Хроника

Бан Ки Мун поздравио предлог да се оформе јединице од 7.500 војника из 5 земаља за борбу против Боко Харама

Штампа
субота, 31. јануар 2015.

Адис Абеба -- Генерални секретар УН Бан Ки Мун поздравио је предлог да се оформе регионалне снаге од 7.500 војника из 5 земаља за борбу против исламистичке групе Боко Харам.

Бан је на маргинама дводневног самита држава чланица Афричке Уније, који се одржава у главном граду Етиопије, рекао новинарима да је Боко Харам "извршио неописива зверства" и да се против њега треба борити сарадњом на међународном и регионалном нивоу, јер ниједна земља то не може сама, преноси АФП.

Бан је истакао да су у том погледу УН спремне да у пуној мери сарађују са АУ, уз напомену да војна средства ипак не могу да буду једино решене овог проблема.

"Мора се обавити врло брижљива анализа суштинских узрока ширења ове врсте тероризма и насилног ектремизма", истиче Бан.

Од 2009. године у акцијама Боко Харама је убијено најмање 13.000 људи, док је више од милион морао да напусти своје домове. Априла прошле године ова група је извршила и отмицу 276 ученица из града Чибок у Нигерији.

Осим Нигерије, активност Боко Харама директно погађа још три земље - Камерун, Чад и Нигер.

Војни стручњаци би, како се сазнаје на Самиту, требало да разговарају о планираним регионалним снагама од 5. до 7. фебруара у престоници Камеруна, Јаундеу.

Упитан за мишљење о избору председника Зимбабвеа Роберта Мугабеа за новог председавајућег АУ, Бан је ирекао да "поштује вољу и одлуку Уније и да је спреман да тесно сарађује са њеним руководством".

Мугабеу је, иначе, забрањен приступ у САД и ЕУ због наводно недемократског обрачуна са политичким противницима и коришћења свих средстава да се одржи на власти већ три деценије.

Јуче је, међутим, Бан упозорио афричке лидере како не могу себи да дозволе игнорисање воље сопствених грађана и осудио "вође које одбијају да напусте положај кад им истекне мандат", додајући да недемократске уставне промене и рупе у закону не би никад требало користити за задржавање власти.

Бенин, Бурунди, Конго-Бразавил и Руанда су земље које изгледа разматрају измене правних аката како би њихови садашњи лидери остали на својим положаима и у трећем мандату.

На самиту АУ се, између осталог, иза затворених врата воде разговора о више криза на континенту - у Сомалији, Малију, Либији, Јужном Судану и ДР Конгу.

(Танјуг)  

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]