Хроника

Ангела Меркел: Евро је у опасности

Штампа
среда, 19. мај 2010.

План који се нашао на дневном реду дискусије у Бундестагу подразумева 750 милијарди евра у фонду за спасавање посрнулих земаља-чланица евро-зоне. Дискусију је читањем владине изјаве о кризи и будућим механизмима превенције практично отворила канцеларка и председница Хришћанско-демократске уније, Ангела Меркел која је рекла да је „евро у опасности“.

„Уколико ту опасност не отклонимо, последице по Европу биће несагледиве“, нагласила је канцеларка, и додала: „Уколико евро пропадне, пропашће и Европа“.

Раније договорени пакет за спас евра предвиђа 750 милијарди евра као могућу помоћ земљама које се нађу на рубу банкрота, као што је то био случај са Грчком. Немачка би током наредне три године могла да у тај пакет уплати 148 милијарди евра. Канцеларка је подсетила да при исплати новца из тог пакета, нико неће заобићи Бундестаг, као и да нема никаквог аутоматизма при додели кредита. Она је земљама Европске уније поручила да учине све како би консолидовале своје буџете и рекла да те државе морају да се без икаквог улепшавања суоче са својим слабостима.

Канцеларка је пренела и да ће се на глобалном плану заложити за опорезивање трансакција у финансијској бранши, коју сматра одговорном за кризу – због тога она сматра да та бранша треба да преузме део трошкова решавања кризе.

„Ако ту не глобалном плану не постигнемо сагласност, за шта неће бити крива Немачка, онда ћемо у Европи повести дискусију о томе како да регулишемо допринос финансијске бранше тако да људи осете бар мало правде“, рекла је Ангела Меркел.

Захтев за учешћем финансијских тржишта у решавању кризе подвукла је и Биргит Хомбургер, шефица посланичког клуба Странке слободних демократа, коалиционог партнера ЦДУ. „Желимо делотворније санкције за неодговорно финансијско понашање, од укидања права гласа до увођења стечајног поступка за државе, како би правовремено могла да се активира помоћ“, рекла је Биргит Хомбургер.

Пакет помоћи не одобрава странка Левице, коај се, међутим, залаже за увођење пореза на финансијске трансакције. „Када погледамо ситуацију у Грчкој, онда видимо како ће се наредних месеци развијати ствари и у Португалу, Шпанији, Италији, Француској па и Немачкој. Зато ми, као добри Европљани, кажемо: солидарност са тим земљама јесте и солидарност са запосленима, пензионерима и незапосленима овде код нас, у Савезној Републици Немачкој“, рекла је председница Левице Гезине Леч.

Социјалдемократе (СПД) слажу се са предвиђеним мерама, али уз доста гунђања, пре свега зато што те мере нису покренуте на време, док Зелени траже још прецизнијих информација до коначне одлуке. О немачком уделу у пакету од 750 милијарди ће се у Бундестагу гласати у петак.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]