Хроника

Барак Обама: НАТО управо разматра и војну опцију према Либији

Штампа
уторак, 08. март 2011.

Амерички председник Барак Обама изјавио је да је међу опцијама које НАТО управо разматра као одговор на либијску кризу, и „могућа војна опција”.

„Управо док овде разговарамо, у току су консултације НАТО-а у Бриселу о широком кругу потенцијалних опција, укључујући и могућу војну опцију, као одговор на насиље које се наставља у Либији”, рекао је Обама у Белој кући.

Он је у заједничком обраћању новинарима са аустралијском премијерком Џулијан Гилард, рекао да је насиље у Либији, „које се одвија и чији не починилац влада - неприхватљиво”.

„Желим да пошаљем јасну поруку онима који су око (либијског лидера) пуковника Гадафија: Њихова је одлука како ће деловати и биће сматрани одговорним ако се насиље настави”, рекао је Обама.

Он је додао да, кад је у питању Либија, САД предводе у хуманитарним напорима и да је одобрио додатних 15 милиона долара за те сврхе.

„САД и Аустралија, раме уз раме, шаљемо јасну поруку да подржавамо демократију и људска права и шаљемо поруку либијском народу да ћемо бити уз њега док је суочен са насиљем”, рекао је амерички председник.

НАТО започиње 24-часовно надгледање Либије

НАТО је донео одлуку о увођењу 24-часовног надгледања Либије извиђачким авионима „авакс”, саопштио је амерички амбасадор у Алијанси Иво Далдер, који сматра да не постоји потреба за увођење зоне забране летења јер је смањена активност либијских војних авиона током викенда.

Константно ваздушно надгледање ће, према његовим речима, омогућити „бољу слику онога што се стварно дешава у том делу света”.

НАТО званичници разматрају и друге могуће мере, укључујући зону забране лета и помоћ у спровођењу ембарга на оружје које су Уједињене нације увеле Либији, рекао је Далдер, уочи састанка министара одбране дрзава чланица те војне алијансе, који ће бити одржан у четвртак и петак.

Далдер је додао да је забрана летања над Либијом једна од опција, али да је нејасно колики ће утицај таква мера имати на насиље у земљи, пренео је Ројтерс.

Ваздушна активност није до сада била одлучујући фактор у нередима, рекао је амерички званичник, нагласивши да је примећено смањење ваздушних напада током викенда.

„Када стварно погледате шта се дешава, у ствари видимо смањење укупне ваздушне активности током викенда. Она је заиста достигла врхунац крајем прошле седмице и почиње да опада”, рекао је Далдер.

Увођење зоне забране летења подразумевало би да авиони НАТО-а штите побуњенике тако што би приморавали либијске ратне авионе и хеликоптере да се приземље.

Летови авиона „авакс” су до сада, у оквиру редовног патролирања над Медитераном, обезбеђивали надзор над Либијом око 10 сати дневно.

Повећање њихових летова ће, према речима Далдера, пружити НАТО бољи увид развој ситуације и могло би да буде корисно у евентуалним будућим напорима да се примени ембарго на оружје УН.

Далдер је рекао да НАТО, такође, разматра могућности да помогне хуманитарним акцијама у Либији, укључујући слање бродова и авиона војне алијансе који би доставили потребну помоћ и евакуисали људе из те земље.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]