Хроника

Апостолски нунције у Београду: Не постоји довољан консензус о посети папе Србији

Штампа
четвртак, 30. мај 2013.

БЕОГРАД - Апостолски нунције у Београду Орландо Антонини изјавио је данас да се сарадња између Српске православне цркве и Ватикана побољшава, као и да још није очигледно да постоји довољан консензус кад је реч о посети папе Србији на начин који би био плодоносан за обе стране.

Поводом посете Београду председника Папског савета за друштвене комуникације надбискупа Клаудиа Марија Челија и изјаве да би, уколико се стекну услови, папа Фрања ускоро могао да посети Србију, Антонини је изјавио Танјугу да та тема не спада у надлежности Челијевог Савета и да је он био само у могућности да, одговарајући на питања, изрази жарку жељу да се то деси.

"У суштини, он је рекао исто оно што сам више пута изјављивао у неким другим приликама, а то је да због још нерешених питања из прошлости, још није очигледно да постоји довољан консензус у српском јавном мњењу кад је реч о тој посети на начин који би био истински плодоносан за обе стране", објаснио је Антонини.

Према његовим речима, кораци о којима је Чели говорио могу се видети у примеру да Католичка црква данас има пуно учешће у организационом одбору за обележавање 1.700. годишњице Миланског едикта, којим председавају председник Србије Томислав Николић и патријарх српски Иринеј.

"Ми доприносимо прослави тог догађаја са сопственим културним пројектом - музичком опером 'In Hoc Signo', чији је либрето написао један православац, а музику компоновао један римокатолички монсињор", рекао је Антонини.

Оцењујући да је сигурно да, приликом обележавања 1600. годишњице Миланског едикта 1913. године није постојала таква екуменска сарадња, он је истакао да се сада тиме унапређују услови за папину посету.

Антонини је истакао и да се сарадња између СПЦ и Ватикана знатно побољшава, нарочито у домену личних контаката.

"Мислим да је то зато што СПЦ, као и влада, цене добро познат и још непромењен став Свете столице у погледу Косова, као и СПЦ", рекао је Антонини, наводећи да је терет прошлости свакако тежак и да је обема црквама тешко да га преузму и савладају.

Он је истакао да, у међувремену, обе цркве улажу напоре на свим могућим пољима сарадње и као пример је навео пружање хуманитарне помоћи путем организације КАРИТАС и теолошког дијалога.

Антонини је истакао да је Чели боравио у Београду на позив бискупа како би се лично упознао са ситуацијом Римокатоличке цркве у Србији на пољу друштвених комуникација.

Поред бискупа и представника католичке заједнице, Чели се састао и са српским патријархом Иринејем и министром за културу и информисање.

Он је навео да је Чели патријарху Иринеју објаснио циљеве и активности своје конгрегације у Цркви и свету, говорећи о изазовима са којима се Католичка црква суочава на тим пољима, поготову у јеванђелизацији медија и проповедању данас.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]