Хроника

Александар Вучић: Ако грађани то желе, аеродром ће остати Нишу, али немојте онда да се жалите ако нема резултата и тражите помоћ; Задовољан сам пословањем Ер Србије, надам се да Етихад неће отићи

Штампа
понедељак, 23. април 2018.

Колико сам разумео, министру Александру Вулину је забрањено да уђе у земљу зато што је нешто изговорио. Надам се да Европска унија неће уводити вербални деликт - рекао је председник Србије Александар Вучић.

Како је навео, поштоваће оно што је рекао пре неког времена, да 100 дана нећемо давати никакве изјаве. Казао је и да ће Србија реаговати реципрочним мерама, и да ће одлуку о томе донети Влада Србије на наредној седници у четвртак.

Он је навео и да је Вулин рекао да је Вучић тај који може да му каже да ли ће и куда ићи или не, и да то нема везе са суверенитетом било које земље, да, што се тиче реципрочних мера, о томе одлучује Влада, али да сматра да би било нормално да држава реагује, да покаже да постоји као држава. 

"Санџак није ентитет у Србији, било би добро да Звиздић то примети"

Он се осврнуо и на речи Дениса Звидзића (БиХ), рекавши да не би требало да прави уставно-правне неједнакости тамо где их нема. Казао је и да се неке изјаве дају у јеку изборне кампање у БиХ, али и да би био задовољан када би БиХ улагала у вртиће, школе и све остало, и да против тога не би имао ништа, и да би здушно подржао.

Упитан да прокоментарише изјаву председавајућег Савета министара БиХ и потпредседника СДА Дениса Звиздића да он поштује Србију, али да највише воли Санџак, Вучић је приметио да је то вероватно изјава у јеку кампање, те да лично нема ништа против, али да је то промашено у смислу правног регулисања.

"Свако има право да воли шта, где, како и колико жели, морам да му укажем, јер није иста ни слична уставноправна регулација РС и Рашко-полимске области или Санџака, како га Бошњаци зову, те да Звиздић можда тиме шаље неку другу поруку о томе да не би волео да РС буде регулисана како је то сада", навео је Вучић.

Поручио му је, међутим, да би можда било боље да своју љубав искаже тако што ће градити школе и вртиће у Санџаку, на чему бисмо, додао је, били веома захвални.

"Ја иначе знам кога он највише воли у Србији, само немојте да правите уставноправне једнакости тамо где их нема", поручио је Вучић, те приметио да су на то питање посебно осетљиви људи у БиХ, те је Звиздића замолио да у том смислу буде мало пажљивији у изјавама.

Санџак није ентитет у Србији, ниједан међународни уговор то не регулише, па би било добро да господин Звиздић то примети, указао је Вучић.

Вучић се осврнуо и на протесте у Нишу у вези са аеродромом "Константин Велики", али и опозицију која их је подржала.

Нико мени у Нишу неће рећи "иш"

- Како да се борите са онима који су Ниш уништили? Ја идем у Ниш да разговарам са људима које су истерали из фабрика, и сад ће они мени који сам довео шест фабрика рећи "иш" - рекао је Вучић.

Казао је да ако грађани желе, аеродром ће остати нишки, али да га не занима шта ће рећи Ђилас, Јанковић, Јеремић...

- Ако желите да остане, остаће, али немојте онда да се жалите ако нема резултата - рекао је Вучић.

Он је казао и да не очекује реакцију ЕУ због истицања усташке заставе са покличом "За дом спремни" у Јасеновцу.

- Не очекујем ни од кога ништа. Они су земља ЕУ, а ми смо мали, и ваљда "трн у оку" што смо слободарски народ - казао је председник Србије.

Вучић је навео и да сумња да постоји разумевање западних земаља за ситуацију на Косову.

Он је, говорећи о поступцима Војислава Шешеља, рекао да их је снажно осудио, да су се оне догађале и када је била гост Србије Федерика Могерини.

- То не значи да имате право да некоме забрањујете улазак у земљу некоме и да толеришете нацистичке симболе на местима која су стратишта. Господн Шешељ не представља већину у овој земљи, већ мањину грађана - казао је Вучић, и навео да ће Хрватска вероватно наставити да подиже споменике људима попут Степинца.

Такође, председник Србије говорио је и о улагањима у војску Србије и Хрватске.

- Ми не учествујемо ни у каквој трци, јер је реч о земљи која је у исто време и чланица НАТО. Не тркамо се, нити то желимо, али желимо да будемо способни да своју земљу можемо да сачувамо и одбранимо. Хрватска купује авионе од Израела, то је њена ствар. НАТО је сувише моћан. Ми смо мала земља. Само желимо да будемо свој на своме, да чувамо своју слободу, национално достојанство, да се одбранимо. И то је то." - рекао је Вучић.

Такође је подсетио да ниједном није коментарисао куповину авиона у Хрватској, јер то је ствар Хрватске.

"Ми не можемо толико да платимо. Ми ћемо нешто јефтиније. Али ко је бољи – Ф-16 или 'миг 29' – различита су мишљења. На нашим пилотима је да вежбају. Наравно, у мирнодопским условима", закључио је Вучић.

Он је навео да ће Србија ијмато суфицит до краја ове године, нерачунајући новац који ће "Ванси" уплатити за концесију за београдски аеродром.

Вучић за Инсајдер: Задовољан сам, Ер Србија је неупоредиво бољи превозник од ЈАТ-а

Председник Србије Александар Вучић, одговарајући на питање новинара Инсајдера, рекао је да сматра да је Ер Србија неупоредиво бољи превозник од ЈАТ-а, да је у том смислу задовољан, али да он не може да каже да ли ће Етихад остати партнер у Ер Србији. Чак и у том случају ће, тврди председник Србије, Ер Србија опстати и биће јача компанија од ЈАТ.

