Хроника

Белгијски научник: Не верујем да ће се ебола ширити ван Африке

Штампа
четвртак, 31. јул 2014.

Брисел -- Белгијски научник, који је са сарадницима открио еболу, Петер Пиот искључио је данас могућност о евентуалном ширењу епидемије тог опасног вируса ван Африке.

"Чак и кад би особа као носилац еболе путовала до Европе, САД или негде друге по Африци, не мислим да би то узроковало неку епидемију", рекао је Пиот, који је сада директор престижне Лондонске школе за хигијену и тропске болести.

Петер Пиот је био међу научницима који су открили вирус еболе 1976. године, када је путовао у заражена подручја у Африци. Касније је био директор пограма УН против сиде (UNAIDS).

"Не бринем се да ће се вирус овде проширити. Не бих се бринуо да у метроу седим поред носиоца вируса докле год ме не дира", рекао је Пиот Франс пресу и подсетио да се зараза шири у непосредном контакту са инфицираном особом.

Лекари без граница су јуче саопштили да се епидемија еболе у западној Африци погоршава и ризикује да захватити друге земље.

Епидемија еболе избила је у јануару ове године у Гвинеји и у марту се проширила на суседну Либерију и Сијера Леоне. Према најновијим подацима Светске здравствене организације од 23. јула, укупно је 1.201 особа заражена том болешћу, од којих је 672 умрло.

Пиот је рекао да су те афричке земље изашле из деценијског грађанског рата.

"Либерија и Сијера Леоне покушавају да се обнове и не постоји никакво поверење према властима, а уз то сиромаштво и лоше опремљено здраство представљају узрок те велике епидемије", оценио је научник.

Ебола или хеморагична грозница, веома је заразно вирусно обољење. Оболели добијају грозницу, праћену боловима у мишићима, наглим растом температуре, главобољом и слабошћу организма, а понекад се јави унутрашње крварење и крварење из носа и ушију.

Против те болести и даље не постоји вакцина или неки други сигуран лек, тако да стопа смртности може да достигне и 90 одсто. То обољење се углавном шири у контакту с оболелом особом.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]