Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Rusi ostaju u Siriji
Savremeni svet

Rusi ostaju u Siriji

PDF Štampa El. pošta
Đanandrea Gajani   
ponedeljak, 21. mart 2016.

Još jednom je stari lisac Vladimir Putin sve iznenadio i pošto je uknjižio vojni uspeh nakon šest meseci vojnih operacija u Siriji, najavljuje povlačenje velikog dela svojih snaga.

„Smatram da je većina ciljeva postignuta. To je razlog zbog kojeg naređujem povlačenje većeg dela naših trupa sa teritorije Sirije, počevši od sutra“, rekao je Putin na sastanku sa ruskim ministrom odbrane Sergejom Šojguom i spoljnih poslova Sergejom Lavrovim.

Nakon uspeha koji su postignuti u devet hiljada vazdušnih napadnih misija (ponovo je osvojeno 400 naseljenih mesta i 3800 km² sirijske teritorije) i suštinskog održavanja primirja s kraja februara (uprkos barem 208 kršenja koje su prijavili Moskva i Damask), između vladinih snaga i pobunjenika koji nisu džihadisti, Kremlj, tako se čini, voljan je da prepusti prostor diplomatiji, težeći da ima više političku ulogu, ne samo u sirijskoj krizi već i na celom bliskoistočnom prostoru.

Putinova najava izazvala je zaprepašćenje, zbunjenost i oprez, pre svega u arapskom svetu i na Zapadu, dok se analitičari i posmatrači pitaju, koji se stvarni razlozi kriju iza povlačenja, koje, u svakom slučaju, neće biti kompletno, i neće se verovatno odnositi na glavne instrumente odvraćanja kao što su baterije raketa zemlja-vazduh dugog dometa S-400.

Neki ističu ruske ekonomske teškoće, koje čine neodrživim ratni napor koji izgleda da košta 8 miliona dolara dnevno (otprilike onoliko koliko troše SAD na snage koje su upućene koaliciji protiv Islamske države), ali ovo objašnjenje ne izgleda mnogo ubedljivo, imajući u vidu pozitivan uticaj, strategijski i politički posmatrano, do kojeg je dovela intervencija u Siriji.

Drugi procenjuju, da je Putin preuzeto angažovanje zadržao u okvirima jedne kratke vojne kampanje, kako bi izbegao da se uvuče u „novi Avganistan“. Međutim, do sada, vojna uloga Moskve u sirijskom ratu (5 hiljada vojnika, 50 borbenih aviona i 20 helikoptera) svodila se na ograničenu upotrebu kopnenih snaga (poneki tenk T-90, artiljerija, i pre svega, specijalne jedinice i vojni savetnici), dok je uloga pokretača ofanzive protiv pobunjenika, dodeljena, pre svega, vazdušnim snagama, i krstarećim raketama koje su lansirane sa Crnog mora i Kaspijskog jezera.

Drugi posmatrači sumnjaju na Putinov blef ili na tajni sporazum postignut sa Vašingtonom, koji uključuje protivusluge u Ukrajini i tiče se ekonomskih sankcija Moskvi.

Naprotiv, utisak je da se sada Kremlj može odreći barem dela snaga u Siriji iz prostog razloga što je obavljeno opsežno restruktuiranje snaga Damaska, koje je izvršeno po cenu ogromnih ruskih investicija i upotrebu značajnog broja plaćenika i instruktora.

Vojska je postrojila nove oklopnjake, artiljeriju i tenkove T-90, koji su manje ranjivi na antitenkovske rakete koje poseduju pobunjenici.

Posle četiri godine ratovanja, sirijska avijacija se našla u škripcu u pogledu rezervnih delova, naoružanja, municije i pilota do te mere da su mnoge operacije vršene lansiranjima sa malih visina (po cenu mnogih obaranja zahvaljujući prenosnim protiv-avionskim raketama pobunjenika) nevođenih projektila, bombi i ,,krmača bombi“ pomoću zastarelih Mig-21, Su-22, naoružanih letilica za obučavanje L-39, i helikoptera Mi-8 i Mi-24.

Intenzivnim naporom Moskve poslednjih godinu dana, obnovljeni su operativni kapaciteti sirijskih vazdušnih snaga do te tačke da sve češće sirijiski avioni podupiru u misijama ruske.

Danas sirijske snage raspolažu sa barem 130 Mig-23, Mig-29 i Su-24, koje je korenito osavremenila ruska industrija, koja je izgleda takođe isporučila i nekoliko novih Mig-29. Letelice su opremljene sa navođenim bombama i projektilima koje već poseduju ruske snage koje su još više pojačale svoje tradicionalno prisustvo u sirijskim vazdušnim snagama, u pogledu tehničara, vojnih savetnika, i čak pilota.

Ovo znači da će veliki deo posla koji su do sada obavljali lovci-bombarderi sa ruskim oznakama verovatno nastaviti letelice sa sirijskim oznakama.

Preveo sa italijanskog: Nebojša Vuković

Izvor: http://www.analisidifesa.it/2016/03/putin-annuncia-il-ritiro-ma-i-russi-restano-in-siria/

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner