Хроника

Александар Боцан Харченко: Налог за хапшење Путина је непријатељска приватизација МКС, таква одлука је политички ништавна и за Русију има нулти значај

Штампа
понедељак, 20. март 2023.

 Налог за хапшење који је Међународни кривични суд издао за руског председника Владимира Путина је на папиру који се не може искористити ни у WЦ-у, јер није довољно мекан, изјавио је амбасадор Русије у Србији Александар Боцан Харченко.

„Овом одлуком, а то није одлука, није ништа, тобожњи МКС је показао да није праван и показао је своју политизацију. Такозвана оптужница је смешна, глупа и изван сваког разумног резмишљања и понашања“, оценио је Харченко на округлом столу „Међународни правни аспект актуелног деловања МКС“, који је у Руском дому организовала невладина организација „Центар за обнову међународног права“.

Према његовом мишљењу, налог за хапшење Путина је непријатељска приватизација МКС, и таква одлука је политички ништавна и за Русију има „нулти значај“, јер његова земља није потписница Риомског статута.

Харченко је објаснио да су руски војници у сукобу у Украјини спасавали децу која су била „по подрумима, гладна, болесна, нека изгубила и родитеље“, и збринута су, уз медицинску помоћ, давана им је храна и наставили су образовање у школама, док су, с друге стране, украјински војници користили децу као „живи штит“.

Он је додао да би руски народ рекао за оптужницу да је „Запад бацио квасац у своју клозетску шољу“, тако да она за њих не постоји, нити даје основ за расправу.

Председник Центра за обнову међународног права, адвокат Горан Петронијевић, истакао је да ово што се данас догађа са МКС знатно одудара од очекивања од тог суда, а налог за хапшење Путина је још једна од злоупотреба тог правосудног органа.

Ово је дискредитовало МКС и његове одлуке. Присуствојемо изокретању наглавачке правила, констатујући да ово што се дешава није притисак на Русију него на земље које је подржавају, рекао је Петронијевић.

Он је подсетио да је заштита и измештање цивила из зоне борбених дејстава обавеза по међународном ратном праву, а у руско-украјинском рату се, због дејстава артиљерије, та зона проширила на 50-80 километара од линије фронта.

„Русија је збринула готово три милиона избеглица из Украјине, о томе Запад не говори, они говоре само о оним који су дошли код њих, из економских или имиграционих разлога, они су данас у Европској унији. Они који одлазе на Запад нису угрожени. Угрожени одлазе у Русију“, напоменуо је Петронијевић, који је нагласио да су украјинске снаге „небројено пута цивиле употребљавале као живи штит, што је кршење међународног права“.

Адвокат Тома Фила рекао је да ће ово што се дешава са налогом за хапшење Путина утицати на Србију, као још један услов за чланство у ЕУ, да њени званичници „више ни телефоном не разговарају ни са амбасадором Русије ни са Путином“.

Ова потерница је глупост, оценио је Фила, који сматра да је једини начин да она дође до значаја је да Запад изнутра делује да дође до промена у Русији, као што је то било у случају Слободана Милошевића 2000. године, када је срушен са власти, „продан за 700-800 милиона долара“, и испоручен Хашком трибуналу.

Међународни кривични су са седиштем у Хагу је издао 17. марта налог за хапшење Владимира Путина због сумње на противправно протеривање деце и противправно премештање људи са територије Украјине у Русију.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]