петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Догађаји у Црној Гори су вратили достојанство и јединство српском народу, али Србија Подгорици још увек није упутила ни протестну ноту
Политички живот

Догађаји у Црној Гори су вратили достојанство и јединство српском народу, али Србија Подгорици још увек није упутила ни протестну ноту

PDF Штампа Ел. пошта
Немања Вучковић   
петак, 24. јануар 2020.

У разговору за НСПМ, Немања Вучковић, представник Студентског клуба Правног факултета у Београду и један од организатора низа протеста против противправне и насилне конфискације имовине Српске православне цркве у Црној Гори. Ова студентска организација основана је крајем 2016. године, а прокламовани циљеви су јој „промоција српских националних интереса на начин достојан угледа правничке струке, кроз академско држање и спремност на дијалог“. Разговарао Никола Танасић.

НСПМ:Ваша студентска организација је до сада организовала два протеста у Београду против покушаја црногорских власти да узурпирају имовину Српске православне цркве, а следећи протест је заказан за 24. јануар. Шта је циљ ових протеста? Коме се они обраћају — властима Србије, или властима Црне Горе?

Немања Вучковић: Студентски клуб Правног факултета има вишегодишњу традицију активизма на пољу које се тиче права Срба у региону и дијаспори. Ми смо организовали низ трибина на ову тему, владика Јоаникије је био два пута наш гост и предавач, у мају месецу прошле године организовали смо протест испред црногорске амбасаде када су осуђени лидери Демократског фронта у намештеном процесу , као и бројне друге активности. Ми смо једини из Србије организовано и јавно упутили захтеве српским властима у Београду поводом актуелне ситуације у Црној Гори. Циљ је да српске власти реагују поводом угрожавања права Срба у Црној Гори и Српске православне цркве, од стране режима Мила Ђукановића. Србија још увек није упутила ни протестну ноту црногорској дипломатији, то је реалност.

НСПМ:Протестна делатност у Црној Гори узела је облик молебана и црквених литија, које организују локалне епархије СПЦ, док су протести у Београду и Србији махом политички. Да ли сте у контакту са представницима Цркве, и зашто они непосредно не учествују у организацији протеста? Да ли су за то заинтересоване друге патриотске организације?

Немања Вучковић:Студенти у Београду су добили благослов Његове светости Патријарха српског Иринеја за своје активности и протесте подршке српском народу и Српској цркви у Црној Гори. Сваки протест студената у Београду ће бити завршен молебаном у цркви. Сматрамо да литије у Црној Гори имају поред духовне и саборне поруке и конкретан друштвено-политички захтев , а то је суспензија тзв. Закона о слободи вероисповести. Захтеви студената и јесу политичке природе, тражимо: (1) раскид уговора из 2014. који је закључен између српске и црногорске дипломатије, на основу којег се црногорској дипломатији дозвољава смештај у преко 40 српских амбасада, јер је недопустиво да користе српске ресурсе, док непрестано раде против интереса и права Срба у Црној Гори; (2)да се питање положаја Срба у ЦГ подигне на међународни ниво, као и да се српска власт обрати Савету Безбедности УН и Савету Европе, јер има основа за такав корак због тешке дискриминације нашег народа у Црној Гори; (3)да се односи две државе сведу на конзуларни ниво док траје тренутна криза.

Свако ко је искрен у намери да подржи Србе у Црној Гори и митрополита Амфилохија је апсолутно добродошао и пожељан на нашим скуповима.

НСПМ:Протесте у Београду је до сада посећивало знатно мање људи него што учествује у литијама у Црној Гори, чак и у мањим местима. Да ли мислите да је проблем у солидарности Срба и православаца у Србији са браћом у Црној Гори, или масовни протести ван Црне Горе некоме не одговарају?

Немања Вучковић:Надамо се да ћемо истрајати у својим намерама и искрености да укажемо на положај Српске цркве и српског народа под режимом Мила Ђукановића, што је за јавност била тајна о којој се није могли чути на националним медијима.

НСПМ:Ваш први протест у Београду црногорске власти и медији покушале су да представе као дипломатски скандал, и као доказ мешања Србије у унутрашња питања Црне Горе. Он је у неку руку послужио као повод за фамозни „Апел 88“, где је држава Србија оптужена за мешање у унутрашња питања суседне земље. Да ли бисте ви за себе рекли да представљате глас државе Србије, или бар глас већине грађана Србије?

Немања Вучковић:Ми представљамо глас пробуђене омладине и студената које занима повратак српском становишту. Сматрамо да то јесте већинска Србија, она чији грађани брину о правима свог народа где год да се он налази, Србија којој је стало да власт одговори на безакоње и неправду коју трпи њихов народ.

Сматрамо да је господин Беба Поповић креатор и тзв. „Апела 88“ и идејни асистент свих могућих инцидената, као што је паљење црногорске заставе које су извела маскирана лица. Ми увек позивамо на мирно и достојанствено окупљање и тиме правимо разлику између њих и нас. Они су ти који су суспендовали право, међународне уговоре , Европску конвенцију о људским правима и угрозили слободу вероисповести.

