Хроника

Азем Власи и Беџет Пацоли: Ситуација на северу Косова напета, Србија није спремна за мир

Штампа
среда, 03. април 2013.

САРАЈЕВО – Саветник косовског премијера Азем Власи оценио је да је, након осме рунде преговора Београда и Приштине у Бриселу, ситуација на северу Косова „напета и конфузна” из које би се, како наводи, могли изродити ексцеси и немири.

Азем Власи

Власи сматра да Србија „мора почети да мења мишљење и ставове” у вези са решењем косовског питања.

„Или ће Србија променити став у погледу својих нереалних захтева о северу Косова или ће ствари остати као што су биле”, рекао је Власи агенцији Анадолија.

Он тврди да се Приштини не жури да нормализује односе са Београду, а посебно, како каже, на штету Косова.

„Србији се јако жури на њеном европском путу. Према томе, страна која треба да промени своје ставове је Србија, а не Косово'“, сматра Власи, иначе некадашњи први омладинац Титове Југославије.

Беџет Пацоли: Србија још једном показала да није спремна за мир

Приштина – У Приштини се за јучерашњи неуспели исход преговора једногласно осуђује Србија. Званичници кажу да су изненађени одбијањем Београда да потпише споразум.

У исто време, аналитичари подсећају да није све завршено и да не треба одбацити могућност да споразум буде закључен наредних дана.

Након новог неуспеха у дијалогу између Косова и Србије, косовски званичници кажу да су разочарани неспремношћу Србије да покаже вољу за постизање мира у региону.

"Па није то добра информација. Сигурно је да смо ми очекивали да ћемо потписати договор са Србијом. Тај документ се овде сматрао документом који би отворио широки дијапазон сарадње. Нажалост, Србија се још једном показала неспремном за мир и ја за сада не знам другу солуцију. То није добра вест”, истакао је Беџет Пацоли, "заменик премијера Косова". 

Беџет Пацоли

Према његовим речима, Устав Косова израђен је "не само од стране Косовара, већ и од стране шире међународне заједнице и он је веома модеран устав који гарантује много онима који живе на Косову". 

“Према томе, Устав нема шта више да се дира. Што се Косова тиче, ми смо увек били спремни на преговоре, историјски. Види се још једном да Србија кочи и ја не верујем да је то добро", додао је он. 

У опозиционој странци Алијанса за будућност Косова кажу да је Србија јуче у Бриселу пропустила велику шансу. 

"Србија је поново неуспешна, управо због наставка њене старе политике према Косову. Споразум је требало да се прихвати од стране Србије као веома значајан тренутак за превазилажење неспоразума и подела које постоје између Косова и Србије. У овој ситуацији постоје и други чиниоци, не само Косово и Србија, већ и САД, ЕУ и Русија. Косово је још једном ојачало односе са САД, а лоше по регион биће ако Србија настави овако, где ће јој као једина опција остати Русија, што ће подстицати тензије на Балкану", каже Бурим Рамадани. 

Аналитичар Рамадан Илази из Косовског института за демократију сматра да је договор између Косова и Србије неопходан уколико се жели демократско функционисање две државе. 

"Мислим ипак да овај процес има неколико значајних достигнућа. Створио је нову климу у односима Косова и Србије, једну конструктивну климу. Споразум је и даље неопходан. Ја сам оптимиста да ће до њега доћи у једној одређеној тачки. И то ће бити нешто више него Ахтисаријев план, а мање него Република Српска”, сматра он. 

У многобројним реакцијама из Приштине недостају реакције чланова косовске делегације у Бриселу. Прва реакција ове врсте очекује се касно после подне, за када је "премијер" Хашим Тачи заказао конференцију за штампу.

(Танјуг-Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]