Хроника

Бил Гејтс: Затечен сам бројем лудачких и злонамерних теорија завере о мени које се шире на друштвеним мрежама; Сиромашније земље ће у набавци вакцина заостајати шест до осам месеци

Штампа
среда, 27. јануар 2021.

 ЛОНДОН - Филантрописта и кооснивач компаније Мајкрософт Бил Гејтс изјавио је да је затечен бројем, како каже, "лудачких и злонамерних" теорија завере о њему које се шире на друштвеним мрежама у време трајања пандемије корона вируса.

У данашњем интервјуу Ројтерсу, Гејтс је изјавио да би волео да размотри шта је заправо иза таквих оптужби и констатовао да се иза милионских објава на друштвеним мрежама против њега и америчког инфектолога Ентонија Фаучија током трајања пандемије по свему судећи крије страх од заразе у комбинацији са експанзијом друштвених мрежа.

"Ко би могао да помисли да ће др Фаучи бити мета таквих, заиста злонамерних теорија. Веома сам изненађен и надам се да ће то престати", рекао је Гејтс.

Међу бројним теоријама завере на рачун Гејтса и др Фаучија најзаступљенија је она да је пандемија намерно изазвана како би се успоставила контрола над становништвом и извукао финансијски профит, а да вакцина треба да послужи да се људима убизга микро чип за надзор и контролу кретања.

Гејтс: Сиромашније земље ће у набавци вакцина заостајати шест до осам месеци
 
Оснивач компаније Мајкрософт и филантроп Бил Гејтс оценио је да ће у набавци вакцине против коронавируса сиромашније земље, у најбољем случају, заостајати шест до осам месеци у односу на богатије земље, јавља Ројтерс.
Гејтс је у интервјуу за британску агенцију оценио да је расподела вакцина изузетно велики проблем, који излаже притиску глобалне институције, владе и произвођаче лекова.
„Сваки политичар је под притиском да се избори да своју земљу доведе на почетак реда за вакцине“, рекао је Гејтс.
Фондација Била Гејтса и његове супруге Мелинде обавезала се до сада да ће издвојити 1,75 милијарди долара за борбу против пандемије ковида-19, укључујући кампању Ковакс за праведну расподелу вакцина, коју води Светска здравствена организација.
План је Ковакса је да до краја године расподели око 2,3 милијарде доза вакцине, међу којима би 1,8 милијарди доза било бесплатно за сиромашне земље.
Гејтс се нада да ће прве испоруке бити реализоване већ у фебруару, али каже да ће расподела вакцина посредством механизма Ковакс у почетку бити скромна.
Према наводима из писма, у којем Гејтс објављује приоритете фондације, он је уверен да ће људи који живе у богатијим земљама бити сведоци краја пандемије и повратка нормалном животу до краја ове године, али под условом да имунизацијом буде обухваћено 70 до 80 одсто становништва.
По Гејтсовом уверењу, пандемија је показала значајно убрзавање у развоју вакцина, нарочито у случају технологије РНК, коју користе компаније Фајзер-БиоНТек и Модерна, наводи Ројтерс.
 

(Танјуг-Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]