Хроника

Блиц: Французи одустали од Телекома, најозбиљнији купац Михаил Фридман

Штампа
петак, 28. јануар 2011.

- Од куповине Телекома је одустао Франс телеком, а тренутно је најозбиљнији купац компанија у власништву руског милијардера Михаила Фридмана Вимпелком, која је Влади једина обећала да је за половину српског телекомуникационог оператера спремна да плати минималну суму од 1,4 милијарде евра, сазнаје „Блиц” из извора блиских Влади. Истовремено, грчка телекомуникациона компанија ОТЕ одлучила је да прода свој удео од 20 одсто акција Телекома Србија.

Од продаје 51 одсто Телекома, Влада очекује најмање 1,4 милијарде евра

 - ОТЕ је јуче одлучио да прода свој део, а да ли ће држава продати 31 или 51 одсто капитала у Телекому, још није познато. Држава би најрадије продала 31 одсто капитала и направила заједнички пакет са ОТЕ. Тако би имали једног саветника и делили трошкове, што би били идеални услови каже извор „Блица”, и додаје да ће ОТЕ бити више него задовољан ако се половина Телекома прода за 1,4 милијарде евра.

Наш извор тврди да та цена није нимало привлачна потенцијалним купцима.

- Франс телеком је одустао пре четири дана - каже наш извор.

За сада је најизвесније да би нови власници Телекома могли да дођу из Русије.

Руска компанија Вимпелком је једина обећала Влади да је за Телеком спремна да плати 1,4 милијарде евра. Није ни чудо, с обзиром на то да овом компанијом руководи трећи најбогатији Рус чији потези говоре да има велики интерес да уђе у Србију каже наш извор.

Михаил Фридман је и до сада био један од најозбиљнијих кандиадата за купца Телекома Србија са чак две потенцијалне понуде, преко оператера Турксел и Вимеплком.

 - У Влади постоје струје које се надају да руски капитал ипак неће ући у нашу најпрофитабилнију фирму јер би то значило да би Руси држали главне стратешке гране, нафту и телекомуникације. С друге стране, води се жестока битка за руске интересе, каже наш извор близак Телекому.

Улазак Фридмана у трку има и добру страну јер економисти верују да би могао да подигне цену, која би могла да пређе минималну суму од 1,4 милијарде евра. Ипак, није свеједно да ли ће држава добити новац за 31 или 51 одсто акција.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]