Хроника

Алексеј Мешков: Русија није спремна да преузме норме о којима са ЕУ преговара Украјина

Штампа
петак, 08. новембар 2013.

Пре мировне конференцији о Сирији, најпре треба зауставити рат у земљи, каже у интервјуу за ДW Алексеј Мешков, заменик министра спољних послова Русије. Он је говорио и о приближавању бивших совјетских република ЕУ.

Дојче веле: Русија се, заједно са САД, залаже за фамозну другу мировну конференцију у Женеви која би требало да донесе мир у Сирији. Међутим, још нема најава када би конференција могла да се одржи?

Алексеј Мешков: „Знате већ да су у току консултације о Женеви, последњих дана су у том граду вођени технички разговори. Ја сам сигуран да пре него што уопште дођемо до Женеве морамо некако да зауставимо крвопролиће у Сирији.“

Имате ли неки нови предлог за то?

„Наши преговарачи разговарају са представницима Сједињених Држава и Уједињених нација. Сиријска влада је већ саставила преговарачку делегацију. Али веома је важно да и опозиција има репрезентативан преговарачки тим и да преговорима приђе без предуслова.“

Истовремено, разговара се и о иранском нуклеарном програму. Сенат у Вашингтону разматра још оштрије санкције против Техерана. Каква је Ваша позиција?

„Руски став је да морамо да радимо са нашим партнерима и Ираном и да дођемо да значајног напретка. Као што знате, наредних седмица биће још један састанак у Женеви, а у претходно време смо чули позитивне сигнале. Важно је даље радити на томе.“

Мислите ли да би додатне санкције биле контрапродуктивне?

„Руска позиција је позната – прихватамо само санкције које одобри Савет безбедности. У складу са тим, против смо једностраних санкција.“

Када смо већ код нуклеарног програма, Барак Обама је у свом говору пред Бранденбуршком капијом најавио нове кораке у нуклеарном разоружавању. Какви су ти нови кораци, из угла Кремља?

„Треба да се приближимо теми на обухватан начин. Већ смо, заједно са САД, постигли напретке. Али постоје и друге нуклеарне силе, као и оружја чија је снага данас близу снаге атомског оружја. Зато мислим да морамо да бацимо другачији, обухватнији поглед на читав спектар контроле наоружања.“

Немачка и Европска унија преговарају са Украјином, Грузијом и другим бившим републикама СССР о споразумима о стабилизацији и придруживању. Русија је против тих споразума. Како то утиче на односе Москве и Берлина?

„Не преговара Немачка него Европска унија…“

…да, али је Немачка једна од водећих земаља те Уније…

„…то знам. Отворено смо изнели наш став. Ми нисмо у принципу против споразума о стабилизацији и придруживању. Али Украјина је, на пример, тренутно чланица Слободне трговинске зоне бивших совјетских република. Споразум који Кијев треба да потпише са Бриселом, ствара слободну трговинску зону Украјине и Европске уније. То не би смело да се дешава без наше сагласности. Наиме, нисмо спремни да преузмемо норме о којима са Европом преговара Украјина. Морамо да водимо рачуна колико ће наша привреда бити погођена и предузмемо одређене мере. То је економско питање. Не ради се о политици, морамо да штитимо привреду.“

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]