Хроника

Амбасадор Немачке у Београду: Ми смо признали независност Косова, а циљ дијалога у Бриселу је да Србија и Косово нормализују односе

Штампа
четвртак, 27. јун 2019.

 Немачки амасадор у Србији Томас Шиб изјавио је да Бриселски дијалог није мртав, иако 1. јула неће бити раније најављеног састанка у Паризу, где је, у организицији Француске и Немачке, требало да се сретну делегације Беогада и Приштине.

„Дијалог није мртав само се не дешава тренутно“, ракао је Шиб у емисији Прави угао Радио телевизије Војводине.

Према његовим речима, идеја и циљ није био да се замени улога Европске уније и промени формат, већ да се да подршка тренутном формату у којем се разговори одвијају. На питање чији је пораз или победа одлагање састанка у Паризу, он је рекао да је циљ да се дијалог поново покрене.

„То је наш главни циљ, не желимо да имамо у овом разоговору победнике и поражене“, рекао је Шиб, који је навео да таксе Приштине на српску робу треба да се укину што пре.

Подсетивши да је Немачка признала независност Косова, он је рекао да је циљ дијалога нормализација односа између Србије и Косова, али да Немачка не предвиђа унапред шта ће бити исход дијалога.

„Резултат би требало да буде свеобухватни правно обавезујући споразум који доприноси стабилности региона“, рекао је Шиб.

На питање о разграничењу или размени територија, он је рекао да је немачка канцеларка Ангела Меркел била јасна, да Немачка има одређене резерве према томе и да не мисли да је то добра идеја.

Говорећи о Међувладиној конференцији, која би у четвртак, требало да се одржи у Бриселу, он је рекао да отварање само једног поглавља у преговорима са Србијом не би био „негативан развој“, као и да је много важније да се поглавља затворе него отворе. Према његовим речима, отварање поглавља зависи од заслуга у реформама и почива на извештају о напретку Србије који је сачинила Европска комисија.

„Постоји јасна европска перспектива за земље Западног Балкана“, рекао је Шиб.

Он је рекао и да не види супротности између неопходности унутрашњих реформи у Европској унији и наставка успрешног процеса проширења.

За медијску ситуацију у Србији рекао је да није „идеална“ и да је од пуког усвајања докумената и закона важнија њихова примена. Он је констатовао да је Бриселу достављен нацрт Медијске стратегије, али да није усвојена ни примењена.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]