Хроника

Александар Вучић: Србија је поуздан партнер Запада, наш стратешки циљ је да будемо део ЕУ

Штампа
петак, 05. јун 2015.

Александар Вучић: Посета Вашингтону значајна за будућност Србије

Премијер Вучић рекао је за РТС на крају посете Вашингтону да је то била једна свеобухватна посета америчкој бизнис заједници, Капитол хилу, Стејт департменту, Белој кући. Вучић је поручио да ће случај убиства браће Битићи бити решен, јер је то уједно и обавеза и посао.

Вучић је рекао да посета САД представља велики помак за Србију и да ће грађани Србије имати значајне користи од тога у будућности и у смислу политичке стабилноси и напредка ка ЕУ, као и више америчких инвестиција.

"У протеклом периоду од дрвета нисмо видели шуму и нисмо добро разумевали међународне односе, нисмо умели да информишемо наше пријатеље шта је то што је за нас битно", навео је Вучић.

Премијер је додао да чак и кад бисмо урадили добре ствари те информације нису до њих стизале.

"Лоше вести су се шириле брзином муње, а ми ем што их нисмо правили, ем што нисмо успели да се одбранимо од тога", навео је Вучић.

На питање када грађани могу да виде прве резултате, како у економском, тако и у политичком смислу ове посете САД, Вучић је одговорио да ће се то догодити брзо и додао да мисли да ће у наредна два, три месеца добити јасан одговор о отварању поглавља.

"Мислим и да ћемо у наредним месецима видети и нове америчке инвеститоре и проширења капацитета оних који у Србији већ послују", каже Вучић.

Александар Вучић је, одговарајући на питања новинара у Вашингтону, рекао да признавање Косова "не би било реалистично", преноси Танјуг.

"Ако ме питате да ли ћемо да признамо независност Косова или нећемо – ми нисмо добили такав захтев. То не би било реалистично и не могу да вам кажем да бисмо то урадили", рекао је Вучић одговарајући на питања после предавања које је одржао на Универзитету "Џонс Хопкинс".

Подсетио је и да пет држава чланица ЕУ нису признале независност Косова.

Вучић је навео и да је до сада доста тога постигнуто у дијалогу са Приштином, да представници две стране разговарају о свим питањима, као и да су економске везе Београда и Приштине појачане.

"Подржавамо креирање бољих односа међу два, рекао бих, различита друштва. Појачали смо и економске везе између Београда и Приштине", истакао је Вучић.

На питање докле се стигло са решавањем случаја убиства браће Битићи, Вучић је рекао да ће Србија решити тај случај јер је то обавеза и посао, брзо или много брже него што се очекује.

"За разлику од других који су избегавали да реше то питање, могу да вам кажем да ћемо ми обавити свој посао и заштитити правду", рекао је Вучић.

Додао је да је случај Битићи био страшан злочин и да ће Србија урадити свој посао, не зато што је то велико билатерално питање између Србије и САД и велика препрека, већ зато што би то било веома праведно решење.

Истакао је да, као поуздан партнер, Србија све што обећа и испуни.

"Нећу рећи нешто што не могу да испуним. Ја нисам рекао да ћемо признати независност Косова, али сам обећао да ћемо решити случај Битићи. И видећете да ли испуњавамо обећање или не испуњавамо", рекао је Вучић.

"Србија је поуздан партнер Запада"

Премијер је додао да је Србија поуздан партнер Запада, да је њен стратешки циљ Европска унија, али да жели да сачува добре односе са Русијом.

"Ми желимо да сачувамо добре односе са Русијом, они су наши традиционални пријатељи, али наш стратешки циљ је да будемо део ЕУ. То није нека врста политике балансирања, у којој једног дана можете ићи на једну, а другог дана на другу страну", рекао је Вучић.

Премијер је рекао да увођење санкција Русији не би било добро за Србију јер би се уништили традиционални односи, али би то било штетно и по економију земље.

"Пољаци могу да извозе пољопривредне производе у Русију, да обуставе тај извоз и да онда добију 1,5 милијарди евра од ЕУ. А шта ћемо ми добити од ЕУ ако обуставимо извоз наших пољопривредних производа. Шта да кажем нашим фармерима, ко ће нам то надокнадити", упитао се Вучић.

Упитан колико Србија може да искористи своје добре односе са Москвом за решавање конфликта у Украјини, Вучић је рекао да нема снове да Србија, као мала земља, може да реши тако велики проблем.

"Има политичара који сањају да добију Нобела и да реше велике кризе. Ја нисам тај тип, за мене би била Нобелова награда ако бисмо решили фискални дефицит", рекао је Вучић.

Навео је да Србија, која председава ОЕБС-у, даје свој допринос решавању кризе у Украјини заједно са другим земљама, да ће увек чинити све што може за очување и успостављање мира, али да је суштински мала земља која треба да води пре свега рачуна о себи.

"Постоје велики играчи који треба да реше та питања. Ми смо део ОЕБС-а, Уједињених нација, надамо се да ћемо бити и део ЕУ, али није на нама да решавамо велика питања", рекао је Вучић.

