Хроника

Александар Боцан-Харченко: Србија увек може да се ослони на Руску Федерацију, која ће наставити блиску координацију у заштити легитимних права Београда у вези КиМ. Наше главно оруђе је знатан потенцијал Русије као сталне чланице СБ УН

Штампа
четвртак, 26. јануар 2023.

Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко поручио је данас да Србија увијек може да се ослони на Руску Федерацију, која ће наставити блиску координацију у заштити легитимних права Србије у односу на Косово и Метохију.

Наставићемо блиску координацију са Београдом у заштити легитимних права Србије у односу на покрајину Косово и Метохију. Наше главно оруђе је знатан потенцијал Русије као сталне чланице Савета безбједности УН. Русија је ту солидарна са кинеским партнерима

Боцан-Харченко је указао да је ситуација на Косову и Метохији већ дуже алармантна, јер је приштинска власт кренула да преузме контролу над сјеверним дијеловима покрајине насељеним Србима и енклавама јужно од Ибра, уз допуштање и де факто подршку Запада.

- Наставићемо блиску координацију са Београдом у заштити легитимних права Србије у односу на покрајину Косово и Метохију. Наше главно оруђе је знатан потенцијал Русије као сталне чланице Савјета безбједности УН, под условом да ће иницијатива припасти Београду - истакао је Боцан Харченко.

Он је нагласио да је Русија ту солидарна са кинеским партнерима, додајући да Пекинг такође полази од императива стриктног придржавања међународних правних норми, држећи питање Косова на дневном реду Савјета безбједности УН.

Боцан-Харченко је подсјетио да став предсједника Руске Федерације Владимира Путина остаје непромијењен и да се Москва залаже за постизање стабилног, обострано прихватљивог рјешења од Београда и Приштине, стриктно у међународно-правним координатама, на основу Резолуције 1244 Савјета безбједности УН.

- Само истински дијалог ће донети мир и сагласност на Балкан. То ће отворити нове хоризонте за друштвено-економски и инфраструктурни развој региона. То ће омогућити одржавање културне и верске разноликости, очување богатог историјског наслеђа. Са своје стране, спремни смо да на сваки могући начин омогућимо овакав конструктиван дијалог - нагласио је Боцан-Харченко.

Он је поручио да Србија увијек може да се ослони на Руску Федерацију упркос озбиљности задатака са којима се она тренутно суочава у контексту наметнуте конфронтације са НАТО-ом.

Србија је братска и пријатељска земља, која је стратешки партнер и савезник Русије која њене бриге и проблеме без претеривања узима к срцу као своје

Боцан-Харченко је истакао да Србија братска и пријатељска земља, која је стратешки партнер и савезник Русије која њене бриге и проблеме без претјеривања узима к срцу као своје.

- Србија је земља која одолијева најснажнијем притиску Вашингтона и Брисела, не подлијежући санкционој грозници и не придружује се западним ограничењима против Русије - навео је Боцан-Харченко у ауторском тексту за часопис "Међународни живот".

Он је оцијенио да Запад користи немире на Косову и Метохији као полугу да изврши притисак на предсједника Србије Александра Вучића како би га натјерао да се придружи антируским рестриктивним мерама.

Боцан-Харченко је напоменуо да готово четврт вијека питање Косова представља главну пријетњу миру и стабилности на Балкану, а основни узрок је антисрпски жар колективног Запада на челу са Вашингтоном, који игнорише легитимне интересе Београда и Срба у покрајини и угађа сепаратистичким аспирацијама косовских Албанаца заобилажењем међународног права, преноси "Раша тудеј" на српском.

Питање Косова представља главну пријетњу миру и стабилности на Балкану, а основни узрок је антисрпски жар колективног Запада на челу са Вашингтоном, који игнорише легитимне интересе Београда и Срба у покрајини

Руски амбасадор је подсјетио да су од средине деведесетих година прошлог вијека радикалне снаге у покрајини које подржавају западњаци усвојиле терористичке методе, стварајући терористичку ОВК, чије су жртве биле и Срби и косовски Албанци, а чија звјерства данас разматра Специјални суд у Хагу.

- Насупрот ОВК-у, Београд је увијек ишао линијом политичко-дипломатског рјешавања статуса покрајине. Био је спреман да Приштини додијели најширу могућу аутономију. Али, западњацима се очигледно ова опција није допала. Јасно је да им је требало да искористе "косовски пројекат" у рату против Србије - констатовао је Боцан-Харченко.

(РТРС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]