Хроника

Аналена Бербок: Кина и Русија више не деле међународне норме које су одувек повезивале свет. Докле год руске трупе буду у Украјини, Берлин ће подржавати Кијев како испорукама оружја, тако и новчано

Штампа
понедељак, 20. март 2023.

 Докле год руске трупе буду у Украјини, Берлин ће подржавати Кијев како испорукама оружја, тако и новчано и слањем лекова, поручила је у интервјуу за "Ел Паис", немачка министарка спољних послова Аналена Бербок, иначе жестоки заговорник наоружавања Украјине.

"Јасно је да се мир и слобода не могу дугорочно постићи само војним средствима. Али све док руски председник држи пиштољ уз главу Украјине, преговори би били уцена", сматра шефица немачке дипломатије.

Бербок је одбацила могућност експресног уласка Украјине у ЕУ и НАТО.

"Скидам капу на начин на који је земља предузела реформске кораке усред сукоба како би омогућила брзо чланство у ЕУ. Али не може бити деградације када су у питању владавина права, слобода изражавања и заједничке европске вредности. Зато приступање зависи од процеса реформи. НАТО има политику отворених врата; суверене државе су те које саме одлучују ком савезу желе да припадају. У случају Украјине, ово питање се данас не поставља; Прва ствар је да се стане на крај овом страшном рату", каже Бербок.

Немачка министарка тврди и да је економски "Европа снажан играч у свету".

"Кина је постала једна од најјачих индустријских нација, која се, нажалост, у исто време све више удаљава од међународних правила. Али и велике демократије као што су Индија, Бразил или Нигерија данас играју важну улогу. Не живимо у свету подељеном на двоје, већ у мултиполарном свету са различитим играчима и глобалним изазовима које можемо решити само заједно. Тек тако можемо да се боримо против климатске кризе, пандемије или чак глобалне кризе хране: заједно. Не можемо занемарити ни чињеницу да појединачни играчи попут Кине или Русије више не деле у потпуности међународне норме које су одувек повезивале свет. Данас су демократије у системској конкуренцији са аутократским снагама", оцењује Бербок.

Она наводи и да Немачка не може да се одвоји од Кине у "глобализованом свету" али да не сме да буде "наивна".

"Не смемо да будемо наивни, јер наше отворено друштво је и снага и рањивост. Искуство нас је научило да су нам потребне гаранције фер конкуренције, заштита од преноса знања и искуства наших компанија у Кину и његове касније употребе против нас на нашим тржиштима. Кина је конкурент, партнер, али и системски ривал. Велике компаније којима се тргује на јавном тржишту можда првенствено гледају на краткорочне профите на кинеском тржишту. Ми смо, као вада, посвећени дугорочним безбедносним и економским интересима Немачке. Конкретно, то значи, на пример, да у нашу критичну инфраструктуру не уграђујемо производе који се могу користити за шпијунирање наших грађана", рекла је Бербок.

Осврнувши се на Африку и борбу против "кинеског утицаја" тамо, Бербок сматра да је Кина "стратешки искористила празнину" коју је Европа оставила јер је "веровала у наводно савршен свет у коме на нас изазови других делова света нису баш утицали".

"Нисмо учинили довољно да се томе супротставимо. У системском надметању са Кином, Европа мора бити геополитички активнија. Не можемо спречити кинеске геостратешке инвестиције, али можемо да дамо боље понуде земљама, као што су споразуми о фер трговини где се сировине не само повлаче, већ и оставља производња у тим земљама, а са њом и радна места и раст. За разлику од Кине, ми не користимо тешкоће отплате кредита да вршимо политички притисак на кориснике и, на пример, да се изнудимо одређено гласачко понашање у УН", тврди немачка министарка.

(РТ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]