За председника Србије неумесно је поредити некадашњи ЈАТ и Ер Србију – националног авиопревозника у којем држава има 51 одсто власништва, а компанија Етихад из Уједињених Арапских Емирата 49 одсто.

Међутим, када је Етихад 2013. године најавио улагање у Србију била је то најбрже растућа компанија у Ервопи. У међувремену се показало да тај убрзани раст није одржив и од свих компанија које је Етихад купио, за сада је задржао власништво још само у Србији.

Инсајдер: С обзиром на то да је у току емитовање серијала Инсајдера о пословању Ер Србије, не знам да ли пратите, али ме занима, из данашње перспективе, с обзиром на све што се десило са Етихадом на глобалном нивоу, да ли је то добар уговор за Србију и за ЈАТ?

"Ја могу да говорим из перспективе из оног времена, а могу и данас. ЈАТ је пропао, био је уништен и сви који говоре данас, у томе су учествовали - у уништењу ЈАТ-а. Ер Србија је неупоредиво бољи превозник него што је био ЈАТ. Неупоредиво бољи за путнике, за наше грађане... То показује и удвостручен је број путника, то показују неупоредиво бољи резултати. Да ли можете на линији за Њујорк да зарађујете паре - па не можете, то ћете моћи за годину или две - дакле када прође четири или пет година, али је то важно за брендирање важне земље, за брендирадње ваше авиокомпаније. И у том смислу сам врло задовољан. Волео бих када Етихад не би напуштао Ер Србију и надам се да неће", рекао је председник Србије Александар Вучић.

У прве две епизоде серијала Инсајдер приказани су примери због којих се и даље поставља питање да ли је партнерство са Етихадом било добро за ЈАТ и Србију. У овом послу најмање је спорно то што је држава преузела дугове некадашњег ЈАТ. Међутим, како је откривено, у процесу настанка Ер Србије компанију су водили кадрови Етихада, а трошкове плаћала Србија.

Тада је и склопљен и уговор о изнајмљивању авиона са посадом који је, како су открили новинари Инсајдера, изнајмљен од Етихада и плаћен је за осам месеци чак 10,4 милиона долара. Ер Србија се обавезала да ће изнајмљени авион од Етихада летети 415 сати месечно и да ће плаћати по фиксној цени 3,137 долара по сату летења. Дотадашња пракса свуда у свету показала је, међутим, да се изнајмљивање авиона са посадом никада не узима на тако велики број сати месечно.

"Кад узимате вет лиз - ви узимате вет лиз у најнеповољнијој варијанти на 250 сати гарантованих месечно, а преко тога, обично је тај оптимум 150 до 200, а преко тих 250 сати ако налетите више, значи још тих 150 сати, ваша цена иде доле. То је један од елемената који се мени не свиђа у том уговор", каже Велибор Славуј, извршни директор за саобраћај ЈАТ-а (мај 2013 – септембар 2013).

Последња епизода серијала Инсајдер "Српско- арапска посла" на програму је телевизије Н1 у уторак у 21 сат.

На српској политици је да сачува мир и стабилност и допринесе да војска никада не буде употребљена 

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Војска Србије мора да буде спремна да у сваком тренутку буде снажан фактор одвраћања за сваког потенцијалног агресора, а да је на српској политици да сачува мир и стабилност и допринесе да војска никада не буде употребљена.

На свечаном пријему поводом 23. априла - Дана Војске Србије, Вучић је рекао да држава из буџета годишње издваја 600 милиона евра за војску, и да то није много у поредјењу са снажнијим државама, али да то за Србију није мало и да је држава спремна да то издвајање и повећа, у складу са растом друштвеног производа и фискалном консолидацијом.

"Издвајаћемо и више али ћемо тражити и резултате. Неће моћи више да се догоди да генерална инспекција дође у једну од најважнијих бригада и да је половина војника на поштеди зато што не могу да продју тест физичке припремљености. Тражићемо више озбиљности и одговорности, али због тога што је војска несумњиво најбољи део друштва и најбољи систем. Желимо да таква остане и буде још боља", рекао је Вучић и изразио спремност државе да повећа издвајања за оружане снаге.

Вучић је замолио припаднике војске да буду још вреднији и посвећенији јер у великој мери својим радом доприносе заштити мира и стабилности.

"Војска увек мора да буде спремна за сваки од тешких изазова. Ми смо имали угашену ловачку авијацију и хеликоптерску авијацију која је била готово угашена, али је наша будућност сада другачија. Имаћемо боље опремљеног војника", рекао је Вучић и најавио да ће бити настављене набавке пушака из иностранства, али и набавке из фабрика српске војне индустрије.

Он је захвалио Војсци Србије због тога што је увек уз свој народ и приликом елементарних непогода и када држава трпи притиске споља, али и поручио војницима да и даље буду спремни на сваку врсту изазова.

"Знамо кроз шта смо прошли пре 19 и пре 25 година и пре тога у светским и балканским ратовима... Војска Србије увек мора да буде спремна, а на српској политици је да чува мир и стабилност и да спречи да војска икада буде употребљена. Али, војска мора у сваком тренутку да буде спремна да одговори сваком изазову и одврати сваког агресора од помисли да угрози нашу земљу", рекао је Вучић.

Дан Војске Србије - 23. април, обележава се у знак сећања на 1815. годину када је тог датума подигнут Други српски устанак.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]