Хроника

Александар Вучић: Ово није 1389, Србија осећа Турску као пријатеља; Ердоган: Желимо размену од пет милијарди долара; Потписана заједничка декларација о оснивању Високог политичког савета за сарадњу Србије и Турске

Штампа
уторак, 10. октобар 2017.

Србија и Турска ће у будућности градити све боље односе, поручио председник Србије Александар Вучић на заједничкој прес-конференцији са турским председником. Реџеп Тајип Ердоган такође истиче да ће се односи две земље боље развијати и да ће имати посебну конотацију. Очекује да трговинска размена до краја године пређе милијарду долара и каже да ће подржати турске привреднике за улагање у Србији. Потписано 12 међудржавних споразума, а сутра ће у Новом Пазару бити потписана још четири. Он и његов српски колега Александар Вучић данас су разговарали и о овим, али и многим другим темама, од енергетике, преко пољопривреде, до бањског туризма...

Он је на заједничкој прес конференцији са председником Реџепом Тајипом Ердоганом, оценио да ће односи две земље у будућности бити све бољи. Како је рекао, таква порука ће бити послата и у Новом Пазару, као што се шаље из Београда.

- Данас имам част да се захвалим председнику Ердогану на посети, и да кажем грађанима обе земље да сам веома задовољан споразумима и разумевањем две земље, да ћемо градити све боље и боље односе - рекао је Вучић.

- Србија осећа Турску као пријатеља, тако смо се понашали, тако ћемо се понашати. Није ово 1389. година, ово је 2017. и желимо најбоље могуће односе са Турском. Србија је била једна од првих земаља која је стала у одбрану институција у Турској када је покушан пуч, у одбрану легалних и легитимно изабраних органа - рекао је Вучић.

Вучић је подсетио да су званични органи Србије стали на страну легално и легитимно изабраних органа Турске и председника Ердогана, не зато, нагласио је, што нам је нешто било потребно, већ зато што сматрамо да грађани само на изборима могу да одлуче о будућности.

"А не да то неко други чини, насиљем, или уз подршку страног фактора", поручио је Вучић и додао да Србија увек изражава своје противљење било каквом насиљу или чак теротристичком акту, како би се могло назвати оно сто је покушано у Турској пре годину дана.

Он је подсетио и да је Србија увек изражавала саосећање са жртвама терористичких аката и спремност да се заједнички боримо против тероризма.

"У Србији никада нећете имати оне који ће правити пактове с противницима легално изабраних органа у Турској, јер сарадњу базирамо на сарадњи са вама, са онима које је народ изабрао", додао је председник Вучић и нагласио:

"Немамо ништа ни са Гуленом, нити било ким другим. Србија жели чисте односе и чисте руке у односима са државама", рекао је српски председник.

Као што ви не дате, наставио је председдник обраћајући се Ердогану, да било ко угрози независност Тусрке, тако ни Србија то не дозвољава и инсистира на поштовању њене независности и поноса.

"Зато, немојте ни да помислите или да сумњате да Србија може да учествује у било чему што је против одлука које су демократским путем донете у вашој земљи и против демократски изабраних органа", рекао је Вучић и додао да је уверен да можемо да имамо најбоље могуће односе.

- Захвалан сам и Вама и инвеститорима који су улагали и улажу у Србију. То је био случај са, на пример, Крупањем, где турски инвеститор ових дана жели да запосли још људи. Захвалан сам због фабрика у Лесковцу, Владичином Хану, Лебанима у којима ничега није било. То је спас за то мало место - истакао је Вучић.

Он је још навео да ће сутра бити потписан меморандум са групом "Тај", што ће помоћи у запошљавању људе и у Краљеву. Вучић је навео и да је у Србији велики број бизнисмена са којима ће се данас разговарати о разним стварима.

- Причали смо о енергетици, о снабдевању гасом, о инфраструктури попут аутопута Београд- Сарајево и Нови Пазар-Тутин-Сјеница. Разговарали смо и о нашим аеродромима. Турска је до доласка Ердогана имала 25, а данас их има више од 50 - казао је Вучић.

Он је навео да су Турци најбројнији туристи у Србији, и да је њихов раст у односу на прошлу годну 30 одсто.

- Имамо дивне бање и лековиту воду, тако да сам замолио председника Ердогана да њихове привреднике пошаље овде, ако су заинтересовани да погледају, улажу, оспособе... - рекао је он.

Како је казао, посебно је са Ердоганом разговарао о Босни и Херцеговини, о томе да је "Србија за чисте руке и чисте односе са државама", да их градимо, и да ћемо у томе имати подршку и са турске стране.

Српска кухиња за Ердогана

- Са мојим пријатељем сам разговарао данас, имали смо плодоносне радове. Имаћемо и могућност да пробамо и српску кухињу, али и разговарати са пословним светом - рекао је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган.

Он је објаснио да се већ разговори воде на ове теме, и да ће бити прилике да се улаже у Србију.

- Обим трговине није на нивоу који желимо, али бисмо желели да крајем године пређе милијарду долара. Међутим, желимо да она у што краћем периоду буде три или пет милијарди - рекао је Ердоган.

Казао је и да је Турска на пољу изградње мостова, градње, брзих возова и метроа веома напредна, и да је за 15 година успела да направи 19.000 километара путева.

- Толико смо спустили цене авио карата, да су скоро као цене аутобуских карата. Желели смо да људи користе авионе све више - казао је турски председник.

Он је рекао и да је, када се упознао са Вучићем, видео да има широке видике. Казао је и да ће Србија и Турска за два дана потписати укупно 16 споразума, да ће се договарати шта ће и на који начин радити.

Што пре пут од Београда до Сарајева

- Трудићемо се да одлучно своје послове и циљеве развијамо. Најбитније су едукација, здравство, правда и безбедност. Сигурно ће бити оних који ће се бунити против зближавања Србије и Турске, али ми заиста желимо и са Србијом и целим Балканом да направимо кораке како би се решили проблеми који постоје - рекао је он.

Ердоган је казао да је важно да се врло брзо направи пут између Београда и Срајева, и да је "пут цивилизација". Турски председник сарадњу између Србије и Турске види и у здравственом туризму, односно бањском туризму.

Турски ток

Ердоган је рекао да се гасовод Турски ток ради заједно са Руском федерацијом. Каже да се његова градња наставља, и да се нада да ће у најкраћем времену гас овим гасоводом стићи до Србије.

- Надам се да Путин неће гледати негативно на ову ствар, и да ће се проблем врло брзо решити - каже он.

Казао је и да не види да постоје било какви проблеми са Новим Пазаром, у који сутра иде са својим "пријатељем Вучићем".

- Никада нећи подржати етнички национализам. То ћу поновити и овде и тамо - истакао је Ердоган.

Председници Турске и Србије Ердоган и Вучич разговарали су данас у Палати Србија нешто дуже од једног сата, а потом су наставили разговор на пленарном састанку са члановима делегација две земље.

Након тога, потписали су заједничку политичку деклерацију о оснивању Савета за сарадњу Србије и Турске, док су министри у владама Србије и Турске потписали неколико међудржавних споразума, међу којима и ревизију споразума о слободној трговини између две земље.

Такође, Вучић и Ердоган данас ће учествовати и на затварању Пословног форума Србија-Турска, где ће се обратити учесницима и присуствовати церемонији потписивања Меморандума о разумевању.

Потписано 12 међудржавних споразума

Председници Србије и Турске Александар Вучић и Реџеп Тајип Ердоган потписали су данас у Београду заједничку декларацију о оснивању Високог политичког савета за сарадњу Србије и Турске, а представници две владе више споразума о сарадњи. Александар Вучић је навео да је потписана заједничка политичка декларација и да ће сваке године бити одржавани састанци, наизменично у Србији и Турској.

Србија и Турска потписале су више међудржавних споразума у области економије, трговине и инвестиција, међу којима је проширење споразума о слободној трговини из 2009. које су потписали министри трговине Србије и Турске Расим Љајић и Нихат Зајбекчи.

Проширење споразума о слободној трговини омогућиће Србији бесцарински извоз сунцокрета и говедјег меса.

Министар Љајић и потпредседник турске владе Фикри Ишик потписали су меморандум о сарадњи влада на рестаурацији хамама у тврдјави Голубачки град.

Споразуме о сарадњи потписали су и министар пољопривреде Србије Бранислав Недимовић и Турске Вејсел Ероглу у области шумарства и вода.

Потпредседница владе Србије и министарка градјевине Зорана Михајловић потписала је са министром Мехметом Озхасекијем споразум о сарадњи у урбанизму.

Потписани су и писмо о намерама о јачању сарадње у области саобраћаја и инфраструктуре, програм сарадње у области образовања, меморандум о разумевању и сарадњи на реализацији рестаурације Бајракли џамије у Београду, као и парног купатила у Београду.

Потписано је и писмо о намерама у области енергетике.

Председник Србије изјавио је да су регионална стабилност и мир од највишег интереса за Србију и Турску.

Вучић је на конференцији за новинаре након састанка са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом у Београду рекао да је су разговарали о регионалној стабилности, а посебно о Босни и Херцеговини.

"Поновио сам принцепијалан став о поштовању територијалног интегритета БиХ и Републике Српске као ентитета унутар ње", казао је Вучић.

Он је додао да је пренео колеги жељу Србије да гради добре односе са Бошњацима и да верује у подршку Турске.

Ердоган: Нећу примити одлазећег америчког амбасадора

Ердоган је изјавио и да неће примити одлазећег америчког амбсадора у Анкари у опроштајну посету и оптужио САД да су оне направиле проблем везан за обострану суспензију издавања виза.

