среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Да ли ће се тензије између Русије и Турске отргнути контроли?
Савремени свет

Да ли ће се тензије између Русије и Турске отргнути контроли?

PDF Штампа Ел. пошта
Данијел Дрезнер   
четвртак, 26. новембар 2015.

Турска је оборила руски војни авион. Колико ће нам среће требати да све ово безбедно преживимо?

 

Тешко је заборавити реченицу из филма Лов на Црвени октобар (The Hunt for Red October) недавно преминулог сенатора и глумца Фреда Томпсона: "Ово ће се брзо отргнути контроли и бићемо срећни ако преживимо'', изговорио је он док се на филму амерички борбени авион руши. Ова реченица је прави показатељ онога чега смо се прибојавали у последњих месец дана.

 Овог уторка турски војни авион срушио је руски, по наводима Турске , након што је руски авион нарушио ваздушни простор Турске на граници са Сиријом. Овај догађај представља ескалацију која може имати огроман значај за даље руско-турске односе, али и између Русије и Запада, јер је Турска уједно и члан НАТО пакта.

Руски званичници потврдили су да је авион типа СУ-24 срушен, али инсистирају да он није нарушио турски ваздушни простор. Овај борбени авион један је од око 30 руских авиона који учествују у двомесечној руској војној кампањи у Сирији.

Међутим турско Министарство одбране тврди да је пилот авиона упозорен више пута пре него што су на њега послата два ловачка авиона типа Ф-16.

На почетку су руски званичници изнели став да је авион срушен ватром са земље, како би подвукли чињеницу да је оборен унутар ваздушног простора Сирије. Тврдња руског Министарства одбране је да оборени СУ-24 није излазио ван граница Сирије.

Овакве реакције Русије и Турске показују потенцијал за могућу ескалацију сукоба.

У међувремену руски ТАСС јавља да је Путин окарактерисао напад на авион као злочин и нагласио да Русија то неће трпети. Председник Русије је изјавио да обарање руског авиона излази из оквира борбе против тероризма, те да представља ударац с леђа, који су извели саучесници терориста. Владимир Путин је дакле отворено назвао Турску саучесницом тероризма: ''Данашњи губитак повезан је са ударцем с леђа који су нам нанели саучесници терориста. Ја не могу другачије назвати то што се данас догодило", казао је он.

Да ли ће ситуација измаћи контроли?

Очигледно је да таква могућност постоји, али ја не верујем да ће се то десити. Прво, Русија и Турска превише зависе једна од друге и свако озбиљно заоштравање односа би нанело штету обема државама. Турска не може тек тако заменити руски гас, нити Русија може одустати од слободног пролаза кроз Дарданеле.

Гледајући с војне стране, иако Путин зна да буде безобзиран и несмотрен, вероватно неће хтети да ескалира овај конфликт. Ако би то учинио увукао би у сукоб НАТО, а не само Турску, а ја сумњам да Путин жели да се упусти у исцрпљујући рат, који би скупо коштао руско ваздухопловство. Притом рат у Сирији још увек траје, а Путинов играч Асад је још увек у великој опасности.

Навешћу неколико ствари на које треба обратити пажњу током следеће недеље. То су показатељи који ће нам рећи да ли ће ово остати само ограничен ицидент или прерасти у нову фазу конфликта Русије и НАТО пакта.

1. Да ли ће се појавити необориви докази о месту где је нападнут руски СУ-24? Иако је место где се срушио авион у Сирији, руски авион је ипак могао прећи турску границу пре тога. Иако Русија није прихватала раније извештаје који су се тицали обарања авиона, такве информације имају могућност да умање подршку Русији у међународној заједници.

2. Да ли ће Путин у другом региону подићи тензије? Његов начин деловања је да дестабилизује други регион, када ствари теку лоше у тренутној зони сукоба. Не би ме изненадило да Путин покуша да застраши балтичке државе како би сигнализирао НАТО-у да и ту има утицај. Ако се то деси, то ће бити забрињавајућ знак.

3. Да ли Барак Обама може да окупи и води НАТО? Супротно мишљењу "реалиста" (школа мишљења у оквиру међународних односа) савезништва која Америка гаји широм света, нису је увукле у бесмислене ратове. Али да би савезништва била ефикасна, мале државе морају имати поверења да ће их САД заштити када им је то потребно. Односи између САД и Турске нису били најбољи у последње време, па се намеће занимљиво питање да ли ће САД успети да задржи Турску од даље ескалације сукоба. Друго је питање, да ли ће Обама моћи да координише умерен, али одлучан одговор НАТО-а, ако Путин одлучи да изазове тензије негде другде

Да се вратимо на почетну фразу, мислим да ћемо преживети све ово. Али ваља имати на уму текст Макса Фишера из часописа Vox, под називом "Како је Трећи светски рат постао могућ".

 

(Daniel W. Drezner - Вашингтон пост)

Превод: Александар Ђокић

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер