Хроника

Барак Обама: Време за нову страницу у Ираку

Штампа
среда, 01. септембар 2010.

Председник САД Барак Обама објавио је да је америчка борбена мисија у Ираку завршена. Он је у уторак увече саопштио да је нова мисија САД да пружају саветодавну и другу помоћ ирачким снагама безбедности.

Седам и по година пошто су америчке снаге извршиле инвазију на Ирак, председник Обама захвалио се војницима на служби и објавио да је њихова борбена мисија окончана.

"Операција Ирачка слобода је завршена, а ирачки народ сада сноси највећу одговорност за безбедност своје земље", поручио је председник.

У свом другом обраћању нацији из Овалне канцеларије од када је ступио на дужност, Обама није прогласио победу у Ираку, већ је рекао да је у току прелазак на нову мисију.

"За време овог изузетног поглавља америчке и ирачке историје, испунили смо своју одговорност. Сада је време да се окрене нова страница“, изјавио је Обама.

Око 50.000 америчких војника остаће у Ираку, а последња група би требало да напусти земљу до краја 2011. Председник је рекао да је нова америчка мисија пружање саветодавне и других врста помоћи ирачким снагама безбедности, с којима ће Американци сарађивати на анти-терористичким мисијама и заштити цивила.

Обама је рекао да ће све више америчких цивила пружати помоћ Ирачанима у настојању да изграде владу и обнове земљу после вишегодишњег рата.

"Само Ирачани могу да изграде демократију унутар својих граница. Оно што Америка може да уради, и што ће урадити, јесте да пружи подршку ирачком народу као пријатељ и партнер", поручио је Обама.

Скоро шест месеци после избора у Ираку, Обама је позвао ирачке лидере да убрзано приступе формирању нове владе.

Пре Обаминог говора, лидер републиканске мањине у Представничком дому америчког Конгреса Џон Бејнер још једном је критиковао председникову политику према Ираку.

Бејнер је на једном скупу ратних ветерана подсетио да је Обама, пре него што је изабран за председника, био међу политичарима, који су се противили рату у Ираку, а затим, 2007, били против повећања броја војника.

“Неки лидери који су се противили, критиковали и борили се свим силама против стратегије повећања броја војника сада поносно приписују себи заслуге за резултате те стратегије”, истакао је Бејнер.

Иако је обећао наставак подршке Ираку, председник Обама је изјавио да ће неки амерички војници из Ирака бити премештени у Авганистан, где борба против Талибана и ал-Каиде улази у десету годину.

“Пореметићемо операције ал-Каиде, довешћемо до њеног распада и пораза, док ћемо уједно спречити Авганистан да поново терористима послужи као база. Захваљујући смањењу наших снага у Ираку, сада ћемо добити ресурсе неопходне да би се кренуло у офанзиву”, рекао је Обама.

Будући да опоравак америчке привреде и даље наилази на препреке, председник је своју пажњу преусмерио ка економији, и поручио да је отварање радних места за милионе Американаца, који су остали без посла - тренутно најважнији задатак САД.

Крај борбених операција у Ираку

Председник Барак Обама је допутовао у Тексас и обишао војнике у армијској бази Форт Блис у Ел Пасу, из које је много војника служило током протеклих седам година у Ираку.

Председник је рекао војницима да његов вечерашњи говор нацији о завршетку борбених дејстава у Ираку, неће бити победнички круг, и да у тој земљи преостаје још много посла. Он је рекао војницима да задатак Сједињених Држава у Ираку још није готов, без обзира што је борбена етапа завршена.

На путу за Тексас, Обама је телефоном разговарао неколико минута са бившим председником Џорџом Бушом. У међувремену, заменик председниковог саветника за националну безбедност, Бен Роудс, рекао је новинарима који путују са председником, да је Бела кућа позвала ирачке лидере да покажу "осећај за хитност" у формирању нове владе.

У самом Ираку, премијер Нури ал-Малики је данас рекао да су ирачке безбедносне снаге спремне да преузму пуну одговорност за обезбеђивање грађана и земље.

Малики је у говору који је пренела национална телевизија, нагласио да је Ирак "суверена и независна" држава. Са Маликијем се данас састао и амерички потпредседник Џозеф Бајден, који сутра треба да председава свечаној примопредаји команде, која означава почетак такозване Операције нова зора. У ирачком рату је погинуло више од 4400 америчких војника и више од сто хиљада ирачких цивила.

Каква је будућа улога САД у Ираку?

Колона америчких оклопних возила креће се кроз јужни Ирак током повлачења према Кувајту, 15. август 2010.

Сједињене Државе су 31. августа на званичној церемонији у Багдаду окончале своју борбену мисију у Ираку и привеле крају транзицију ка саветодавној и улози обуке и подршке ирачким снагама. Та настојања ће се наставити до краја наредне године, али се поставља питање - шта после тога.

Америчке борбене јединице напустиле су Ирак чиме је број америчких војника у тој земљи смањен на мање од 50 хиљада. Преостале трупе су оно што војска назива саветодавним и помоћним бригадама. Њихова главна мисија је да помогну ирачким снагама да се боље оспособе за пружање софистициране безбедности.

Досадашњи командант америчких снага у Ираку, генерал Реј Одиерно каже да су Ирачани спремни, али да ће још увек бити присутно доста америчких војника, не само за обуку, већ такође за помоћ у ванредним ситуацијама:

„Ми ћемо још увек имати спремне снаге на терену како би, уколико до тога дође и ако Ирачани затраже, могли да им помогнемо.“

Генерал Одиерно је указао да Ирачани треба да побољшају своје контратерористичке способности до краја наредне године мада признаје да неће бити у потпуности спремне чак ни у том тренутку.

Пензионисани генерал-пуковник америчке армије Џејмс Дубик се слаже. Генерал Дубик је био на челу мисије обуке ирачких снага 2007. и 2008. године:

„У интересу америчких стратега је да Ирак буде стабилан и да буде више демократско друштво. У нашем интересу је да Ирак буде пријатељска земља и за нас и за западне савезнике.“

Аналитичар у институту Брукингс Мајкл О’Хенлон каже да ће потребе Ирачана постојати и после 2011., када би, у складу са билатералним безбедносним споразумом, сви амерички војници требало да оду:

„Верујем да би војске обе стране желеле да се настави тај професионални однос на одређеном нивоу.“

О'Хенлон додаје да поред специјализоване обуке, америчко присуство може да помогне у спречавању етничког и секташког насиља:

"Имајући у виду инвестиције обе стране, тешку прошлост коју смо заједно прошли, зашто бисмо ризиковали исхитрено повлачење, када то вероватно није најразборитије решење.“

Међутим, генерал Дубик указује да би сваки захтев америчких трупа да остану и после 2011. морао да потекне од ирачких лидера. Он и други стручњаци примећују да се то не може десити док Ирачани не формирају нову владу:

„Мораће да буде формирана ирачка влада. Та влада ће морати да схвати да се правна основа нашег присуства у Ираку завршава крајем 2011. Уколико желе неку помоћ мораће да је затраже и потом би владе морале преговорима да дођу до одговарајућег решења.“

И док америчке борбене снаге одлазе, а експлозије бомби одјекују широм земље, ирачки лидери суочени су са још већим притиском да формирају нову владу – пет месеци након избора. За завађене политичаре, данашња примопредаја ће бити још један подсетник да је будућност земље у њиховим рукама.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]