Хроника

BBC: Британији прети талас штрајкова

Штампа
уторак, 14. септембар 2010.

Синдикати упозоравају владу да ће на планове за драстично кресање јавне потрошње одговорити штрајковима и демонстрацијама.

Протеклих месеци често се извештавало о штрајковима у Француској, Грчкој и Шпанији - земљама у којима владе драконском штедњом покушавају да закрпе рупе у буџету. Чини се да и Британију чека зима радничког незадовољства.

Синдикати су, наиме, упозорили владу да ће на њене планове за драматично кресање јавне потрошње одговорити штрајковима и демонстрацијама.

На редовној годишњој конференцији највећег британског синдиката - ТУЦ, који окупља шест и по милиона радника, смењивали су се говорници који су влади поручивали да буџетски дефицит не може да смањује преко њихових леђа и на рачун најсиромашнијих слојева становништва.

Посебно оштар био је генерални секретар Брендан Барбер:

"Пристојне јавне службе су лепак који спаја цивилизовано друштво. Њихово укидање, затварање радних места и повећање неједнакости јесте пут да се од Британије направи мрачније, суровије и опасније место."

Влада не прихвата претње

Влада узвраћа да је штедња неопходна како би каматне стопе остале ниске и да би се смањио огромни буџетски дефицит који достиже 250 милијарди долара.

Министар трговине из мање странке у коалицији, либерални демократа Винс Кејбл каже да је рачуница проста:

"Ова влада је од претходне наследила огроман, неодржив дефицит, који је производ банкарске кризе и рецесије. Ми тај проблем морамо да решавамо. И претходна, лабуристичка влада планирала је озбиљно смањење јавних трошкова, јер је то неминовно. То ће делегати на конференцији синдиката чути и од гувернера централне банке, јер се овде не ради о политичком ставу, него о економској реалности. Никакви покушаји синдикалних лидера да застраше владу претњом штрајковима неће успети. Ми желимо разуман дијалог са синдикатима, спремни смо да с њима разговарамо, моја су им врата увек отворена, али претњама ништа неће постићи."

Да ли ће синдикати своја упозорења преточити у дело, остаје да се види.

Британски закони о штрајку су прилично рестриктивни, а синдикални лидери морају, такође, да воде рачуна о јавном мњењу, које за сада има разумевања за аргументе владе да држава не може да троши више него што зарађује.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]