Хроника

Америчка војска се повлачи из ирачких градова

Штампа
уторак, 30. јун 2009.

Америчке борбене трупе данас ће завршити са повлачењем из ирачких градова, што је потез који многи Ирачани виде као кључан за поновно успостављање суверенитета земље, шест година после почетка америчке интервенције у Ираку.

Ирачки премијер Нури ел Малики прогласио је 30. јун Даном националног суверенитета, а у престоници Багдаду биће организована велика прослава поводом преузимања одговорности за националну безбедност, пренеле су агенције.

Прослава ће укључити и војну параду у багдадској Зеленој зони, у којој су смештена ирачка влада и страна дипломатска представништва.

Према споразуму Вашингтона и Багдада, у поноћ истиче рок до кога америчке трупе морају да окончају повлачење из градова и разместе се у базама ван градских зона, за које ће одговорност преузети ирачке снаге безбедности.

Портпарол Пентагона Брајан Витмен изјавио је да су САД затвориле или предале контролу локалним снагама безбедности над 120 база и других војних локација у Ираку, а планирано је да до поноћи то исто учине са још 30 база и других локација.

На улицама Багдада данас се могу видети ирачки војници који прослављају повлачење америчких војника, док су возила ирачких снага безбедности "украшена" заставама Ирака.

На многим зградама се може видети и постављени натпис - "Ирак: мој народ, моја слава, моја част".

Иако је прослава за многе у Ираку почела, снаге безбедности су у повишеној приправности за случај да екстремисти данашње повлачење америчке војске искористе за нове нападе.

И ирачки и амерички војни заповедници су саопштили да очекују да Ал Каида у Ираку и друге групе покушају да изазову нове верске сукобе у земљи и да због тога на повлачење треба гледати као на велики изазов за ирачке снаге безбедности у данима који долазе.

Према споразуму америчких и ирачких власти, сва борбена дејства америчке војске морају да буду окончана до септембра 2010, док сви војници САД морају да напусте Ирак до краја 2011. године.

У Ираку је и даље распоређено 131.000 америчких војника, укључујући 12 борбених бригада, а очекује се да број војника неће пасти испод 128.000 све до окончања општих избора у тој земљи, у јануару 2010. године.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]