"Турска има дугу традицију државе и сигурно нећемо дозволити да се тако нешто дешава. Амбасадор завршава своју мисију и сигурно амбасадора ни ја ни министарство нећемо примити у опроштајну посету", рекао је Ердоган новинарима током посете у Београду.

Ердоган је додао да се поставља питање да ли је одлука о суспензији виза била одлука амбасадора Џона Баса.

"Кад би мој амбасадор то урадио не би више ни сат времена био на функцији", рекао је Ердоган.

Ердоган: Желимо трговинску размену од пет милијарди долара

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је данас у Београду да је потребно увећати трговинску размену Турске и Србије, пошто она сада није на задовољавајућем нивоу.

"Обим трговине није на нивоу који желимо 800 милиона долара, до краја године можда милијарду долара", рекао је Ердоган на конференцији за новинаре с председником Србије Александром Вучићем.

Председници Турске и Србије Реџеп Тајип Ердоган и Александар Вучич разговарали су у Палати Србија нешто дуже од једног сата. Потом су наставили разговор на пленарном састанку са члановима делегација две земље.

Александар Вучић приредио Реџепу Тајипу Ердогану свечани дочек испред Палате Србија 

Председник Александар Вучић дочекао је испред Палате Србија председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, који борави у дводневној посети Србији.

За Ердогана је приређен свечани дочек, уз постројену Гарду и интонирање химни две земље, а поред председника Вучића, турског званичника дочекали су и чланови Владе Србије.

Изложба у Ердоганову част

Реч је о поставци коју је приредио Архив Србије, а у којој се налазе документа из 17, 18. и 19. века, међу којима су хатишерифи, устави, мапе, дилпоматска преписка на страром турском и српском језику.

Међу експонатима је и турски печат који је користио Милош Обреновић у преписци са турском страном, као и мапа Београда из 18. века коју су користили турски управници града у том периоду.

Турски председник могао је да види дипломатске извештаје српске делегације из Истанбула, као и извештај о избору кнеза Александра Карађорђевића из 1842. године и Турски устав из 1838. године у преводу на српски језик.

Велики део изложених докумената је на старотурском језику.

Један део докумената из 18. и 19. века преведен је на турски језик и издат у посебној збирци, коју ће председник Србије поклонити турском колеги. 

Два председника обратиће се медијима на заједничкој конференцији за новинаре, а затим ће учествовати на затварању Пословног форума Србија - Турска, где ће се обратити учесницима и присуствовати церемонији потписивања Меморандума о разумевању.

Сутра, 11. октобра, посетиће Нови Пазар где ће разговарати са градоначелницима и председницима општина Нови Пазар, Рашка, Краљево, Сјеница, Тутин, Пријепоља, Нова Варош, Прибој. 

У склопу посете, обавиће се и церемонија потписивања протокола између града Новог Пазара и општине Рашка са Турском агенцијом за сарадњу и координацију, а након тога, председници Вучић и Ердоган прошетаће Новим Пазаром и разговарати са грађанима.

Вучић: Дачић мрзи да рано устаје; Говорите турски, албански и српски перфектно

Током званичног, свечаног дочека турског председника Реџепа Тајип Ердогана испред Палате Србија камере су забележиле прилично неформалан разговор нашег и турског председника. Тако смо сазнали који је члан владе мрзовољан кад је неиспаван, али и да са Ердоганом може да се, осим на турском и енглеском, разговара и на српском и албанском језику.

Након што га је Вучић дочекао и пошто су обојица прошетали црвеним тепихом, Вучић и Ердоган прошли су кроз "шпалир" чланова Владе Србије, где је српски председник свом турском колеги представио сваког од њих. Ердоган са сваким од њих руковао, а са неким и кратко поразговарао.

Први у "министарском шпалиру" био је први потпредседник Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић, који Ердогана већ познаје.

Међутим, Вучић је турском госту покушао да објасни да је Дачић можда мало нерасположен, и то зато што воли да одспава дуже.

Најпре су Дачић и Ердоган разменили коју реченицу на енглеском, а затим је Вучић на српском појаснио ситуацију.

- Он мрзи рано да устаје - рекао је Вучић Ердогану за министра Дачића, на шта су се сва тројица насмејала.

Након тога, Ердоган се упознао и са осталим министрима у Влади Србије, које је сваког понаособ Вучић представио, а током упознавања говорило се и на енглеском и на српском.

- Говорите и турски, албански, српски перфектно... - рекао је Вучић Ердогану.

Са турским председником долазе и представници и власници великих турских компанија из различитих привредних области, од грађевинарства, туризма, пољопривреде до прехрамбене индустрије и металског сектора. 

Ердоган је синоћ допутовао у Београд, а на аеродрому су га дочекали председник Вучић, премијерка Ана Брнабић и чланови Владе Србије.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]