НСПМ:Треба ли држава Србија да се меша у овај спор, и шта би формално гледано требало да уради? На који начин, према Вашем мишљењу, православни верници у Србији најбоље могу да помогну браћи у Црној Гори?

Немања Вучковић:Баш на овај начин који постоји сада, браћа у Црној Гори морају тражити суспензију закона, а ми се окупљамо због неактивности власти у Београду и тражимо да помогну српском народу, тако што ће обавестити међународну заједницу и нанети дипломатску штету режиму Мила Ђукановића.

НСПМ:На вашим протестима наступали су људи из различитих политичких контекста и различитих професионалних миљеа, који су догађајима у Црној Гори приступали на различит начин. Пажњу јавности су, наравно, привукле најјаркије пароле – оне које се тичу васкрсавања Српства у Црној Гори и „повратка на Цетиње“. Да ли је покушај узурпације светиња примарно питање српског националног идентитета, или питање слободе вероисповести православних хришћана? Могу ли се за два домена раздвојити?

Немања Вучковић:Пре свега морамо инисистирати на јасној подршци митрополиту Амфилохију и епископу Јоаникију и епскопском савету у Црној Гори. Наравно, паралелно са тим је важно залагати се за побољшање положаја српског народа у ЦГ, нарочито пред попис становништва који је планиран за 2021. годину. Ови догађаји су на неки начин вратили национално достојанство и јединство српском народу, и као што неко рече;„Мило, хвала што си нас ујединио“.

НСПМ:У српској јавности постоји унеколико шизофрен однос према Црногорцима и Црној Гори. Са једне стране се негира било какав етнички или национални црногорски идентитет, а са друге Срби у Црној Гори проглашавају за „мањину од 30%“. Да ли су Срби у Црној Гори „мањина“, или је Црна Гора у целини „српска земља“?

Немања Вучковић:Поштујемо сувереност Црне Горе, али Срби тамо никада неће и не смеју бити мањина. Неки појединци у Србији су говорили „српска мањина“ за наш народ у Црној Гори, ко год нешто тако заступа, сматрамо да не мисли добро српском народу.

НСПМ:У црквеним литијама по градовима Црне Горе учествује неупоредиво већи број људи него што се на попису изјаснило као Срби, па чак више и него што се изјаснило да говори српским језиком. Да ли се светиње у Црној Гори отимају Србима, или се отимају и православцима који себе не сматрају за Србе? И да ли су ови који их отимају Срби, или нешто друго?

Немања Вучковић:Светиње се отимају православном становништву коју је своју заједницу са Богом пронашло кроз Српску православну цркву. Зато данас имамо један парадокс да су на партијском конгресу ДПС-а најавили формирање цркве. Јединство које народ исказује на литијама и број људи који учествује у њима изазвали су панику у црногорском режиму и сматрам да ће они покушати да пребаце одговорност на Уставни суд, како би избегли политичку штету изменом закона.

НСПМ:Шта мислите да је главни разлог овакве масовности реакције грађана на правно насиље државеу Црној Гори? И зашто немамо ту врсту масовности на протестима у Србији када је реч о ништа мањим светињама на Косову и Метохији?

Немања Вучковић:Питање светиња у Црној Гори и на Косову и Метохији је апсолутно повезано, наша идеја и јесте да овај зачетак националне енергије која се јавила на студентским протестима искористимо за поруку поштовања Устава Републике Србије, резолуције 1244, као и да укажемо на потенцијалну спремност привремених власти у Приштини да крену путем режима у Подгорици, и вођени њиховим идејама крену у отимање наших светиња на Косову и Метохији.

Масовности ће бити, када народ у Србији јасно схвати да се национални интерес брани активно, јавно и пожртвовано, и када се одупре лажним вестима и таблоидним насловима. Мислимо да ће ово исто да се догоди и у Србији, ида можемо рачунати на овакву масовност протеста ако се неко одлучи на предају, продају, поделу, или издају Косова и Метохије, или било какве друге трговине ради опстанка на власти.

НСПМ:Како видите даљи развој ситуације у Црној Гори? Очекујете ли од црногорског режима да повуче спорни закон, или да покуша да га насилно спроведе у дело? Какве би то имало последице по Црну Гору, а какве по Србију и српски народ?

Немања Вучковић:Ми ћемо наредних дана поднети народну иницијативу и кренути у кампању сакупљања потписа за усвајање „Резолуције о угрожености Срба у Црној Гори“, тиме ћемо јасно ставити Народне посланике Републике Србије пред избор подршке или ускраћивања подршке народу и Цркви у Црној Гори. Нас занима улога државе Србије и српских власти у свакој од ситуација које сте навели. Српске власти и даље нису дале одговор на наше захтеве. Мислимо да је тренутно снага и јединство народа у Црној Гори већа од снаге режима, не бих могао замислити лојалност полиције Милу Ђукановићу, док су на супротној страни већина њихових комшија, пријатеља, рођака.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер