Хроника

Александар Вучић: Влада ускоро креће и на „крупне рибе“

Штампа
недеља, 19. август 2012.

До истека првих сто дана Владе Србије биће постигнути не баш мали резултати у борби против криминала и корупције, каже Александар Вучић, први потпредседник Владе, министар одбране и шеф Бироа за координацију рада служби безбедности, најављујући да ће већ наредних дана и недеља јавност видети спремност нове власти да удари и на „крупне рибе”.

У разговору за „Политику” Вучић говори и о случају „Агробанке”: каже и да га је затекла чињеница да у претходном периоду практично ништа није учињено у борби против корупције и пита се каква може бити улога лавова у зоо-врту на Палићу на енергетску ситуацију у Србији, најављује преиспитивање бројних сумњивих приватизације, одговара на питања о односу према бизнисмену Милану Беку, али и о предстојећим, како каже, веома тешким разговорима о Косову и Метохији.

На почетку, ипак, логично је да одговори на питање – како је, будући да му је пре десетак дана позлило. Дијагноза – исцрпљеност и премореност. Каже да се добро осећа, али и да сваки дан размишља о томе није ли преузео превише посла и одговорности на себе.

Како функционишете с премијером Ивицом Дачићем, и као шефом у Влади и као министром полиције с којим вам се преплићу надлежности?

Немамо много тога што се преплиће, али имамо сасвим коректан однос.

Јесте ли вас двојица потпуно сагласни када је у питању актуелна афера „Агробанка”?

Не видим да је потребна било каква сагласност. Према ЗКП-у, Тужилаштво води истраге, а посао Бироа је да омогући пуну координацију државних органа и ту нема игре. Закони су нешто што је изнад свих нас и нема проблема око тога.

Јесте ли открили ко је дојавио Душану Антонићу да побегне?

Више њих је покушало да тобоже некоме чини услугу, али пошто је г. Антонић знао да у сваком тренутку знамо где се налази, схватио је да то бекство не би имало никаквог смисла и да би му само штетило. Намера му је била да буде буквално 500 метара на територији Федерације, у зворничкој општини ка Тузли, али надлежне службе су у сваком тренутку знале где се налази и њему је то било потпуно јасно.

Смете ли да тврдите да ће овај случај имати логичан епилог, значи кривце и казне за њих? Или ће се и он завршити као и бројне претходне афере – на крају нико није крив?

Први пут морам да кажем да мислим да је од хапшења и притварања, што се код нас увек радило с великом помпом, неупоредиво важније какав ће епилог бити, односно снага оптужнице и да ли ће суд моћи да пресуди. Не желим да се мешам у рад суда и уверен сам у знање и у част судија, али они не могу да донесу осуђујућу пресуду уколико је оптужница лоше написана. Не морате некога да држите у притвору 13 месеци па да онда изађе на слободу, а држава плаћа милионске одштете. Уверен сам да ће то овог пута имати свој и логичан завршетак, али и да ће, кад говоримо о логичном завршетку, не само они у банци одговарати, него да ће одговарати и они који су тај новац склањали, они који су учествовали у деоби новца, али и они који су смишљали све могуће акције да би се новца „Агробанке” дочепали.

Да ли, с обзиром на послове за које сте задужени, у овом мандату очекујете прилику да ударите и на друге „крупне рибе”?

Да. Када се о томе говори ја мислим да је веома важно да се покаже опредељеност државе за то, а већ наредних дана и недеља ћете то видети. Очекујем наредних недеља још једну ствар, а то је да до краја августа, као што сам рекао, решимо и проблем „Политике” и проблем „Новости”. Дакле, једна бахата власт која је желела да своју партију наметне изнад институција државе, изнад националних институција (па није случајно што и своју партију називају националном институцијом, поред свих институција ове земље које су уништили), оно што је учинила с „Политиком” учинила је и с „Новостима”. Очекујем да у наредном периоду брзо решимо та питања и покажемо ко је на бескрупулозан начин управљао државном имовином и да добар део државне имовине заштитимо.

Желим да укажем на једну ствар у борби против корупције – ми смо наишли на веома тешко стање. Сем три случаја, готово да нема озбиљнијег предмета који је рађен. Што значи да неко намерно није желео да се озбиљне афере раскринкају и да се на озбиљан начин бори против корупције.

Је ли тачно ка што поједини медији тврде да сте аутор списка више од 25 фирми чије ће приватизације бити преиспитане?

Нисам аутор ниједног списка а да ли сам покренуо иницијативу на Бироу за тако нешто – да, јесам.

Реч је, значи, о ономе што је доставила Европска комисија и још нечему преко тога?

То ће бити само један део. Имамо ми наше „спискове” и наше муке које су много веће од онога што види само ЕК.

Рекли сте да предстоји огроман посао, али колико брзо, по вашем мишљењу, можете да „распетљате” те случајеве?

Најбрже могуће. Ако ме питате за „Агробанку”, био је захтев појединих државних органа да цела акција буде одложена још три недеље, али на инсистирање нас из Владе акција је убрзана.

