Хроника

Амбасадор Индонезије: Став према Косову непромењен

Штампа
субота, 24. април 2010.

Укупни односи између Србије и Индонезије су одлични, стално напредују на политичком, економском и плану културе и тако ће бити и убудуће, оценио је амбасадор Индонезије у Србији Мухамед Абдух Далимунте.

У интервјуу за Танјуг на крају троипогодишњег мандата у Србији Далимунте је истакао да је влада његове државе у случају једнострано проглашене независности Косова и Метохије од почетка сматрала да се ради о непоштовању међународног права.

Индонезија подржава позицију Србије која жели да очува властити територијални интегритет и настојања Београда да пронађе адекватно решење за јужну покрајину.

„Мислим да ћемо и даље бити привржени томе и да ћемо подржавати политику Србије да пронађе мирно решење за тај проблем. То је велики проблем, постоје многи начини да се то реши, Србија користи мирна дипломатска средства, мишљење Међународног суда правде у Хагу, и ми то подржавамо”, казао је Даламунте.

Амбасадор сматра да је веома тешко предвидети какво мишљење ће дати МСП у вези са захтевом Србије, који је подржала Генерална скупштина УН, јер је „косовски проблем велики и мора бити сагледан из свих углова, политике, права и других...”.

„Надамо се да ће суд сагледати проблем са правне тачке гледишта, али међународна политика је веома компликована. Но, као што у Србији кажу, каква год одлука буде била, Србија ће тражити решење косовског проблема мирним средствима и тражиће нову рунду преговора и ми подржавамо такву природу српске политике”, истакао је амбасадор.

Индонезија је најмногољуднија муслиманска држава, истакнута чланица Покрета несврстаних и све утицајније Групе 20 најразвијенијих држава света и великих привреда које су у успону.

Говорећи о економској сарадњи две веома пријатељске, али географски удаљене државе, Далимунте је истакао да су привредне везе те које подстичу укупне билатералне односе и констатовао да је последњих година видљив велики развитак у економским односима.

„Трговинска размена између двеју држава је 2006. вредела 25 милиона долара, две године касније је достигла 54 милиона, да би у 2009. због глобалне економске кризе завршила на око 40 милиона”, изнео је Далимунте који сматра да су статистички гледано, ти односи „свакако добри”.

Амбасадор је подсетио да су у прошлости односи некадашње Југославије и Индонезије били веома добри, али су због криза на простору бивше социјалистичке федерације 1990-их сведени на нулу, па је тек од од 2005. почео њихов поновни развитак.

Далимунте сматра да је сада веома важно да се пословни људи из две државе посећују, учествују на привредним манифестацијама, почињу да се боље упознају како би разумели локалне услове трговине.

„Након трогодишњег боравка овде дошао сам до сазнања да постоје разне врсте роба из Србије које су потребне Индонежанима”, рекао је Далимунте, наводећи да се, пре свега, ради о производима из сфера медицине, технологије и пољопривреде.

Са друге стране, „у Србији су у успону грађевинарство, саобраћај, тржиште, али и потрошња, што није увек добро, али је то свакако показатељ да људи имају новца да троше”, сматра Далимунте.

Далимунте је навео да се у његовој земљи, која је успела да се опорави од велике азијске финансијске кризе из 1998. захваљујући „промишљеној и јасној економској и монетарној политици владе”, сада чине велики напори ради обезбеђивања здраве животне средине и улагања у пољопривредне културе попут соје, жита, кукуруза, за чију производњу постоје фондови.

„Индонезија ће се развијати и проналазити место за своје пољопривредне производе, нафту и кокос на међународном тржисту”, казао је амбасадор, посебно истичући улогу домаће пољопривреде у томе.

Индонезија је земља у развоју, чија се привреда заснива претежно на сировинама, на рудном богатству. Највећи је произвођач палминог уља у свету, велики извозник каучука, а вади и око 160 милиона тона угља годишње.

Ова земља постаје и магнет за инвеститоре, а берза је у протеклих годину дана порасла за преко 80 одсто. У наредних пет година треба да буде спроведен амбициозан план улагања 140 милијарди долара само у инфраструктурне пројекте.

Јачању утицаја ове земље у међународној заједници доприноси и спољна политика те земље, чији је принцип по председнику Сусило Бамбанг Јудојону „милион пријатеља и ни један противник”.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]