Хроника

Ана Брнабић: Србија преговара са кинеским партнерима о набавци до пет нових композиција брзих возова

Штампа
недеља, 19. март 2023.

 Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је да изградња деонице Београд - Нови Сад, као део пруге Београд - Будимпешта за њу не представља само изградњу пруге, већ и прекретницу у развоју Србије. Брнабић је рекла да је Србија тренутно преговара са кинеским партнерима о набавци до пет нових композиција брзих возова.

Премијерка је за Танјуг рекла да су средства за гаранције за ову сврху већ предвиђена у буџету за 2023. годину и да се ради на додатном усаглашавању стандарда, јер Србија мора да поштује европске стандарде.

„Очекујем да добијемо још најмање додатних пет композиција а разговарамо и са другим партнерима тако да очекујем да ћемо имати нове возове“, рекла је Брнабић.

Говорећи о изградњи брзе пруге Београд – Будимпешта, премијерка је оценила да она представља прекретницу Србије.

„Данас ми знамо да ћемо изградити деоницу од Новог Сада до Суботице и да ћемо релативно скоро путовати до Будимпеште“, казала је Брнабић у Новом Саду поводом обележавања годишњице пуштања у рад брзе пруге Београд – Нови Сад.

Она је истакла да ће се Србија повезати брзом железницом и са Загребом, Љбуљаном, Скопљем и многим другим градовима све до Италије.

„Најчешће сам чула коментар када се возе брзом пругом да се људи осећају као да нису у Србији, али јесмо у Србији, у новој Србији“, поручила је премијерка.

Брнабић је подсетила да је 2022. године Србија остварила укупан ниво робне размене с Кином од 2,6 милијарди долара, док је извоз у Кину достигао историјски максимум од 1,16 милијарди долара, што је 152 више него пре 10 година.

План је, како каже, да се заврше преговори о Споразуму о слободној трговини, за који се нада да ће бити потписан до краја године.

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић рекао је да је пре годину дана локомотива незауствљиво кренула, а да смо сада још неколико вагона до Будимпеште.

Он је најавио да ће деоница у Србији бити завршена 2024, а у Мађарској 2025. године.

Амбасадорка Кине у Србији Чен Бо рекла је да је брза пруга симбол добре обостране сарадње Србије и Кине и иницијативе „Појас и пут“ и да ће се Кина трудити да убрза радове како би поспешила српску и кинеску економију и развој.

У Београду је у недељу обележена годишњица од када је брзи воз „Соко“ почео да саобраћа између Беогада и Новог Сада.

(Фонет-Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]