А остали случајеви?

Потребно је одређено време, али свакако то време неће бити неограничено. И до првих сто дана власти људи ће видети, да се не хвалим унапред, али не безначајне резултате. Знате, ми живимо у земљи у којој Министарство енергетике плаћа милион динара месечно за три лава на Палићу. Дакле, ако ви мени можете да објасните какве то везе има са енергијом, осим ако рика тих лавова не производи струју, и да то има икаквог смисла да држава на такав начин плаћа, онда ћу ја да кажем да смо ми живели у нормалној држави. Дакле, борба за нормалну Србију ће трајати дуго, не само три или четири године, она ће трајати десет година, али она мора да се убрза и наши циљеви морају да буду виши, јачи, да бисмо успели брже резултат да постигнемо.

Упућени кажу да су се крупни капиталисти залагали да се пензије и плате не замрзавају, да се радници из администрације не отпуштају, да држава настави да се задужује, да курс динара буде стабилан – све да не би пала потражња за њиховим производима. Изгледа да су добили све то што су тражили.

С тим просто не могу да се сложим. Јер, знам шта су тражили поједини бизнисмени и које су људе желели да поставе за министре. Наравно, увек је потребно слушати савете привреде, али да ли ће бити отпуштања оних који су постављени на одређена бирократска места само зато што су партијски кадрови, а нису стручни – па биће. Таква реформа мора да се спроведе.

Какав ће бити третман бизнисмена Милана Бека док је СНС на власти?

Као и сваког другог бизнисмена, као и сваког другог човека.

Значи, да не очекује да ће се његови послови сада обављати с мање тешкоћа, пошто је имао неких проблема у претходном периоду с представницима власти?

Нисам приметио да је имао било каквих проблема. Напротив, приметио сам да је имао изванредну сарадњу с представницима бившег режима.

А Лука „Београд”?

И у вези с Луком. О томе бих могао књигу да напишем, колико су имали добру и успешну сарадњу. Дотле да је било да док један глуми народног хероја тобоже се супротстављајући изградњи луке, с друге стране они којима у том тренутку није одговарало да граде због ниске цене квадрата и велике кризе моћи ће пред међународним судовима да добију огромну одштету, много већу од свега тога. Истовремено ће неки други да остану и даље хероји иако су нанели највећу штету граду и држави. Тако да, то можете да говорите некоме ко те ствари посматра површно. Ја ствари не посматрам површно и познајем их одлично.

Спекулише се да намеравате да поставите свог човека на место начелника Управе криминалистичке полиције, па и на место директора Полиције – да ли је нешто од тога тачно?

Нисмо о томе размишљали, али оно што је за мене интересантно као појава, то је да је део јавности близак Демократској странци кренуо у хајку на све нас због гувернера Народне банке. Извините, ја имам контрапитања за то. А кад се то у Србији догодило да долази до промене власти, а да је нека власт била толико коректна као што је наша власт, да остави начелника Генералштаба, директора полиције, директора Телевизије, или колико хоћете људи у врху државе, да нигде никога не дира, а да, кад било кога пипнете зато што хоћете да спроводите реформе, хоћете да ви сносите одговорност за оно што се у држави дешава, отприлике сви скоче и кажу, „па ви сте кренули да мењате”.

Каква ће бити даља судбина тужиоца за организовани криминал Миљка Радисављевића, челника ВБА и ВОА?

Као што видите, ми се понашамо веома одговорно и веома озбиљно. Код нас нема кризних штабова, смењивања преко ноћи, ми разматрамо и рад и одговорност свих људи и у складу с тим се понашамо. Тако ћемо и наставити.

Када можемо, по вашим сазнањима, да добијемо датум за почетак преговора са ЕУ?

Не бих спекулисао о томе, али сматрао бих то великим успехом уколико бисмо могли да добијемо на пролеће следеће године.

Све чешће се користи синтагма „болан компромис” за Косово. Очигледно је реч о некаквој припреми јавности за нека вероватно непопуларна решења.

Нема ту припреме јавности. Јавност у Србији је веома спремна, јавност у Србији разуме све шта се збива на КиМ. Ја мислим да то има везе са озбиљношћу поруке коју шаљете. Јер, људи ће највише да воле оне политичаре који ће да им говоре бајке. Ја не спадам у те, ја нећу да говорим бајке да бих се неком допао. Ја мислим да је питање одговорности много важније.

На то се сада изгледа надовезује и проблем Војводине. Јесте ли забринути због Чанкове најаве интернационализације „питања Војводине”?

Никада не бих потцењивао ништа, али не мислим да је то у овом случају суштински проблем. Чини ми се да највећи проблем ДС у Војводини има због криминала и корупције, јер се тек отварају и Фонд за капитална улагања и Развојна банка Војводине, али пошто немају објашњење за криминал и корупцију великих размера, онда хајде да отварамо велике теме...

Биљана Баковић

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]