Вучић је на америчком универзитету одговарао и на друга питања у вези са борбом против корупције, одласком младих из земље и слободом медија.

Говорећи о борби против корупције, Вучић је рекао да у Србији постоји политика нулте толеранције према корупцији и организованом криминалу, али да је проблем у ефикасности правосуђа, чиме, како је истакао, није задовољан.

Неопходна помоћ за отварање поглавља

Тајкуни и криминалци, рекао је, не владају више државом и Владом, што је добра ствар, али је лоше што цело друштво није задовољно правосуђем.

"Ако треба да чекате 10-15 година да добијете коначну пресуду, онда то више није правда, онда то не значи ништа", рекао је Вучић.

Зато је, навео је, веома важно да се отворе поглавља 23 и 24 у преговорима са ЕУ, која се тичу правосуђа, основних права и безбедности, што ће помоћи да се реше проблеми у правосуђу.

"Зато нам треба ваша помоћ и помоћ наших европских пријатеља", рекао је Вучић.

Упитан о критици слободе медија и уопште односу медија и Владе, Вучић је рекао да Србија има веома слободне медије, али да Влада свим критикама приступа веома одговорно.

"Зато смо усвојили три медијска закона, разговарамо са невладиним организацијама, отворен је дијалог и са цивилним друштвом како бисмо решили те проблеме", рекао је Вучић.

Додао је да је њега лако критиковати по питању слободе медија јер је био министар информисања у влади Слободана Милошевића, док се пак економске мере које предузима Влада не могу лако критиковати.

"Увек је лако рећи да сам био Милошевићев министар информисања и да сад радим исте ствари. То је ствар политике. Али није лако критиковати наше економске мере, које ће немачка канцеларка Ангела Меркел увек похвалити", рекао је Вучић и истакао да свим критикама треба прићи одговорно.

Премијер је рекао и да Србија чини све да спречи одлив мозгова и задржи младе стручњаке у земљи тако што се ствара другачије политичко и економско окружење, а млади охрабрују да започну сопствени бизнис и развију предузетнички дух.

(РТС)

Србија неће признати независност Косова, решићемо случај убиства браће Битићи

Премијер Александар Вучић рекао је да Србија неће признати независност Косова и да то од ње нико до сад није тражио, као и да ће решити случај убиства браће Битићи.

"Ако ме питате да ли ћемо да признамо независност Косова или не - ми нисмо добили такав захтев, то не би било реалистично и не могу да вам кажем да бисмо то урадили", рекао је Вучић одговарајући на питања после предавања које је одржао на Универзитету Џон Хопкинс у Вашингтону.

Он је подсетио и да пет држава чланица ЕУ нису признале независност Косова.

Премијер је рекао да је до сад доста тога постигнуто у дијалогу са Приштином, да представници две стране разговарају о свим питањима, као и да су појачане економске везе између Београда и Приштине.

"Подржавамо креирање бољих односа међу два, рекао бих, различита друштва. Појачали смо и економске везе између Београда и Приштине", истакао је Вучић.

На питање докле се стигло са решавањем случаја убиства браће Битићи, Вучић је рекао да ће Србија решити тај случај јер је то обавеза и посао, брзо или много брже него што се очекује.

"За разлику од других који су избегавали да реше то питање, могу да вам кажем да ћемо ми обавити свој посао и заштити правду", рекао је Вучић.

Он је рекао да је случај Битићи био страшан злочин и да ће Србија урадити свој посао, не зато што је то велико билатерално питање између Србије и САД и велика препрека, већ зато што би то било веома праведно решење.

Данијел Сервер: Вучић добио подршку САД за Европске интеграције

Амерички стручњак за међународну политику и професор на Универзитету Џонс Хопкинс, Данијел Сервер оценио је данас да је премијер Србије испунио главни циљ своје посете Вашингтону, будући да је добио политичку подршку САД за европске интеграције Србије.

"Премијер је досао да тражи америчку политичку подршку за европску перспективу Србије. Ту подршку је, колико знам, добио. Он је, такође, желео да остави добар утисак као неко ко озбиљно схвата своја обећања и ко их испуњава. У томе је, такође, успео. И желео је да прикаже Србију као фактор стаблиности у региону, што је нешто што Америка поздравља", рекао је Сервер, професор у Школи за напредне међународне студије Универзитета Џонс Хопкинс.

Према његовим речима, за америчку страну је најважнија била управо ова последња тачка.

"Србија је од централног значаја за регион. Њена посвећеност стабилности и мирном решавању сукоба је нешто што је важно за Косово, Босну, Хрватску и Црну Гору. Верујем да су функционери о томе релативно детаљно разговарали када је реч о свакој од ових земаља," рекао је Сервер Тан југу.

Сервер, који је био домаћин предавања које је Вучић одржао на Универзитету Џонс Хопкинс, верује да је с друге стране за премијера Србије највазније што је добио америчку политичку подршку придруживању Србије ЕУ.

"Мислим да је он генерално добио ту подршку. Али нарарвно, Србија мора да испуни захтеве ЕУ, нарочито када је реч о независном правосуђу и слободи медија," закључио је Сервер.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]