

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]