Хроника

BBC: Приштинска Стратегија за север Косова

Штампа
петак, 22. јануар 2010.

Неколико дана након што су Међународни цивилни представник на Косову Питер Фејт и влада у Приштини објавили да раде на стратегији за успостављање контроле над северним делом Косова, у јавност су процурели неки детаљи тог плана.

Детаље је објавио лист "Глас Југа" који излази у српској енклави Грачаници, а извор из мисије ЕУ на Косову, који није желео да му се помиње име, потврдио је за BBC аутентичност тог текста.

У документу који носи наслов "Стратегија за север Косова", стоји да је децентрализација, односно формирање засебне општине Северне Косовске Митровице, најважнији корак у настојању Приштине да успостави власт над севером.

Идеја аутора је да се Србима у том делу Косова покаже да ће имати користи од децентрализације, односно да се акценат стави на "практичне користи" од децентрализације, како би се превазишао највећи проблем, то јест - "доживљај да оснивање нове општине Северна Митровица означава и прихватање независности Косова".

У тексту се такође наводи да би Приштина требало да "снажно подржи Србе вољне за сарадњу" и да обезбеди средства којима би ојачала "умерене политичке факторе на северу Косова".

Према замисли владе у Приштини општина Северна Косовска Митровица требало би да заживи након избора за њену скупштину који су планирани за мај.

Документ предвиђа да одмах почну припреме за конституисање те општине, тако што ће Међународна цивилна канцеларија именовати припремни тим за ту општину и отворити његову канцеларију у насељу Бошњачка махала у северном делу Митровице, где живе и Срби и Албанци.

У истим просторијама, како се додаје, требало би отворити и канцеларију за заједнице Владе Косова и прећи у постепено проширивање овлашћења ових тела.

"Стратегија за север" такође предвиђа појачано присуство Косовске полицијске службе на северу Косова, оснивање судова и потпуно преузимање контроле над два царинска пункта према Србији.

Аутори документа наводе да би после успешног формирања општине северне Косовске Митровице и њене интеграције у систем Косова, сличан механизам био примењен и за интеграцију постојеће 3 општине на северу у којима Срби чине већину -- Звечана, Лепосавића и Зубиног Потока.

У тексту се каже и да највећу препреку за реализацију ове стратегије представља званични Београд, "који подржава паралелне институције и врши притисак на косовске Србе да не учествују у косовском систему".

Економска криза у Србији, додају аутори, представља погодан тренутак за реализацију плана о реинтеграцији јер је влада Србије у буџету смањила издвајања за косовске Србе.

Наводи се и да српске "паралелне" институције, које не признају владу у Приштини треба маргинализовати и истовремено затворити канцеларије УНМИК-а, а појачати ангажман Европске уније, преко Еулекса.

У документу се каже да би Еулекс требало би да отвори канцеларије на северу и ангажује већи број преводилаца, возача и другог особља из редова косовских Срба, како би се појачали контакти са српском заједницом.

BBC-јев дописник из северног дела Косовске Митровице Тања Вујисић каже да је тешко замислити да стратегија коју су припремили влада Косова и Канцеларија међународног цивилног представника буде примењена на миран и безболан начин.

Она подсећа да су Срби на северу су бурно реаговали прошле године када је полиција УНМИК-а покушала да заузме зграду суда у северном делу града и да је дошло до жестоких сукоба у којима је погинуо један украјински полицајац.

Покушај владе у Приштини да успостави контролу над појединим институцијама на северу би, према њеним речима, вероватно изазвао још јачи револт Срба.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]