Хроника

BBC: Ребус руског председника

Штампа
четвртак, 25. новембар 2010.

Руски председник Дмитриј Медведев задао је новинарима и аналитичарима прилично тежак ребус - како да протумаче његов најновији јавни иступ у коме је критиковао стање на политичкој сцени и - што је посебно неуобичајено - руску владајућу странку, Јединствену Русију, коју предводи премијер Владимир Путин.

Учинио је то путем свог видео блога на интернет страници Кремља.

Та његова кратка гласна размишљања о стању у земљи ретко када изазивају контроверзе.

Овога пута је, међутим, изнео озбиљне замерке на политичке прилике у земљи. Рекао је да политичка стабилност прети да прерасте у стагнацију и да су се симптоми застоја већ појавили на политичкој сцени:

"Од таквог застоја у једнакој мери губе и владајућа странка и опозиционе снаге. Ако опозиција нема ни најмању шансу да победи у поштеној утакмици, она ће постати маргинална. С друге стране, ако владајућа странка нигде и никада не може да изгуби, она ће се окаменити и на крају ће и она почети да деградира, као и сваки живи организам који се не креће."

Опасна стагнација

Председникове речи су изненадиле многе који прате збивања у Русији. Један од њих је BBC-јев извештач у Москви Стивен Розенберг:

"Порука из Кремља је да је политички систем изграђен у последњих 10 година заправо на дужи рок нестабилан. Када Медведев користи израз 'политичка стагнација', те речи ће многе Русе асоцирати на 70'те године прошлог века, на време Леонида Брежњева, када је Совјетски Савез почео да губи оријентацију. Многи су тада говорили о стагнацији и то је на крају довело до нестанка Совјетског савеза. У Русији су то тешке речи. Иначе, овдашњи аналитичари и политичари често износе оцену да руски политички систем клизи у стагнацију. Чини се да су у Кремљу чули за то, да су забринути и да размишљају о томе да нешто промене."

И Дмитриј Медведев очито мисли да је Русији потребно више плурализма, да опозиција треба да буде јача, а владајућа владајућа странка Јединствена Русија мање доминантна.

Прилично неочекиване речи од човека који је председник постао захваљујући томе што је био десна рука Владимира Путина док је он био шеф државе.

Медведев је и данас у сенци Путина, који и даље, само са позиције премијера, управља земљом.

Да ли то што Медведев сада критикује доминацију Путинове странке значи да је дошло до разлаза између њих двојице?

Стивен Розенберг каже да на то питање нико нема поуздан одговор:

"Неки политички коментатори сматрају да је дошло до разлаза између двојице политичара који је требало да заједно Русију воде у бољу будућност. Неки ће вам рећи да се између њих води битка око тога ко ће се кандидовати на следећим председничким изборима 2012. године. Други мисле да је све то претеривање и да су Путин и Медведев и даље део истог тима, и да само покушавају да говоре оно што желе да чују различити сегменти руског друштва. Врло је тешко са сигурношћу рећи какви су односи између њих двојице, јер из центра моћи у Русији цури јако мало информација."

Путин одлучује, Медведев прича

Маша Липман, аналитичар у канцеларији Карнегијеве задужбине у Москви, не мисли ни да се двојац на челу земље разишао, ни да се у Русији спрема нека озбиљна промена. У Русији, каже она, Путин доноси и спроводи одлуке, а Медведев прича:

"Председник Медведев изградио је имиџ човека либералнијег од његовог ментора Путина. Медведев често говори о либерализацији разних ствари, па и политичког система. Ово није први пут да о томе говори, мада је први пут употребио такву реторику. У Русији се следеће године одржавају парламентарни избори и то је тренутак када он треба да оствари нешто од тог свог залагања за либерализацију. Мислим да свакако нећемо добити праву отворену политичку утакмицу, али можда ћемо имати назнаке такве утакмице. Опозиција ће можда освојити више мандата у Думи, али Јединствена Русија свакако неће изгубити већину."

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]